Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Alt Kuruluşu Amerikan Şirketi Göstererek Amerika’da Şirket Kurma

Ana merkezinizi Amerika’da, alt kuruluşunuzu ise Hindistan’da kurmak daha önce test edilmiş bir iş modelidir. Peki bu ne anlama gelmektedir? Burada ele alacağımız model bu durumun tam tersidir. Ana merkezi Hindistan’da, alt kuruluşu ise Amerika’da olan bir şirket hayal ederek başlayalım.

Bu model hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak bir çok ‘start-up’ için iyi bir fırsat olabilir. Bu yüzden artıları ve eksileri ile incelemekte fayda var. Bu model sayesinde Fikri Mülkiyet, Amerika dışında sürdürülebilirken aynı zamanda Delaware’de bir C-Corp sahibi olmanın avantajları ve esnekliklerinden de faydalanılabilir. Aynı zamanda, gelir vergilerinizi de her iki ülkedeki geliriniz ile orantılı ödersiniz. Özetle, her iki ülkenin kanunlarına da uygun bir alternatif şirket kurma yöntemi elde etmiş olursunuz. Amerika’da şirket kurmanın temelleri ise aynı kalır.

1. Bir Delaware C-Corp olarak Amerika’da Şirket Kurmak

Amerika’da şirket kurmak için Amerika’da bulunmanıza dahi gerek yok. Bunun yerine size sunduğumuz hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Bu hizmetimiz için farklı paket seçeneklerimiz bulunsa da her şeyi tek seferde halletmenin her zaman daha avantajlı ve kolay olduğunu belirtmekte fayda var. Bazı aşamaları atlamak size daha ucuz gelse de uzun vadede getirebileceği zararlar göz ardı edilemez. Bu yüzden, şirket kurma konusundaki her şeyi en geniş kapsamlı paket ile tek seferde halletmek sizin için daha iyi olacaktır.

2. EIN Numarası Edinme

Bu numara, Sosyal Güvenlik Numarasının bir benzeridir. Her bir işletmenin İşveren Kimlik Numarası (EIN) adı verilen, edinmek için başvuru yapılması gereken kendine has bir vergi kimlik numarası vardır.

Seçeceğiniz şirket kurma paketine EIN numarası edinme hizmetinin de dahil olması her zaman faydanızadır çünkü banka ve kredi gibi işlemleriniz de dahil olmak üzere hemen hemen her şey için bu numaraya ihtiyacınız olacaktır.

3. Amerika’da Bir Adres Edinme

Gerekli belgelerin edinilmesi açısından Amerika’da bir adrese sahip olmak bir zorunluluktur. Şirketiniz için önemli olabilecek tüm belgeler bu adrese ulaştırılmaktadır. Tüm belgelerinizi zamanında ve en doğru şekilde edinmek için yasal temsilciniz olarak bizi görevlendirebilirsiniz. Bu adresin, yasal işlemlerinizin takibi ve tarihlerin kaçırılmaması açısından çok önemli olduğunu lütfen unutmayın.

4. Amerika’da Banka Hesabı Açma

Hesap işlemlerinizi uzaktan halledebileceğiniz bir banka hesabına sahip olmak son derece önemlidir. Çalıştığımız çok sayıdaki bankadan birini seçip Amerika’da banka hesabınızı açmak için bize danışabilirsiniz. Bilinmesi gereken ise banka hesabı açılışında EIN numarasının zorunlu olduğudur.

5. Ticari Hesap / Ödeme Kanalı Edinin

Ücretlendirmedeki şeffaflık, destek ve iş yapmanın kolay oluşu sebebiyle, Stripe veya Braintree ile çalışabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

6. Kurumsal Kredi Kartı Edinme

Bir kredi geçmişine sahip olmadan kurumsal kredi kartı almak son derece zor bir iştir. Dolayısıyla, işe banka kartınızı kullanarak başlayabilir ve bankanızda güvenli bir kredi kartı edinmek için yeterli miktar olduğunda kredi kartınızı alabilirsiniz. Güvenli bir kredi kartıyla kastedilen şudur: bankanızdaki miktar ile sınırlandırılmış bir kredi kartından başka bir şey değildir.

7. Amerika’dan Telefon Hattı Alma

Google Voice, Skype ve Phone.com gibi hizmetleri kullanabileceğiniz gibi daha kapsamlı bir telefon hattı alarak avantajlı konuma da geçebilirsiniz. Amerika’dan telefon hattı alma konusunda destek ve bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Hızlıca göz attığımızda Amerika’da şirket kurma sürecindeki önemli başlıkları bu şekilde özetleyebiliriz.

Amerika’da şirketinizi kurduktan sonra, sıra şirketleriniz (Amerika dışındaki ve Amerika içerisindeki) arasındaki ilişkiye gelmektedir.

1. Bayi Lisansı

Amerika’daki şirketinizi SaaS ürünlerinizin dünya çapındaki ana bayi haline getirebilirsiniz. Amerika’daki şirketiniz için, ürünlerinizi Amerika içerisinde tutma ve satma hakkı sağlayan bir bayi lisansı (distribütor licence) edinebilirsiniz. Amerika dışındaki şirketiniz artık, müşteri başına %20’lik ücret kesintisi ile Amerika’daki şirketlere bayilik lisansı sağlayarak tüm Fikri Mülkiyeti elinde tutabilir. %20’lik kâr marjı, işin içine üçüncü bir taraf girse dahi piyasaya göz attığımızda son derece normal bir pazar değeridir. Ayrıca Amerikan şirket, barındırma, satış & pazarlama ve tüm diğer işlemlere dair harcamaları kapsamak zorundadır.

2. Hizmet Koşulları

Web sayfanızın veya ürününüzün hizmet koşulları, yazılımınızın dağıtıcısı olarak Amerikan şirkete ait olmalıdır. Tercihen, tüm yasal başvurular Amerikan şirketiniz adına yapılmalıdır.

3. Kazanç ve Para Aktarımı

Amerikan şirketiniz tarafından elde edilen gelirin %20’sini tutabilir ve %80’ini lisans ücreti olarak ana şirkete aktarabilirsiniz.

Yeteri kadar kazanç elde etmeye başladığınızda tüm işlevsel ücretler çıkarıldıktan sonra %20’lik kar marjı üzerinden elde ettiğiniz gelirler için vergilerden sorumlu olacaksınız. Unutmayın ki imtiyaz vergisi, eyalet vergisi gibi tüm şirketlerin gelir elde etmeseler dahi ödemesi gereken vergileri de ödemeniz gerekmektedir.

Daha önceden de belirtildiği gibi bu bir yasal tavsiyeden çok alternatif bir işletme modelidir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin.

Tel : +1 302 442 08 12