Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerika'da Perakende İşi Kurmak
  1. Amerika’da perakende işi kurmak, oldukça kazandırabilirken aynı zamanda çok ciddi bir planlama gerektiren zorlu bir yatırımdır.
  2. Doğru araştırma, iş planlaması ve finansal destek ile perakende işi yapmak, doğru girişimciye çok büyük fırsatlar sağlayabilir.

Satış dükkânlarının bulunduğu sokaklara, Amerikan işletmeleri arasında kısaca “Ana Cadde” adı verilmektedir. Bu yerler, gelir elde etme açısından son derece çekicidir.

Peki bir Amerika’da perakende iş nasıl kurulur? Amerika’da başarılı bir perakende işi yapmak için atılacak bazı adımları sizin için derleyip sıraladık.

1. Hangi Perakende İş Modelinin Size Uygun Olduğuna Karar Verin

Bir iş planı oluşturduktan ve ne satmak istediğinize karar verdikten sonra ne tür bir perakende iş modeli istediğinize karar vermelisiniz. Standart modeller arasında mağazada satış, çevrim içi (online satış), mağazasız satış (kapı kapı dolaşmak) gibi modelleri sunabiliriz veya bunların bir kombinasyonu da olabilir.

Aynı zamanda kendi perakende işinizi mi kurmak istiyorsunuz yoksa bir bayilik mi almak istiyorsunuz buna da karar vermeniz gerekebilir. Tabi ki ikisinin de kendilerine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Birçok ürün ve yiyecek içecek sektörü için farklı yönetmelikler ve kanunlar olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla, ürünleri satmaya başlamadan önce bu kanunları kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

2. Doğru Yeri Bulun

Yeni bir perakende satıcı olduğunuzdan müşterilerinizin en çok bulunduğu yer sizin için uygun yerdir.

Seçeceğiniz yer, aynı zamanda satacağınız ürün ile de uyumlu olmalıdır. Örneğin, lüks pırlantaların satıldığı bir kuyumcuyu şehrin suç oranının yüksek olduğu bir yere açmak pek mantıklı değildir. İşçilik istatistikleri, tüketici istatistikleri gibi sayılara bakmanızı öneririz.

Aynı zamanda yerel kanunları da kontrol etmelisiniz. Çoğu yerel hükümet evden yapılan işler için kanunlara sahiptir.

Daha da önemlisi, konu doğru yeri seçmek olduğunda göz önünde olma, erişilebilirlik ve fiyat uygunluğu gibi durumları bir arada düşünmelisiniz.

3. Yatırımınızı Finanse Edin

Perakende sektörüne giriş maliyetleri farklılık gösterebilir. Eğer işinizi evinizden yapıyorsanız veya çevrim içi (online) olarak yürütüyorsanız bir dükkan sahibi kadar çok sermayeye ihtiyacınız olmayabilir. Yine de her iki durumda da depo, pazarlama, reklam gibi faaliyetler için paraya ihtiyacınız olacaktır.

Eğer bankalardan kredi alamıyorsanız devlet destekli kredileri deneyebilirsiniz. Bu durumlarda devlet doğrudan kredi sağlamaz ancak bankalara kredi sağlamaları için güvence verir. Devletten karşılıksız destek almayı düşünmeyin bile, kâr amaçlı şirketlere asla karşılıksız destek verilmez; bedava para diye bir şey yoktur.

4. İş Yapınıza Karar Verin – Tek Başınıza mı Yapmak İstiyorsanız Yoksa Ortaklar İle Mi?

Eğer ürünlerin lojistiği gibi perakende faaliyetler için size yardımcı olabilecek aile üyeleri veya arkadaşlarınızın olmaması durumunda ortaklığı düşünebilirsiniz. Ortaklıklar riskin bölüştürülmesini de sağlar.

5.Bir İş Kurmak ve İşletmek İçin Uyulması Gerken Kanun ve Yönetmeliklere Dikkat Edin

Perakende işinizi ister evinizde kurun isterseniz mağazanız olsun her türlü uymanız gereken yasal temeller ve yönetmelikler vardır. Çoğu işletme sahibinin tökezlediği nokta burasıdır. Yaptığınız işe göre ne tür lisanslar almalısınız? Hangi kanunlara uymanız gerekmektedir? Tüm bu soruların cevaplarını bilmiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.


Tel : +1 302 442 08 12
open

Standart öncelikli siparişler için şirket kurulum süreci ortalama 6 hafta, diğer eyalet belgelerinin temini 7 hafta sürebilmektedir. Öncelikli siparişler halen 1-3 iş gününde teslim edilmektedir.