Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

DBA Kaydı (Geçici Şirket İsmi)

Şirketinizin DBA’ya İhtiyacı Var Mı?

Daha önce gördüğünüz tüm “Hayali Şirket İsmi” (Fictitious Business Name) makalelerinin aslında ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? Şirketinizin de bu isimlerden birine ihtiyacı olup olmadığını biliyor musunuz? DBA veya diğer adı ile “Hayali Şirket İsmi” (Fictitious Business Name) hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için aşağıdaki başlıkları takip etmek faydalı olacaktır.

Hayali Şirket İsmi (Fictitious Business Name): Genel Bakış

Bir şirketin doğru sahibi hakkında kamunun bilgilendirilmesi için kullanılan bu isim bazen DBA (Doing Business As), varsayılan şirket ismi, ticari isim şeklinde de anılmaktadır. Bu makalede, “Hayali Şirket İsmi” ve DBA aynı anlamda kullanılmıştır.

DBA veya “Hayali Şirket İsmi” fikri, ilk başlarda ahlaki değerleri hiçe sayarak yasal sorunlardan kaçınmak hesabına farklı farklı isimler altında iş yapan iş sahiplerini engellemek adına, yani müşteri koruması amacıyla ortaya çıktı. Bölge sakinleri işin arkasında kimin olduğunu görebilsinler diye bir şirket DBA başvurusu yaptığında genellikle yerel gazetede yayımlanır.

Kimler DBA Başvurusu Yapmalı?

İşletmenizin DBA başvurusu yapmasını gerektirecek aşağıdaki iki durum vardır:

1) Kendi isminizin dışında bir isim kullanarak iş yapan bir şahıs şirketi veya genel ortaklık işletmesi iseniz. Örneğin, Jane Doe isminde birisi “Kitapçı” adı altında bir kitabevi açmak istiyorsa DBA başvurusu yapmalıdır. Bazı yerlerde, isminize ek olarak ürün veya hizmetinizin bir tanımlamasını da kullanabilir ve DBA başvurusu yapmayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Jane Doe, “Jane Doe Kitapçısı” adı altında bir kitabevi açmak isterse DBA doldurmasına gerek olmayabilir. Eğer şirket ismi, bir gruba hitap ediyor ise (“Doe Grubu” gibi) veya yalnızca ilk isminizi içeriyorsa (“Jane’in Kitapçısı”şeklinde) DBA başvurusu yapmak zorundasınız.

2) Eğer şirket kurduysanız veya bir Limited Şirket (LLC) oluşturduysanız ve LLC’nin veya şirketin isminden farklı bir isim altında işinizi yürütüyorsanız. Örneğin, “Jane Doe Kitapçısı, LLC”, aynı zamanda “JanesBooks.com” adı altında da satış yapmak istiyorsa “JanesBooks.com” için DBA başvurusu yapmalıdır. Benzer şekilde, eğer Jane Doe kitap tedarik işine de girerse “Jane Doe Kitap Tedarikçilik” şeklinde DBA başvurusu yapmalıdır.

DBA Faydaları

DBA kaydının en önemli faydası, yasalara uygun şekilde iş yapmanızı sağlamasıdır. Şahıs şirketleri için DBA, resmi bir yasal kuruluş (şirket veya LLC) oluşturmaya gerek olmadan tipik bir işletme ismi kullanmalarını sağlar. Genellikle farklı bir şirket ismi altında, yasal olarak iş yapmanın en az maliyetli yöntemi budur.

DBA kaydı, şahıs şirketlerine ürün veya hizmetlerini en iyi şekilde pazarlayacak isimleri seçme hakkı ve profesyonel bir şirket kimliği oluşturma şansı tanır. Ancak unutmamalısınız ki bir DBA, bu ismi başkalarının kullanmasını engellemez. Bu yüzden, ticari marka (trademark) koruması edinmeniz gerekmektedir.

Kurumsal banka hesabı açmak ve şirket adına ödeme almak için DBA kaydı gereklidir. Çoğu banka DBA kaydınızın bir örneği olmadan banka hesabı açmanıza izin vermez (bu sebeple en baştan DBA başvurusu yapmak en mantıklısıdır).

Bir LLC veya şirket (Corporation) için DBA, her bir iş için farklı yasal iş kimlikleri oluşturmadan farklı işler yapabilmek anlamına gelir. Örneğin bir giyim mağazası zinciri, restoranlar zinciri veya web sayfası zinciri oluşturmak istiyorsanız kapsamlı bir isim ile bir şirket kurabilir ve ardından her bir web sayfası, giyim mağazası veya restoran için DBA kaydı yaptırabilirsiniz. Bu sayede işiniz genişlerken, maliyet ve belge işlerini kontrol edebilirsiniz.

Nasıl DBA Başvurusu Yapılır?

DBA başvurusu için özel gereklilikler eyaletten eyalete değişiklik gösterir. Bazı eyaletlerde DBA başvurusunu Eyalet Sekreterliğine yapmanız gerekirken, bazı eyaletler bu durum ile ilçe bazında ilgilenir. Her bir ilçenin işlem için farklı formları ve ücretleri olabilir.

Küçük İşletmeler İdaresi (SBA), her bir eyalet için “hayali isim” başvurusu gereksinimlerini gösteren bir çizelge yayımladı. Bazı eyaletlerde yerel gazetelere ilan vermeniz ve ilan yayımlattığınıza dair kanıtı eklemeniz de istenir. Tabii ki özel ilan gereksinimleri de değişiklik göstermektedir. Profesyonel bir yasal belge hizmetine başvurmak, bu işin karışıklığından kurtulmanızı ve işinizin eyalet koşulları ve yerel koşullara uygun yürütüldüğünden emin olmanızı sağlar.

Son Başvuru Tarihi

DBA başvurusu, bir şirket hayali bir isim ile iş yapmaya başlamadan önce yapılmalıdır. Bazı yargı alanlarında ismi kullandıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde başvuruyu yapmanıza da izin verilebilir. Ancak bir banka hesabı açmak veya isminizi sözleşmelerde kullanmak için DBA bir ön gereklilik olduğundan bu işi önceden halletmekte fayda var. Bu, son derece makul fiyatlı bir süreçtir ve işinizin en başından itibaren yasal olarak saygın kalmasına yardımcı olur.

Tel : +1 302 442 08 12