CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Delaware’de Fesih İşlemleri | Şirket Kapatma Nasıl Yapılır?

Şirketinizi Fesih mi Etmek İstiyorsunuz?

Bazen işler beklendiği gibi gitmez veya şirket sonuç olarak yeterli kar elde edemez. Böyle bir durumda, şirketin feshi işinizin geleceği adına daha iyi bir yol olabilir. Delaware eyaletinde şirket kurmak kadar şirket kapatmak da kolaydır. Ancak şirketinizin fesih sürecinde doğru adımları takip etmek, daha sonra karşılaşabileceğiniz, örneğin alacaklılar ve banka ile yaşanabilecek anlaşmazlıklar veya olası davalar gibi sorunlara karşı önlem almanız için elzemdir.

Bir şirketi kurmak, gereken belge, lisans ve vergi numaralarını edinmek göreceli olarak uzun bir süreç içerisine yayılmış olabilir. Ancak kapatma kararı aldığınızda, şirketinizin ilk gününden son gününe kadar gerçekleştirdiğiniz tüm faaliyetleri gözden geçirmeniz; tutulan raporları, şirket tüzüğünü, muhasebe defterlerini incelemeniz; varsa vergi ve banka borçlarınızı, kredilerinizi ödemeniz  ve beraber çalıştığınız şirketleri bilgilendirmeniz gerekir. Bir başka deyişle süreci sağlıklı ve sorunsuz yürütebilmek için titiz bir çalışma yürütmeli, ayrıca muhasebecinize, vergi uzmanlarına ve avukatlara danışmaktan çekinmemelisiniz.

Neden LLC Şirket Kapatma Kararı Alınır?

Bir LLC gönüllü olarak dağıldığında uygulanacak adımlar, LLC’nin oluşumu sırasında hazırlanan işletme sözleşmesinde detaylı şekilde bulunabilir. İşletme sözleşmesi ayrıca işin nasıl yürütüleceğini de ana hatlarıyla belirtir ve gerektiği durumda LLC’nin neden ve nasıl dağılacağını açıklar. Örneğin, LLC belirli bir amaç için oluşturulduysa ve bu amaç yerine getirildiyse sonlandırılabilir.

LLC’nin yasaları ihlal etmesi ya da aralarında anlaşmazlık çıkması, LLC’lerin zorunlu fesih sürecini başlatabilir. Bu süreç şirket kapatmanın ilk aşamasına benzer, ancak tamamen aynı paralelde ilerlemez.

Bir LLC’nin dağılmasına yol açan en yaygın olaylardan bazıları şunlardır:

 • Şirketin Faaliyet Gösterememesi– İster fon eksikliği, ister işletme sermayesi, isterse kötü işletme yönetimi olsun, şirketler birden fazla nedenden dolayı iş bulamayabilir.
 • Vergi Ödememek veya Eyalet Kanunlarına Uymamak – Bir LLC kurmanın temel faydalarından biri sunduğu vergi esnekliğidir. Seçtiğiniz vergilendirmeden bağımsız olarak, ödenmesi gereken belirli vergiler vardır. Ek olarak, her eyaletin LLC’ler için kendi yasaları vardır ve faaliyette kalmak için bunlara uymalısınız.
 • Kötü Yönetim – Yöneticilerin büyüme hedeflerine ulaşmak için bir planı olmalıdır. Sorumlulukları yerine getirmek ve bir ekibi düzgün bir şekilde yönetmek söz konusu olduğunda, çoklu görev yürütme konusunda yetenekli olmaları gerekir. Bu görevleri yerine getiremezlerse, işletmenin başarısız olma şansı yüksektir.
 • Yeni İş veya Emeklilik – Çoğu zaman girişimciler, serbest çalışanlar ve küçük işletme sahipleri kariyerlerinde farklı bir yol seçmeyi tercih ederler. Ve diğerleri, emekli olana kadar kısa bir süre için bir LLC kurarlar.
 • Üyelerin Fesih Oyu Vermesi– Birden fazla partner aynı fikirde olmadığında şirketlerde çatışma ortamı oluşur. Çatışmalar çözülemezse, LLC üyeleri şirketifeshetmek için oy kullanabilir. Anlaşmazlıklardan kaçınmanın en iyi yolu, her üyenin sorumluluklarını, görevlerini ve yetkilerini belirten ayrıntılı bir çalışma sözleşmesi oluşturmaktır.
 • Bir Üyenin Ölümü – LLC’ler, eğer şirketi devralacak başka üyeler varsa ve işletme sözleşmesinde bunlar açık olarak belirtilmişse, bir üyenin ölümünden etkilenmezler. Ancak uygun evrakların dosyalanmadığı ya da sadece tek sahipli oluşturulan LLC’ler ölüm durumunda feshedilirler.

