Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711


Diyet takviyeleri ve besin takviyeleri ihraç ederken en önemli kurum Food and Drug Administation’dir(FDA). FDA insan sağlığını destekleyici, vücut yapısını ve işlevini güçlendirici besin takviyesi kategorisiyle ilgili düzenlemeler yapar. FDA, 1994 yıllında Diyet Ek Sağlık ve Eğitim Yasası (DSHEA) kapsamında besin takviyeleri konusunda özel yargı yetkisi kazanmıştır. Diyet takviyeleri diye adlandırılan maddeler gıda grubu girdiği için bunlarla ilgili besin takviyesi üreticileri, paketleme makineleri ve depolama tesisleri FDA Gıda Tesisi Tescil düzenlemelerine tabidir. Ayrıca, düşük asitli konserve yiyecekler ya da asitlendirilmiş gıdalar ve sıvı diyet takviyeleri de FDA’nın Gıda Konserve Tesisi (FCE) ve Zamanlanmış Süreç Tanımlama (SID) düzenlemelerine tabidir.

Diyet takviyeleri gıda grubu içine girer, bu sınıflandırma Federal Gıda İlaç ve Kozmetik Yasası (FDCA) tarafından yapılmıştır. Bunlar genellikle bir hap, tablet, kapsül, jel başlığı veya sıvı konsantre veya iksir biçiminde alınmış özel gıdalardır.

Bir diyet takviyesi bir veya daha fazla diyet maddesi içermelidir. Diyet takviyelerinde bulunabilecek diyet içerikleri arasında şunlar vardır: vitaminler, mineraller, otlar veya diğer botanikler, amino asitler veya enzimler gibi insan beslenmesinde kullanılabilen diğer maddeler. Diyet takviyeleri asla geleneksel gıdalar değildir ve geleneksel gıdalar asla diyet takviyeleri değildir. Benzer şekilde, besin takviyeleri yutulması gerektiğinden, bunlar asla topikal yani deri üzerine sürülen veya mukus zarları tarafından emilen ürünler değildir. Diyet takviyeleri kategorisi, cilde uygulanan oral spreylerini, burun spreylerini, topikal kremleri ve  merhemleri içermez. Böyle bir üründeki bileşenler “doğal”, “organik” veya “bitkisel” olsa bile içermez.

Diyet takviyeleri üreticileri, ihracatçıları ve dağıtıcıları için temel konular şunlardır. Diyet takviyesi içerdiklerinin güvenliği, besin takviyesi, reklam ve pazarlama yöntemleri bakımından FDA yönetmeliklerine muhakkak uymak zorundadır. Öte yandan GMP uygulamalarına ve ABD Gıda Bakanlığı (USDA) izinlerine, yönetmeliklerine de uyulması ticaretin aksamaması bakımından oldukça önemlidir.

Diyet takviyeleri üreticileri ve ihracatçıları FSVP kurallarına tabidir.

Amerika’ya ihracat yapmak istiyor ve nereden baslayacaginizi bilmiyorsaniz bizimle info@amerikadasirket.com ya da +1 302 442 08 12 vasitasiyla iletisime gecebilirsiniz. Amerika’da sirket kurulumu, gerekli izinler, lisanslar ve diğer birçok konuda bizden destek alabilirsiniz. Size sadece isinize odaklanmak kalır. Social Enterprises olarak müşterilerimize uzun vadede kazandıran, kaliteli bir hizmeti uygun fiyatlarla sunuyoruz.