Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerika’da E1 Yatırımcı Vizesi

Amerika E1 Yatırımcı vizesi mülteci olmayanlar sınıflandırması ile Amerika’nın geçerli bir ticaret ve denizcilik antlaşması olan ülkelerin vatandaşlarına uluslararası ticaret amacı ile Amerika’da bulunma hakkı verilir. Böyle bir şahıs veya şirket adına çalışan bir işçi de bazen bu sınıfa dâhil olabilir.

Kimler Amerika E1 Vizesi Sınıflandırması için Başvuru Yapabilir?

Eğer antlaşmalı ticaret yapacak şahıs mevcut durumda Amerika içerisinde ise ve kanuni olarak göçmen statüsünde değilse Form I-129’u doldurabilir.  Söz konusu şahsı bir çalışan temsil ediyorsa ve bu çalışan Amerika içerisinde olup göçmen statüsünde değilse, işvereninin çalışan adına Form I-129’u doldurması gerekmektedir.

Amerika Dışında Olunan Durumlarda E1 Vize Alımı

Şahıs fiziksel olarak Amerika dışında ise I-129 Formu ile başvuru yapılması mümkün değildir. Böyle bir durumda ABD Dış İşleri Bakanlığı ile irtibata geçilmelidir. Daha sonra ABD gümrüklerindeki göçmenlik yetkilisine göçmen olmayan E-1 vizesi sahibi şahıs olmak için başvuru yapılmalıdır.

Antlaşmalı Ticaret için Genel Yeterlilikler

E-1 Vizesi – Ticaret Vizesi sınıfına girmek için başvuranın:

  • Amerikan Hükûmetinin geçerli bir ticaret ve deniz antlaşması olan ülkelerden birinin vatandaşı olması,
  • Önemli miktarda ticaret gerçekleştiriyor olması,
  • Amerika ve antlaşmanın olduğu ülke arasında ana ticaret yapıyor olması gerekmektedir.

Antlaşmalı Ticaret İçin Yetkilendirilmiş Çalışan İçin Genel Yeterlilikler

E-1 sınıfına girmek için çalışanın:

  • Antlaşmalı ticaret yapan işveren ile aynı milliyete sahip olması,
  • İlgili kanunda belirtilen “çalışan” tanımına uyması,
  • İdari veya temsili görevleri olan şahısların işleri ile ilgilenmekte olması veya daha aşağıda bir pozisyonda ise alanında özel uzmanlık gibi yeterliliklerinin olması gerekmektedir.

Vize Süresi

Amerika E1 yatırımcı vizesi – ticaret vizesi sahiplerinin vizeyi aldıkları tarih itibariyle 2 yıllık süreleri vardır. Bu süre daha sonra ikişer yıllık periyodlar olmak üzere uzatılabilir. Ancak, E-1 vizesi sahiplerinin ülkeyi daha sonra terk etme niyetleri olması beklenir.

Yurtdışına seyahat eden E-1 vize sahipleri Amerika’ya döndüklerinde vizeleri otomatik olarak yenilenir; tekrardan bir I-129 formu doldurulmasına gerek yoktur.

Amerika E1 Yatırımcı Vizesi Sahiplerinin Aileleri

Antlaşmalı ticaret yapanların veya çalışanların eşleri ve 21 yaş altı evlenmemiş çocukları da Amerika’ya gelebilir. Milliyetlerinin ticaret yapan veya çalışan ile aynı olması gerekmektedir. Kabul edildikleri takdirde genellikle bağımlı oldukları şahıs ile aynı süre için bu vizeye sahip olurlar. Eğer aile üyeleri hâlihazırda Amerika’da ise vizelerini E-1 vizesi ile değiştirmek için belirli bir ücret karşılığı I-539 Formu doldurarak başvuruda bulunabilirler. Ticaret yapanın eşi çalışma izni için belirli bir ücret karşılığı I-765 formu doldurarak başvuru yapabilir. Bağlı oldukları şahıs ile birlikte yurt dışına seyahat etmedikleri takdirde aile üyelerinin vizeleri seyahat durumunda yenilenmez. Uzatma dilekleri varsa süreci iyi takip etmeli ve vizelerinin geçerliliği bitmeden başvurmalıdırlar.

E-1 mülteci olmayanlar sınıflandırması ile Amerika’nın geçerli bir ticaret ve denizcilik antlaşması olan ülkelerin vatandaşlarına uluslararası ticaret amacı ile Amerika’da bulunma hakkı verilir. Böyle bir şahıs veya şirket adına çalışan bir işçi de bazen bu sınıfa dâhil olabilir.

_____________________________________

Tel:(US) +1 302 310 2176
(TR) +90 850 304 7002