LLC Şirket Kapatma Nasıl Yapılır?

 • LLC fesih oylaması yapılmalır. Üyeler arasında çözülemeyen anlaşmazlıklar varsa, tüm üyeler işin feshini onaylamak için oy kullanacaktır. Tipik olarak, fesih için oylama, işletme sözleşmesinde özetlenir.
 • Fesih makalelerini dosyalanır. – Tüm üyeler fesih lehinde oy verdikten sonra LLC, eyalet ve federal mercilere resmi evrak sunmalıdır. Bu belge Fesih Belgesi olarak dosyalanır. Fesih maddeleri, LLC’nizin varlığını sona erdirir ve sizi gelecekteki vergi, ücret ve yükümlülüklerden korur. Ücret ve cezalardan kaçınmak için bu belgeyi faaliyet gösterdiğiniz eyalet veya eyaletlere sunmalısınız.
 • İzinleri ve lisansları iptal edilir. Herhangi bir LLC lisansınız veya izniniz varsa, bunları sonlandırmanız ve ilgili ücretleri ödemeniz gerekir.
 • EIN numarası iptal edilir.  Amerikan Vergi İdaresi (IRS) kendiliğinden bir EIN iptali gerçekleştiremez, bunun için başvuru yapmanız gerekir.
 • Vergi borçları ödenir. Delaware Eyalet mercilerine giderek ya da online olarak sunulan formları doldurarak eyalet vergi borçları ödenmelidir.
 • Alacaklı borçları ödenir. Tüm alacaklılar, işinizi kapatmadan önce bilgilendirilmeli ve varsa borçları ödenmelidir.
 • Varlıklar dağıtılır. Tüm borçlar ödendikten sonra kalan varlıklar, sahiplik paylarıyla orantılı olacak şekilde üyelere dağıtılmalıdır  ve bu dağıtım IRS’ye bildirilmelidir.
 • Şirketin banka hesabı varsa kapatılır.

Delaware Şirket Fesih Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Delaware’deki şirket kapatma işlemleri için öncelikle eyalet nezdindeki tüm franchise vergilerinin ödendiğinden emin olun. Daha sonra sizin veya imza yetkisine sahip başka birinin imzasıyla Fesih/İptal Sertifikası hazırlamanız gerekecektir.
 • State of Delaware Certificate of Cancellation formunu doldurun.
 • Şirketinizi ilk kurduğunuzda, size yasal olarak bir Kuruluş Sertifikası verildi. Bu sefer, şirketin feshi durumunda, Corporation yapıdaki şirketler için “Fesih Sertifikası”; LLC yapıdaki şirketler için bir “”İptal Sertifikası hazırlanacaktır.
 • İlgili konu ve şirket hakkında bilgileri içeren bir kapak notu yukarıda belirtilen sertifikanın üst kısmına eklenecektir. Belgeleriniz hazır olduğunda  Delaware Eyaleti Şirketler Bölümü’ne teslim edilmelidir.
 • Dosyanın teslimi sırasında şirketinizi feshetmek için tarafınızdan bir ücret talep edilecektir. Ödemelerinizi ister teslimat sırasında isterseniz de internet bankacılığı sistemlerini kullanarak yapabilirsiniz.

Delaware’deki şirketinizin fesih sürecinde profesyonel destek almak için bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.
Tel : +1 302 310 21 76

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.