Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerika'da Restoran Açmak için Gereken Lisanslar

Amerika’da restoranlar çeşitli yerel ve eyalet yetkilileri tarafından denetlenmektedir. Yeni bir restoran açmayı düşünen girişimciler, restoranlarını açmadan önce sağlık yetkilileri tarafından istenen izin ve lisanslar konusunda hazırlıklı ve bilgili olmalıdırlar. Restoran açmak ve işletmek için gereken lisansların eksik olması, çoğu zaman para cezaları ve muhtemelen işletmenin kapatılması ile sonuçlanmaktadır.

İşletme Lisansı

Bir restoran açmak için öncelikle işletme lisansı edinmelisiniz. İşletme lisansı, işletmenizi belirli bir bölge içerisinde yasal olarak işletmenize olanak sağlamaktadır. Küçük İşletmeler Yönetmeliğine göre, eğer bir restoran federal organlar tarafından denetlenen etkinliklerde yer alırsa federal izinlere de ihtiyaç duyacaktır (örneğin, et veya sebze ürünlerinin eyaletler arası taşınması gibi). Eyalet yönetimi, ilçe yönetimi veya yerel yönetimler lisansınızın devamı için satışlarınızdan belirli bir yıllık ücret talebinde bulunabilirler.

Gıda İzni

Yeni bir restoranın en önemli hukuki gerekliliklerinden biri de özel bir lisanstan ziyade bir izindir. Restoran açmak için gıda hizmeti işletmesi iznine ihtiyacınız vardır. Bu izin ile gıda işleme, depolama, koruma ve hazırlama ile ilgili yeterliliğe sahip olduğunuzu gösterirsiniz. Ayrıca çalışanlarınızın da gıda güvenliği sertifikası sahibi olduğunu göstermek için gıda çalışanı lisansına sahip olmaları gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgedeki gerekliliklere bağlı olmakla birlikte; vergi izni, bina izni, sağlık izni, levha, alarm veya imar izni gibi izinlere de ihtiyacınız olabilir.

Alkol

Eğer restoranınızda alkol sunma planınız var ise eyalet yetkilileri alkollü içecek lisansı almanızı isteyecektir. Çoğu eyalet ve yerel yönetim alkol lisansını gerekli kılmıştır. Genellikle alkol lisansının farklı seviye veya “serileri” vardır. Başvurduğunuz lisans türü, mekânınızda ne tür alkoller satabileceğinizi belirler. Örneğin, restoranınızın yerel gıda festivallerinde yer almasını istiyorsanız, hazırdaki alkol lisansınıza ek olarak bir de festival alkol lisansı için başvurmanız gerekecektir.

Müzik

Eğer çoğu restoranda olduğu gibi restoranınızda müzik de olsun istiyorsanız, telif hakkı olan şarkıları çalmak için müzik lisansına ihtiyacınız olacaktır. CD’den müzik çalmak, karaoke gecesi düzenlemek veya DJ ile müzik sunma gibi planlarınız var ise müzik lisansına ihtiyacınız olacaktır.

______________________________________________________

Tel : +1 302 442 08 12
Amerika'da Restoran Açmak için Gereken Lisanslar