Delaware’de Kurulan LLC’ler için Amazon Satışları ve Vergi Beyanı Rehberi

Delaware’de bir LLC kurarak Amazon üzerinden satış yapmak isteyenler için önemli tarihler ve dikkat edilmesi gereken noktalar. Ayrıca, yabancı ortaklar ve çalışanlar için ITIN başvurusu sürecini açıklıyoruz.

Delaware, ABD’deki en popüler eyaletlerden biri olup, düşük vergi oranları ve işletmeler için uygun ortamıyla ün kazanmıştır. Amazon gibi büyük e-ticaret platformlarında satış yaparak işletmenizi büyütmek ve uluslararası arenada var olmak istiyorsanız, Delaware’de bir LLC kurarak avantajlardan yararlanabilirsiniz. Bu blog yazısında, vergi beyanlarınızı zamanında ve eksiksiz olarak yapmanız için bilmeniz gereken tarihler ve dikkat etmeniz gereken konular hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Vergi Beyan Tarihleri

ABD’de yaşamıyorsanız ve ABD’de sabit bir iş yeri bulunmuyorsa, vergi beyanınızı Haziran ayında yapmanız gerekmektedir. Özellikle dikkat etmeniz gereken tarihler şunlardır:

  1. 15 Haziran: ABD dışındaki mükellefler için bireysel gelir vergisi beyannamesi son tarihi.
  2. 15 Nisan: ABD’deki mükellefler için bireysel gelir vergisi beyannamesi son tarihi. Bu tarih sizin için geçerli olmayabilir, ancak ABD’deki diğer ortaklarınız veya çalışanlarınız için önemli olabilir.
  3. 15 Mart: S Corporation ve ortaklıklar için gelir vergisi beyannamesi son tarihi. Eğer LLC’niz “S Corporation” olarak vergilendirilme seçeneğini seçmişse bu tarih sizin için önemlidir.
  4. 15 Nisan: C Corporation için gelir vergisi beyannamesi son tarihi. Eğer LLC’niz “C Corporation” olarak vergilendirilme seçeneğini seçmişse bu tarih sizin için önemlidir.

Delaware’de bir LLC olarak, yıllık rapor sunmanız ve franchise vergisini ödemeniz gerekmektedir. Delaware’deki LLC’ler için yıllık raporlar 1 Haziran’da sunulmalı ve franchise vergisi ödenmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Türkiye ve ABD arasında çifte vergilendirmeyi önlemeye yönelik anlaşmalar hakkında bilgi sahibi olun. Bu anlaşmalar, her iki ülkede de vergi ödemek zorunda kalmamanız için yapılmıştır. Özellikle Türkiye’deki gelirleriniz üzerinden ABD’de vergi indirimi talep etmeniz