CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Amerika’da Şirket Kurmak İçin Ideal Eyaletler

Şirket Dostu Eyaletlerin Karılaştırması

Gerek sahip oldukları şirketler kanunları gerekse düşük ücretleri ve vergilendirmeleri ile Delaware, Wyoming ve Nevada için şirket dostu eyaletler demek çok doğru olacaktır.

Peki bu üçü arasında bir tercih yapmak isterseniz kararınızı nasıl vereceksiniz?

Not: Eyalet tercihi konusunda kararınızda en etkili olması gereken madde genellikle yaptığınız işin
fiziksel konumu olmalıdır.
Aşağıdaki tabloda bu şirketlerin karşılaştırmalarını bulabilirsiniz:

 

ÖzelliklerDelawareWyomingNevada
Kurumsal Eyalet Gelir Vergisi Yok (eyalet içerisinde fiziki olarak bulunulmuyorsa)
Kurumsal Hisselerde Vergi Yok
İmtiyaz Vergisi (Franchise Tax) Yok 
Düşük Yıllık Ücretler  
Tek Kişilik Şirketler Kurulabilir
Hissedarlar Eyalete Bildirilmek Zorunda Değil
Şirket Kurulumunun Yıl Dönümüne Kadar Yıllık Bildirim Zorunlu Değildir  
Yönetici ve Üyelerin ilk Listesi Eyalete bildirilmek Zorunda Değil 
Genel İş Lisansı Zorunlu Değil 
Limitsiz Hisse Senedine İzin Verilir 
Temsilci Hissedara İzin Verilir 
Hisse Sertifikaları (Share Certificate) Gerekli Değildir   
Hisse Sertifikaları (Share Certificate) Gerekli Değildir   
Toplantılar Herhangi Bir Yerde Yapılabilir
Yöneticiler, Temsilciler, Çalışanlar ve Acenteler Kanunlara Uygun Şekilde Koruma Altındadır 
Devamlılık Prosedürü (Farklı Eyaletlerde İş Yapılmasına da İzin Verilir  
IRS ile Paylaşmak Üzere Kurumsal Gelir Vergisi
Bilgilerini Toplamaz
  

Özetlemek Gerekirse;

Üç eyalet de Amerika’da şirket kurulumu için son derece avantajlı özelliklere sahip diyebiliriz. Delaware, gelişmiş şirket hukuku ve hissedarları koruyan kanunları ile özellikle büyük şirketlerin tercihi olurken; Wyoming ve Nevada ise daha küçük ve özel şirketler için çok önemli fırsatlar sunmaktalar.

Yukarıdaki Karşılaştırmaya Bakarak Delaware En Avantajlı Eyalettir Diyebilir Miyiz ?

Olaya tam olarak bu şekilde yaklaşmak doğru olmasa da Delaware özellikle büyük şirketler için son derece avantajlı bir eyalettir.
Özellikle gelişmiş şirketler hukuku ve iş dostu kanunları ile Delaware, her gün onlarca sorun ve dava ile karşı karşıya kalmak zorunda kalan büyük şirketler için adeta biçilmiş kaftan. Aynı şekilde çok sayıda yatırımcı için de dikkat çekici bir eyalet olduğundan özellikle Fortune 500 şirketlerinin yaklaşık 75’i Delaware Eyaleti’nde bulunmaktadır. Dolayısıyla, eğer siz de işinizi Fortune 500 seviyesine çıkarmak istiyorsanız, başta sorduğumuz sorunun cevabı kesinlikle “evet” olacaktır.

Şirketiniz fiziki olarak Delaware eyaleti sınırları içerisinde faaliyet gösteriyorsa, Delaware’de kurumsal gelir vergisi, kişisel gelir vergisi ve eyalet imtiyaz vergisi (franchise tax) gibi durumlar söz konusudur; ancak bu durum şirketinizin orda fiziki olarak bulunmasıya ilgilidir. Şirketiniz herhangi bir Business License sahibi değil ve fiziki olarak orada satış yapmıyorsa bu durumda eyalet vergilerinden muafsınızdır.

Delaware,Nevada ve Wyoming arasında bir tercih yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir ?

1. IRS ile bilgi paylaşımı: Nevada, IRS ile bilgi paylaşmayan tek eyalet olarak şöhret kazanmıştır. Ancak bu durum IRS ile arasının biraz açık olduğu anlamına da gelmektedir. Wyoming ise IRS ile bilgi paylaşıldığını saklamamaktadır, ancak paylaşılan bu bilgiler yalnızca şirketler tarafından sağlanan gerçek varlık bilgileridir. Bu demektir şirket sahibi bilgileri paylaşılmamaktadır. (Şirkete bağlı kayıtlı ev, araç vb gibi varlıklar var ise.) Delaware’da ise şirket ortakları kurulumdan sonra işletim sözleşmesi (Operating Agreement) ile seçilebilir.

2. Tüzel kişilik perdesinin kaldırılması: Tüzel kişilik perdesinin kaldırılması demek şahısların varlık ve sorumluluklarının şirketinkilerde ayrı tutulması anlamına gelmektedir. Her üç eyalet de bu konuda son derece hassastırlar.

3. Eyalet Vergileri: Nevada’da da Wyoming’de de eyalet gelir vergisi yoktur. Delaware’da ise eğerki eyalet içerisinde fiziki olarak bulunmuyorsanız eyalet gelir vergisi ödemenize gerek yoktur. Ancak yapılan son değişiklikler ile Nevada iş yapmak için vergi açısından daha az avantajlı bir yer olarak kabul edilmekte. Zaten ülke çapında en yüksek 3. Vergi oranlarına sahip Nevada, son değişiklikler ile bu miktarları daha da arttırmış durumdadır. Bu açıdan Wyoming için vergi açısından daha
avantajlıdır diyebiliriz.

4. Şirketin Başka Bir Eyalete Taşınması (Continuance): Wyoming bu konuda en iyi iki eyaletten biridir diyebiliriz. Şirketinizi başka bir eyalete taşıdığınızda dahi şirket kuruluş tarihinizin değişmesi gerekmez. Dolayısıyla yeni kurduğunuz/taşıdığınız şirketiniz orijinal kuruluş tarihini koruyabilir.

 

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.