Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerika'da Lojistik Şirketi Kurmak

Amerika’da Lojistik Şirketi Kurmak

Ticari mal ve ürünlerin mutlaka bir yerden bir yere taşınması gerekecektir. İş dünyasının sürekli büyümesi taşımacılık sektörünün de büyümesi anlamına gelmektedir. Ancak Amerika’da bu sektör son derece rekabetçi bir ortama sahiptir.

Verilere göre 2012 yılında 9.4 milyar ton yük kamyonlar tarafından taşındı. Motorlu taşıyıcılar toplam 642 milyar Dolar gelir elde etti.

Eğer siz de bu rekabetçi ve karlı sektöre giriş yapmak istiyorsanız, dikkate almanız gereken bazı noktalar şu şekildedir:

İşletme Seçenekleri

Basitçe anlatmak gerekirse, taşımacılık şirketleri ihaleye girer, teklif sunar, kazanır ve taşımacılık hesapları ile sözleşmeleri doldururlar. Çoğu taşımacılık şirketi, sürücülerin sözleşmeleri nasıl doldurduklarına bağlı olarak iki iş türünü tercih ederler:

Taşeron Sürücüler: Bu seçenekte taşeron sürücüler kullanılır. İşletme sahibi işleri yürütüp kontratları alırken, sürücü şirketin bir elemanı olmak zorunda değildir. Bu durumun avantajları neler mi? Başlangıç maliyetlerinde, sigorta maliyetlerinde ve gerekli ekipmanlarda tasarruf etme şansı sağlar. Eksi yanı ise şirket sahibine sürücü üzerinde daha az kontrol hakkı tanır.

Şirkete Ait Sürücüler: Bu iş modelinde iş sahipleri özel olarak şirketi işletir, kendi ekipmanlarını kullanır, daha yüksek sigorta ücretleri öder ve şirket tarafından işe alınmış sürücüleri kullanır. Bu iş modelinde sürücüler üzerinde daha fazla kontrol sağlanır ve uzun vadede daha kazançlı denebilir. Bu modelin eksi yanı ise başlangıçta daha fazla harcama gerektirmesidir.

Nasıl Başlamalı

Öncelikle, çalışmak istediğiniz alana özel araştırmalar yapmadan önce her tür iş için gerekli olan adımları bilmenizin önemli olduğunu belirtmek gerekir. Ne tür bir taşımacılık işi yapmak istediğinize karar verdikten hemen sonra işiniz için nasıl finansman sağlayabileceğinize, işçileri tutabileceğinize ve vergi zorunluluklarınızı yerine getirebileceğinize dair araştırmalar yapmalısınız.

Sigorta gerekliliklerini de göz ardı etmemelisiniz. Ticari araçlar kullandığınız için taşımacılık sektörünün doğası gereği önemli sigorta gereklilikleri mevcuttur.

Sigorta gerekliliklerine ek olarak çalışanlarınızın da güvenlik ve sağlık standartlarına uyumluluklarından sorumlusunuzdur. Taşımacılık sektörüne dair sağlık ve güvenlik standartları konusunda Amerikan Çalışan Sağlık ve Güvenlik Departmanı’ndan (Department of Labor’s Occupational Safety and Health Administration) destek alabilirsiniz.

Taşımacılık Sektörüne Özel Durumlar

Taşımacılık sektöründe iş kurmak konum seçimi ve özel ekipman satın alımı gibi durumlar gerektirebilir. Eğer kendi şoförlerinizle kendi filonuzu kullanmak isterseniz ticari araçlara ihtiyacınız olacaktır. Her bir kargo türü kendine has ekipman gerektirir. Örneğin, yiyecek taşıyorsanız donduruculu bir araca ihtiyacınız olacaktır.

Bu özel ekipmanlara ek olarak taşımacılık sektörü kendine has vergi, lisans ve izinlere sahiptir. Ne tür bir taşımacılık işi kurmak istediğinize bağlı olarak değişmekle birlikte önemli yönetmeliklerden bazıları şunlardır:

  • Federal DOT Numarası ve Eyaletler Arası İş Yapma Yetkisi: Nelere ihtiyacınız olduğunu anladıktan sonra bu sertifikaya çevrim içi (online)başvuru yapabilirsiniz.
  • Ağır Vasıta Otoyol Kullanım Vergi Formu: Ağır araçlar için otoyol kullanımına dair vergi yönetmeliklerine uyumluluk konusunda IRS Formu
  • Uluslararası Kayıt Planı (IRP): Çoğu eyalet sizden bir IRP etiketi ister. Eyaletinizin ulaştırma birimi ile görüşebilirsiniz.
  • Uluslararası Yakıt Vergisi Anlaşması (IFTA) Çıkartması: Eyaletinizin ulaştırma biriminin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
  • BOC-3 Başvurusu: Aktif olarak işletme durumunuzu korumak için bu formu doldurmanız gerekmektedir.

Bunların dışında eğer özel sürücüleri işe alacaksanız bu sürücülerin özel sürücü izinleri veya ticari sürücü lisansı gibi belgelere ihtiyaçları olacaktır.

İyi haber şu ki her eyaletin ticari taşımacılık konusundan sorumlu bir portalı vardır. Örneğin, Idaho’nun resmi yönetim sitesindeki taşımacılık portalı ile Idaho’daki ticari sürücü lisansı konusunda gerekli bilgilere erişebilirsiniz. Başlamadan önce eyaletinizin taşımacılık portalını ziyaret ettiğinizden emin olmalısınız.

Tabi ki tüm gerekliliklere uyduğunuz konusunda en iyi çözüm şudur: Her zaman bir profesyonele danışmaktır.

İlk İşlerinizi Yapmaya Başlayın

Taşımacılık sektörü son derece rekabetçidir ve ilk sözleşmenizi imzalamak zor olabilir. Yeni bir işletme olacağınızdan çok büyük bir ününüz olmayacaktır ancak küçük ve yerel sözleşmeler ile başlamaktan çekinmemelisiniz. Bu küçük sözleşmeler sayesinde, müşteri zemininizi inşa edeceksiniz. İlk işlerinizi tamamladıktan sonra her yıl daha da büyük işler alabileceksiniz.


Tel : +1 302 442 08 12