Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerika'ya Gıda ürünleri ihraç edilmesi
MEŞRUBAT

Amerika’ya Gıda ürünleri ihraç edilmesi için genellikle çok fazla zorluk ya da uygulama ile Türk vatandaslari günümüz de karsilasmamaktadir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosu olan FDA’nın gıda yönetmelikleri ABD tarım bakanlığı USDA tarafından münhasıran düzenlenmiş ürünler hariç olmak üzere, ABD’de dağıtılan tüm yiyecek ve içecekleri kapsamaktadır. USDA gıda yönetmelikleri sığır eti, domuz eti, kuzu eti, kümes hayvanları ve yumurtaları, yumurtalardan üretilen ürünleri düzenler. İhraç edilen tüm yiyecek ve içeceklerin ABD limanına ulaştığında devletlerarası ticarette olduğu kabul edilir. Bu nedenle şirketiniz yiyecek ve içecekleri ABD’ye ihraç ederse, FDA ürün limana gelmeden önce ve geldikten sonra değerlendirme yapma hakkına sahiptir.

FDA’nın gıda ve meşrubatlar üzerindeki yetkisi yerel ve ithal gıda güvenliği, kontaminasyonu, etiketlemesi gibi konuları kapsayacak şekilde oldukça geniştir.

Özel Düzenlemeler

Kayıt / Listeleme: Çoğu gıda, ABD’de satılmadan önce FDA onayı gerektirmez. Çoğu bireysel gıda maddesi de gıda kaydı veya listeleme gerektirmez. Ancak, gıda üreten, paketleyen ve depolayan tüm gıda işletmeleri FDA Gıda Tesisi Tesciline tabidir. FDA Gıda Tesisi Tescili, ithal edilen gıdaların ABD’ye gelmesinden önce yapılmalıdır. Bu, ürünlerin insan veya hayvanlar için uygun olduğuna bakılmaksızın yapılır.

Piyasa Öncesi Gözden Geçirme ve Onay: Bazı gıda ürünleri, düşük asitli konserve gıdalar (LACF), asitlendirilmiş gıdalar (AF), bebek mamaları, pastörize edilmiş A sınıfı süt ürünleri, gıda boyaları dahil olmak üzere özel ve ek düzenlemelere tabidir. Alkollü içeceklerin ABD’de Alkol ve Tütün Vergi ve Ticaret Bürosu (TTB) tarafından satılmasına izin verilmektedir. FDA, ABD’de ticari dağıtım öncesinde piyasa öncesi gözden geçirme veya FDA onayı talep ederek bu ithal gıdaları farklı şekilde kontrol edebilir.

Standardize Edilmiş Gıdalar: Bazı gıdalar “standartlaştırılmış gıdalar” olarak adlandırılır, çünkü FDA bu gıdalar için resmi bir tarif veya tanım oluşturarak onlara yönelik gıda standartları oluşturmuştur. Bu ek gereksinimler, sütlü çikolatadan salata soslarına, yoğurtlardan  meyve konserlervelerine ve hatta şişelenmiş suya kadar çeşitli yiyecekler ve içecekler için geçerlidir. Eğer bir gıda standart bir gıda ise, FDA tarafından belirlenen standardı karşılamalıdır, aksi taktirde yanlış değerlendirmelere tabi tutulabilir. Tüm gıdalar belirli isimlendirme ve sınıflandırmalara dahildir.

Etiketleme Gereksinimleri: Gıda etiketleri ABD yasalarına göre basılmış olmalıdır. Yani gıda etiketlerinde doğru font ve bilgi yerleşimi yapılmalı ve FDA yönetmeliği tarafından belirlenen ölçülere göre hazırlanmalıdır. Bu, ürüne göre değişiklik gösterir.Etiketleme destegimiz ile ilgili bilgi almak için buraya tiklayiniz.  

DİKKAT: FDA’nın etiketleme ve diğer hususlarla ilgili kuralları oldukça dikkatli incelenmeli ve en küçük ayrıntı bile gözden kaçırılmamalıdır. FDA’nın malları gümrükten geri gönderme yetkisi vardır ve iş bu aşamaya geldikten sonra malların gümrükten geri çekilmesi ihracatçı için oldukça pahalıya mal olacaktır.

Amerika’ya ihracat yapmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bizimle info@amerikadasirket.com ya da +1 302 442 08 12 vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz. Amerika’da şirket kurulumu, gerekli izinler, lisanslar ve diğer birçok konuda bizden destek alabilirsiniz. Size sadece işinize odaklanmak kalır. Social Enterprises olarak müşterilerimize uzun vadede kazandıran, kaliteli bir hizmeti uygun fiyatlarla sunuyoruz.