Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerika’da E-ticaret ve Pazarlama

Amerika’da E-ticaret ve Pazarlama

Amerika’da e-ticaret yoluyla müşterilerinizin ürünlerinizi satın almaları için bir pazarlama planı oluşturmak ve ardından satış için ödeme yöntemini belirlemek önemlidir.

Pazarlama Planı Yapın

Pazarlama aşaması vakit, para ve hazırlık gerektirmektedir. İşlerin düzgün şekilde ilerlemesini sağlamanın, takviminize sadık kalmanın ve bütçe aşımının önüne geçmenin en iyi yollarından biri pazarlama planı hazırlamaktır. Pazarlama planı, olası müşterilerinizin ürünlerinizi satın almalarını sağlamak için nasıl bir yol izleyeceğinizi göstermektedir.

İş planınız

Pazarlama planınızın ana elementlerini de içermelidir çünkü iş planı ile hazırladığınız stratejilerinizi pazarlama planı ile hayata geçirirsiniz.

Pazarlama Planınızda Kendinize Uygun Konuları Bulundurun

Çoğu pazarlama planında şu konular bulunur:

Hedef Kitle: Hedef kitlenizi detaylı olarak belirtmelisiniz. Pazar büyüklüğünü, demografileri, pazara özel durumları ve trendleri göz önünde bulundurun.

Rekabet Avantajı: Şirketinizi piyasadaki rakiplerinizden ayıran özelliklerini belirtmelisiniz. Örneğin, daha kaliteli bir ürün, daha uygun fiyat veya etkili bir müşteri hizmetleri şeklinde bir avantaj olabilir. Hatta bazı durumlarda bir “çevre dostu” sertifikası veya “Amerikan Malı” ibaresi bile müşteriler için önemli olabilmektedir.

Satış Planı: Ürünlerinizi müşterilerinize hangi yöntemlerle sattığınızı gösterebilirsiniz. Perakende, toptan veya çevrim içi (online) mağaza seçenekleri gibi. Müşterilerinize, ürününüzü satın almak istediklerinde yapmaları gerekenleri adım adım anlatmalısınız.

Pazarlama ve Satış Hedefleri: Sonraki yıl için pazarlama ve satış hedeflerinizi belirtin. En yaygın pazarlama ve satış hedefleri genellikle şu şekildedir: E-posta aboneliği, pazardaki payını yükseltme veya satışları belirli bir oranda arttırma.

Pazarlama Uygulama Planı: Pazarlama ve satış hedeflerinizi nasıl hayata geçirmeyi planladığınızı belirtmelisiniz. Çevrim içi (online) reklamlar, radyo reklamları veya reklam panoları gibi pazarlama kanallarından hangilerini kullanacağınızı belirlemelisiniz. Ücret stratejinizi ve promosyonları nasıl kullanacağınıza karar vermelisiniz. Satış sonrası müşteri desteği ile ilgili bilgiler vermelisiniz. Bir takım ürünler için yönetmelikleri federal hükümet denetler; dolayısıyla reklamlarınızın yasal olarak uygun olduğundan emin olmalısınız.

Bütçe: Pazarlama planınıza ayırdığınız bütçeyi belirtmelisiniz. Mümkün olduğunca gerçeğe yakın ve tutarlı olmaya çalışmalısınız. Planınızı hayata geçirdiğinde bütçeyi takip etmek isteyeceksinizdir.

Planınızı Değerlendirin ve Güncelleyin

Pazarlama ve satış stratejinizin kazandırdıklarını maliyeti ile karşılaştırmalısınız. Yatırımınızın pozitif yönde size döndüğünden emin olmalısınız.

Sözlü veya kağıda basılmış taktikleri ölçmek zor olabilir. Olabildiğince yaratıcı olmalı, diğerlerinin tavsiyelerini dinlemeli ve en önemlisi, pazarlama planınızın getirilerini ölçerken tutarlı olmalısınız.

Pazarlama planları, en azından, yıllık olarak düzenli şekilde tutulmalıdır. Planın maliyeti ile kazandırdıklarını karşılaştırarak hangi alanların yeniden düzenlenmesi gerektiğini görebilirsiniz.

Detayların Önemini Gözden Kaçırmayın

Çoğu insan pazarlama ve satışın birbirine bağlı olduğunu bilmektedir. Detayların da pazarlama ve satıştaki etkisi göz ardı edilmemelidir.

