CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Amerika’da şirket kurmak çok kolay

ABD’de şirket kurmak artık işten bile değil. Girişimcilerin ve yatırımcıların gözde ülkesi olan Amerika son yıllarda gerek verdiği teşviklerle gerekse hukuksal – vergisel kolaylıklarla iş insanlarının ilgisini çekiyor. amerikadasirket.com ve delawareagency.com gibi siteleri bünyesinde bulunduran Social Enterprises LLC ise ABD’de en büyük yardımcınız.

 

Girişimcilerin ve yatırımcıların odaklandıkları en önemli noktalardan biri de yurtdışına açılarak uygun bir pazar yahut ortak bulmaktır. Global çapta yarışacak bir şirket için hem dünya pazarını tanımak hem de rakiplere aşina olmak olmazsa olmazlardandır.

Globalleşme denilince şirketler için Amerika Birleşik Devletleri ilk akla gelen ülke oluyor.

Gerek firmalara sağladıkları bürokratik kolaylıkla, gerek vergi sistemindeki şeffaflıkla gerekse hukuksal anlamda sağladığı ayrıcalıkla girişimcilerin ve yatırımcıların göz bebeği.

İsrail’den Hindistan’a, Türkiye’den İngiltere’ye kadar birçok ülkeden firma ABD’de şirket kurulumlarını yaparak hem globalleşme yolunda ilk adımlarını atıyor hem de bu ayrıcalıklardan yararlanıyorlar.

 

Beş yılda 400 şirket kurdular, sektörde liderler

Şirket kurulumunda son beş yıla damgasını vurmuş olan Social Enterprises LLC ise şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde 400’den fazla şirketin kurulumunu tamamlayarak girişimci ve yatırımcılara destek oluyor. Social Enterprises LLC yönetim kurulu başkanı Samet Oynamış girişimcileri ve yatırımcıları ABD’ye davet ederek şunları söylüyor:

“ABD’de şirket kurulumunun yanı sıra firmaların kurumsallaşmalarını sağlayarak vergi danışmanlığından, sanal ofis hizmetine, muhasebeden, hukuk danışmanlığına kadar birçok alanda müşterilerimize hizmet veriyoruz. Eğer ABD’de bir iş kurmak istiyorsanız sadece şirket kurarak işin sürekliliğini sağlayamazsınız. Bir muhasebeci, bir avukat, bir vergi uzmanı… Bunların hepsine ihtiyacınız olacak. Biz müşterilerimize paket hizmet sunuyoruz. Onlar ticaretlerini yaparken biz bürokratik süreçlerini yönetiyoruz.” Sözlerine şöyle devam eden Oynamış “ Amerika pazarına hakimiz. Amerika pazarına entegre olamamış danışmanlık firmaları Amerikan sistemini Türkiye’den seyrederek çözemezler, biz burada bizzat sistemin içine girerek danışanlarımıza vereceğimiz bilgileri öncelikle kendimiz deneyimliyoruz” diyor. Güçlü bir ekipleri olduğunun da altını çizen Oynamış vergi departmanlarının Amerikan Gelir İdaresi tarafından CAA sertifikalı olduğunu, öte yandan Social Enterprises LLC’nin Delaware eyaleti tarafından resmi olarak tanınarak şirket kurmaya yetkilendirildiğini söylüyor.

 

Profesyonel destek şart

Şirketin kurucularından Fatih Pekar ise ABD bürokrasisinin Türkiye’dekinden çok farklı işlediğini dile getirerek şunları söylüyor “Özellikle vergi ve muhasebe konuları titizlikle yönetilmesi gereken süreçleri içeriyor. Vergi alımı konusunda oldukça hassas olan hükümet en küçük yanlışlıkta büyük cezalar kesebiliyor. Dolayısıyla keyfi yönetimlerle değil profesyonel yaklaşımlarla bu işin üstesinden gelmek çok daha doğru olur.” Vergi dönemlerine dikkat çeken Pekar sözlerine öyle devam ediyor “Amerika’daki şirketinizin vergisel olarak Eyalete ve Federal Hükümete olan sorumlulukları farklıdır. Nisan ve Haziran ayları vergi dönemleridir. Bu dönemlerde vergi beyannamelerini düzgün yapmayan firmalar ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalırlar” diyor.

 

Yatırımcı vizesi çok avantajlı

ABD’de şirket kurarak yatırım yapan kişiler ise bir süre sonra yatırımcı vizesine başvurmaya hak kazanıyor. Social Enterprises Vize Departmanı başkanı Mustafa Emre Selek konuyla ilgili detaylı açıklamalar yapıyor “Ticari Anlaşmalı Tüccar (E1) veya Ticari Anlaşmalı Yatırımcı (E2) vizesi, Birleşik Devletler ile ticaret ve sefer anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olan ve temel olarak Birleşik Devletlerle anlaşma yaptığı ülke arasında hizmet veya teknoloji ticareti de dahil olmak üzere önemli bir ticaret yapmak, ya da yatırım yaptığı bir kuruluşun faaliyetlerini geliştirmek, yönetmek veya önemli miktarda sermaye yatırımı yapmak için Birleşik Devletlere gelen kişilere yöneliktir. Bu miktardan kasıt ortalama 90.000 dolarlık bir yatırım yapmaktır. Beş yıl süre ile verilen bu vize tipinde ABD’de kesintisiz olarak iki yıl kalmaya hak kazanan kişiler SSN diye tabir edilen Sosyal Güvenlik

Numarası da alırlar.”

 

Social Enterprises LLC alanında bir marka

Merkezi Delaware / ABD’de bulunan Social Enterprises LLC bünyesinde birçok internet sitesini barındırıyor. amerikadasirket.com, delawaresirket.com, delawareagency.com gibi siteleriyle Social Enterprises LLC ABD’de Türk, Avrupa’lı ve Yahudiler tarafından kurulmuş şirketlerin bürokratik yol göstericisi konumunda.

Haber Kaynağı : https://www.salom.com.tr/haber/111579/amerikada-sirket-kurmak-cok-kolay

 

 

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.