CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Amerika’da Banka Hesabı Açmak

amerikada-banka-hesabı-açmak

Amerika’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İster iş ister eğitim ister seyahat için olsun, Amerika yolculuğunuzda bir banka hesabı açmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Amerika’da kaldığınız süreç boyunca birikiminizi ve para transferlerinizi güvende tutmanın en iyi yolu bir Amerikan Bankasında hesap açmak olacaktır.

ABD bankaları, ABD vatandaşı olmayan yabancılara, oturma izni ve çalışma izni bulunmayanlara da hesap açma imkânı sunuyor. Hatta hiç Amerika’ya gitmeden bile bir Amerikan banka hesabı sahibi olmanız mümkün.

Bu yazımızda Amerika’da nasıl banka hesabı açılır sorusunun yanıtını, hesap açılabilecek Amerikan banka isimlerini, Amerika’ya gitmeden banka hesabı açmak için gereken şartları inceledik.

Amerikan bankalarında nasıl hesap açılır?

Amerikan Bankasında hesap açmak süreç olarak dünyanın herhangi bir yerinde bir banka hesabı almaktan daha zor bir süreç değildir. Ancak başvuranların yasal statüsü, bu sürecin nasıl işleyeceği konusunda belirleyici olmaktadır.

Başta köklü Amerikan bankaları olmak üzere bazı Amerikan bankaları, müşterilerinin ABD vatandaşı olmasını ya da ikamet izninin bulunmasını hesap açmak için şart koşuyor. Uygun şartlar sağlanıyorsa, Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) ve ikamet bilgileri ile süreç kısa zamanda tamamlanıyor.

Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) sahibi olmayan kişilerin Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası (ITIN) ile hesap açmasına olanak sağlayan bazı bankalar da mevcut. ITIN numarasına ek olarak pasaport ve vize, ikamet ve kimlik bilgilerini içeren belgeler, ABD telefon numarası, varsa göçmenlik belgesi ve öğrencilik durumu halinde herhangi bir Amerikan eğitim kurumunda kayıtlı öğrenci olunduğunu gösteren belgeler de banka tarafından talep edilebilir. Ayrıca, miktarı bankadan bankaya değişmekle birlikte, tarafınızdan bir miktar depozito talep edilebilir.

Amerika’ya gitmeden banka hesabı açmak mümkün mü?

Türkiye’den Amerika’da banka hesabı açabilmeniz de mümkün, üstelik seyahat masrafı yok. Özellikle uluslararası ticaret yapan, ticarette ve para transferlerinde online platformları kullanan kişiler Amerika’ya gitmeden banka hesabı açma işlemlerine talep göstermektedir. Bilgilerin onaylanması ve başvurunun kabulü halinde bankalar hazırlanan banka kartını adresinize kadar ulaştırabilmektedir.

Maalesef tüm ABD bankaları uzaktan/ online hesap açma hizmeti vermemektedir. Uzaktan banka hesabı açmaya olanak tanıyan bankaların 2022 itibari ile sayısı fazla olmasa da hayat yoğunluğu arasında Amerika’ya gitmeden şirketi için hesap açmak isteyen yatırımcılara büyük kolaylık sağlıyor.

Uzaktan hesap açma imkanı sunan bankaların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Hangi Amerikan bankasında hesap açmalıyım?

Öncelikle sahip olduğunuz belgeler ile hangi bankalardan hesap açabileceğinizi inceleyin. SSN numarası sahibi kişilerin, ITIN numarası sahibi kişilere göre daha çok bankaya erişimi olduğunu unutmayın.

İkinci olarak banka hesabını hangi amaçla kullanacağınıza karar verin. Amerikan banka hesabı açmanızın temel nedeni nedir? Birikim yapmak mı, ticaret yapmak mı yoksa günlük bireysel harcamalar yapmak mı? İhtiyaçlarınız ve kullanım amacınız kapsamında bankaların size sundukları olanakları incelemek bu aşamada faydalı olacaktır. Servis ve işlem ücretleri, internet işlemleri kapsamı ve havale ücretleri gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak sizin için en uygun bankayı seçmelisiniz.

2022 yılı itibariyle banka hesabı açabileceğiniz bankaların listesini merak ediyorsanız buradan güncel listeye ulaşabilirsiniz.

Amerikan Banka Hesabı açarken yardıma ihtiyacım var mı?

Öncelikle daha önce Amerika’da bulunmamışsanız ve Amerika’nın bürokrasi sistemine aşina değilseniz süreç size biraz karışık gelebilir. Özellikle ABD vatandaşlığı ve Yeşil Kart

gibi ikamet izni sağlayan belgeler olmadan hesap açma işlemleri ekstra birkaç işlem gerektirebiliyor. ABD’deki birikiminizin ve ticari işlemlerinizin güvenliği için banka hesabı açma sürecinde bu işte yetkili, deneyimli ve güvenilir kurumlarla çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Social Enterprises LLC Amerika’da Delaware Eyaletinde, ilk ve tek resmi Türk Registered Agent unvanına sahip olarak sizlere hizmet vermektedir. Banka hesabı açmadan önce şirket kuruluşunuzu bizimle tamamlayabilir ve bankalarla olan partnerliğimizden faydalanabilirsiniz. Köklü bankalarla olan partnerliğimiz sayesinde başvuru sürecinizi normalden daha hızlı ve kolay şekilde tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.