CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Amerika’da Muhasebe Yöntemleri Nelerdir?

Amerika’da gelir beyan etmenin iki temel yöntemi vardır: (Cash basis) kasa muhasebesi ve tahakkuka (Accrual Basis)  dayalı muhasebe.

Kasa muhasebesinde (Cash basis), gelir elinize geçtikten sonra beyan edersiniz, ya da harcamaları ödemesini yaptıktan sonra düşersiniz. Bu kuralın bir istisnası mevcuttur: eğer harcamalardan birini kredi kartı ile yaptıysanız, bu maliyeti aynı sene düşersiniz, ödemeyi daha sonraki bir yılda yapacak olsanız bile.

Kimler Kasa Muhasebesi Yöntemini (Cash Basis) kullanabilir?

Genel olarak danışmanlık sağladığımız Amerika’daki şırketlerin 70% si online ticaret ile uğraşmakta ve gelirleri yıllık 10 milyon dolardan daha az getiriyor. Eğer sizinde İşiniz 10 milyon dolar ya da daha az getiriyor ve eğer bir takım kısıtlamalara takılmıyorsanız kasa muhasebesi (Cash basis) metodunu kullanabilirsiniz. Eğer bütünüyle ve sadece bir hizmet/danışmanlık sektöründeyseniz, bu kısıtlamalar için bile endişelenmeye gerek yok. Her halükarda kasa muhasebesi yöntemini kullanabilirsiniz.

Eğer toptan ya da perakende ticaretinde, imalatta, bilişim hizmetlerinde ya da depolama-sevkiyat işindeyseniz, o zaman kasa muhasebesini (Cash basis) kullanamazsınız. Fakat bu kuralın da istisnaları mevcut: sizi kasa muhasebesi (Cash basis) kullanmaktan men eden bu işlerden birini yapıyor olsanız bile, yaptığınız en temelinde bir hizmet sağlamak ise, yine de kasa muhasebesini kullanabilirsiniz.

Örneğin, temel faaliyeti bilişim hizmetlerinde reklam yeri satmak olan bir yayınevisiniz. Bilişim hizmetlerinin normal şartlarda kasa muhasebesini kullanma izni olan işlerden birisi olmamasına rağmen, bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bunun nedeni reklam yeri satışı bir hizmet olarak kabul edilmesidir.

Kasa Muhasebesini Kullanabilen Şirket Örnekleri

Ortalama yıllık geliri (içinde bulunulan ve geçmiş iki yıl üzerinden hesaplandığında) 1 milyon dolar ya da daha az olan küçük çaplı işler de faaliyet alanı ne olursa olsun kasa muhasebe yöntemini kullanabilirler. Fakat ticari alışverişte, yeniden satarken, mal alımını yalnızca satış yaptığında hesaptan düşebilir alım yaptığında bu geçerli değildir.

Her ne kadar bazı kişiler  kasa muhasebesi yöntemini kullanabilseler de, eğer kendi hizmet alanlarına özgü olmayan maddeler ve malzemeler kullanıyorlarsa, bunlarla ilgili masrafları maliyetten düşebilmeleri için bu madde ve malzemeleri kullanmış olmaları veya bunların ücretlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

İnşaat firmalarını bu konuda örnek verebiliriz. Bu tür firmalar kasa muhasebesi yöntemini kullanabilmektedirler. Ancak satın aldıkları malzemeleri maliyetten düşebilmeleri için ya bu malzemeleri müşterilerinin işlerinde kullanmış olmaları ya da bu malzemelerin ücretini ödemiş olmaları lazımdır.

Örneğin bir müteahhidin çatı kiremitleri için Aralık 2016’te 5.000 dolar ödediğini, fakat bu kiremitleri Ocak 2017’e kadar da çatıya yerleştirmediğini düşünelim. Bu durumda ilgili masraf 2016 yılında değil 2017 yılında vergiden düşülebilir. (İnşaat firmaları kasa muhasebesi yöntemini kullandıkları için müteahhidin müşteriye fatura ettiği tutar, müteahhidin ödemeyi aldığı yıl için muhasebeleştirilir/raporlanır.)

Kimler Accrual Basis Yöntemini kullanabilir?

Tahakkuka dayalı (Accrual Basis) muhasebede ise, kazançlar ve masraflar para el değiştirdiği zaman değil, iş veya işlem gerçekte ne zaman tamamlanmışsa o zaman raporlanır. Diyelim bir Ebay/Etsy ya da Amazon üretici olan bir dükkanı işlettiğiniz için tahakkuka dayalı muhasebe yöntemini kullanıyorsunuz. Bu durumda faturayı sonraki yıl için kesseniz veya müşteriden parayı sonraki yılda tahsil edecek olsanız bile, gelirinizi satışın yapıldığı yıl için raporlamanız gerekmektedir.

Aynı şekilde masraflarınızı da bir sonraki yıla kadar ödemeyecek olsanız bile, masrafa sebep olan mal veya hizmeti temin ettiğiniz yıl için gider olarak düşebilirsiniz.

Hangi Muhasebe Yöntemini Seçmeliyim?

Eğer seçme imkanınız varsa, kasa muhasebesi yöntemi size işinizin yıldan yıla ne kadar kar yaptığını raporlamada daha fazla kontrol sunar. Örneğin, önümüzdeki yılın çeşitli sebeplerden ötürü sizin için daha sakin bir yıl olacak gibi görünüyordur. Bu istediğinizi yasal olarak, cari yılın sonlarında yaptığınız işin faturasını sonraki Ocak ayına kadar kesmeyerek yapabilirsiniz. Gerçekleştirilen işin Aralık ayında ödemesini alıp faturasını kesmektense, ilgili faturaları Ocak ayında gönderebilirsiniz.

Aynı bunun gibi, Ocak ayını beklemeden Aralık ayında giderlerinize ait ödemeleri yaparak, bu masrafları o yıl için muhasebeleştirebilirsiniz. Unutmak gerekir ki emtia/ticari mal (merchandise) satışlarında tahakkuka dayalı muhasebe yönteminin kurallarına riayet etmeniz gerekir, eğer ortalama yıllık geliriniz 1 milyon dolar veya daha az değilse. Yine de emtia/ticari mal (merchandise)  satışlarını, o malları satmadıkça hesaptan düşemezsiniz. Eğer bir hizmet sağlıyorsanız, kasa muhasebesi yöntemini kullanabilirsiniz.

Amerika’da Muhasebecilik Hizmetine Neden İhtiyacım Var? diye soruyorsanız, ilgili yazımıza şimdi göz atın!

Amerika’da vergi süreci biraz karışık gelmiş olabilir. Biz sizin için yeni veya kurulu şirketinize oldukça kolay ve kısa bir vergi ödeme ve bildirme hizmeti sunuyoruz. Şimdi IRS ile kafanızın karışmasına ve stres olmanıza gerek kalmadan süreci sizin için biz ele alıyoruz.

Amerika’daki şirketinizin vergi sorunları ve bildirimleri için bize aşağıdaki iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Tel : +1 302 310 21 76

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.