Örneğin, ürünlerinizin satıldığı veya üretildiği yerdeki çalışanlarınızın üniformaları dahi müşterilerinizde olumlu izlenim bırakma açısından önemli olabilir. Bu izlenimler ise müşterilerinizin sizi değerlendirirken edindikleri tavrı etkileyebilmektedir. Özetle, arkadaşlarına uzak durmaları gerektiğini veya sizi tercih etmeleri gerektiğini söylemelerinde etkili olacaktır.

Ödeme Yöntemleri

Ödeme yöntemleri pazarlama ve satış konusunda son derece büyük bir öneme sahiptir. Kolay, maliyetsiz ve güvenli ödeme yöntemleri sağlamaya çalışırsanız müşterileriniz olumlu bir tecrübeye sahip olabilirler.

Ne tür ödeme yöntemi kullanırsanız kullanın banka hesabına ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda destek almak için bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz.

Ödeme yöntemlerine kısaca göz atalım:

Kredi Kartı

Kredi kartı ve banka kartları ile ödeme kabul edebilmek için ya kurumsal bir banka hesabına veya bir ödeme sağlayıcısıyla anlaşmaya ihtiyacınız vardır.

Kredi kartı ile ödeme almak için küçük komisyonlar ödersiniz ve ek olarak sistemin kurulması için gereken ücretleri de ödemeniz gerekir.

Kredi kartı ödeme yöntemi ile kredi kartı hırsızlığı riski de az da olsa ortaya çıkar ancak bu sorunu gidermek için hizmet veren kuruluşlar mevcuttur. EMV çip okuyucusu kullandığınızdan emin olun ki hem hırsızlık ihtimali hem de sizin sorumluluğunuz azalsın.

Çekler

Çek ile ödeme kabul edebilmek için bir banka hesabına ihtiyacınız vardır.

Sahte çeklerin önüne geçmek için bir çek kabul etme politikası oluşturmanız gerekecektir. Standart uygulamalara göre yalnızca bilindik bankalardan veya eyalet içerisindeki bankalardan çek alınmasını içerir. Bazıları ise yalnızca borçlu olunan miktar kadar çek kabul eder. Çeklerin geçerliliğini kontrol etme konusunda farklı hizmetler sunan üçüncü bir taraftan da yardım alabilirsiniz.

Eğer bir çek karşılıksız çıkarsa, ücreti edinebilme yöntemleri bulunduğunuz yere göre farklılık gösterir. Bazı eyaletler resmi bir dilekçe ister ve belirli bir bekleme sürecinin ardından harekete geçilmesini ister. Karşılıksız çekinizin karşılığını almak için küçük hukuki adımlar atmanız da gerekebilir.

Nakit

Birçok küçük işletme “yalnızca nakit” mantığıyla işler çünkü bu yöntem hızlı, kolay ve maliyetsizdir.

Nakit ödeme alma yöntemini kullanacaksanız unutmayın ki yüksek miktarda nakit aynı zamanda muhasebe süresini uzatma veya güvenlik gibi riskleri de beraberinde getirir. Nakit paranızı tutmak için kasa tarzı güvenli yerlere ihtiyacınız olacaktır.

Nakit ödeme kabul edilmesi konusunda bir takım beyan zorunlulukları vardır. IRS (Milli Gelir İdaresi), bir veya daha fazla işlem sonucunda 10,000$ veya daha fazla nakit (veya nakde eş değer) ödeme almanız durumunda bunu bildirmenizi ister.

“Online” Ödeme

Eğer ürünlerinizi veya hizmetinizi “online” olarak satıyorsanız, bir “online” ödeme hizmetini kullanarak “web siteniz” üzerinden “online” ödeme alabilirsiniz.

“Online” ödeme sistemleri genellikle kredi kartı, banka kartı ve diğer popüler “online” para transfer hizmetlerini destekler. “Online” ödeme kabul etmek için bir takım ücretler ödemeniz gerekecektir.

“Online” ödeme hizmetleri, müşterinin hesap ve kargo bilgilerinin yanı sıra bir alışverişin sonunda toplam miktarı, vergileri ve kargo ücretini belirleyebilsin diye sanal bir alışveriş sepeti de gerektirir. Bazı “online” ödeme hizmetleri, sanal alışveriş sepeti hizmetini ücretsiz sunabilmektedir.


Tel : +1 302 442 08 12