Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

DUNS Numarası Nedir?

Kredi başvurusu yaptığınızda, krediyi veren tarafın isteyeceği şeylerden biri de sosyal güvenlik numaranızdır. Bu numara sayesinde kredi raporunuz ve kredi skorunuz edinilebilir ki krediyi veren de kredi güvenilirliğinizi gözden geçirebilsin. Bu rapor ve skor ile birlikte krediyi verecek olan taraf, size kredi verip vermeyeceğini veya hangi koşullar altında ne kadar vereceğine karar vermektedir.

Sosyal güvenlik numaranız, doğrudan şahsi kredi raporunuz ve skorunuz ile ilgiliyken; DUNS adı verilen bir diğer numara ise şirketinizin bu konudaki durumu ile ilgilidir.

DUNS Numarası

Şirketler için her türlü işletmeyi tanımlamak amacıyla kullanılan küresel standart numaralandırma sistemine D&B Numarası veya DUNS numarası adı verilir. DUNS numarası, 9 rakamdan oluşan bir rakamdır ve her şirkete bir tane atanır. İlk olarak Dun ve Bradstreet tarafından 1963 yılında oluşturulmuştur.

Bu numara, her bir işletme için özel olarak kullanılır ve şirketin D&B veri tabanındaki kredi profili ile doğrudan ilişkilidir. Yani şirketiniz bir kredi başvurusu yapacağında krediyi verecek olan tarafa DUNS numaranızı verirsiniz. Krediyi verecek olan taraf da şirketinizin kurumsal kredi raporunu ve puanlamasını görüp inceleyebilir.

Önemli bir bilgi de DUNS numarası ile şirketinizin yalnızca D&B veri tabanındaki verilerinin görülebileceğidir. Kurumsal kredi puanlama hizmetleri veren başka kuruluşlar da olsa da hiçbiri birbiriyle bu verileri paylaşmaz. Her kuruluşun kendine has veri tabanı, şirket kredi raporları ve puanlama sistemleri vardır.

DUNS Numaranızı Nasıl Bulursunuz?

D&B veritabanı 225 milyondan fazla kayıt ile dünyanın en büyük ticari veritabanı olsa da tüm şirketlerin bir DUNS numarası olmayabilir. D&B binlerce kaynaktan veri toplar ve sıkı bir kalite süreci ile şirketin kaydını ve numarasını oluşturur.

Eğer şirketinizin bir DUNS numarası yok ise ücretsiz olarak (30 gün içerisinde) veya ücretli bir hizmet ile (5 iş günü içerisinde) bir tane edinebilir. Bir DUNS numarası edinmeden önce kontrol etmeniz gereken şey ise daha önce bir tane edinip edinmediğinizdir.

Şirketinizin DUNS numarası olup olmadığını öğrenmek için DUNS araması yapmak amacıyla bize başvurabilir veya D&B’nin CreditSignal özelliğini kullanabilirsiniz. Üye olduktan şirketinizin veri tabanındaki listede yer alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer şirketlerin arasında siz de var iseniz numaranızı görebilir veya gerekli ise finansal bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Eğer şirketiniz veri tabanında yer almıyorsa bir DUNS numarası edinmeniz gerekecektir. Ücretli bir hizmet ile numaranızı 5 iş günü içerisinde edinebilir veya ücretsiz şekilde 30 gün içerisinde alabilirsiniz.

Hatırlatmak gerek ki bir DUNS numaranızın olması demek, hazırda bir kredi raporunuz olması anlamına gelmez. DUNS numarası özetle D&B veri tabanında bir yeriniz olduğunu gösterir. Eğer herhangi bir ticari bilgi veya rapor yok ise şirketiniz tamamlanmamış bir dosya olarak da işlenebilir.

D&B bu duruma bir şirket kredi raporu olarak değil pazarlama dosyası olarak yaklaşır.

Dosyanıza ticari referanslar eklenmeye başladıkça, şirket kredi raporu dediğimiz veriler de oluşmaya başlar. D&B veri tabanında bir kredi puanına sahip olmaları için şirketlerin en az 3 ticari referansa (ticari işlem) sahip olmaları gerekir. Bu kredi puanlama sistemi Paydex Score olarak da bilinir.

DUNS numaranız doğrudan şirketinizin kredi dosyasında yer alacak ve şirketinizin finans kaynakları arayışında önemli bir rol oynayacaktır. DUNS numaranız ve şirket kredi raporunuz sayesinde kredi hizmeti sunacak olan taraf kredi konusundaki güvenilirliğinize daha iyi erişim sağlayabilecektir.

Tel : +1 302 442 08 12