CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

E Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

E Vizesi, E-1 (Tacir) ve E-2 (Yatırımcı) vizeleri olarak ikiye ayrılır ve ABD’de iş yapmakla ilgilenenlerin başvurduğu en popüler vize türleridir.

Öncelikle, E-1 ” tacir” vizesi ve E-2 ” yatırımcı” vizesi, sırasıyla ABD’de ticaret yapan ve yatırım yapan nitelikli kişiler içindir.

E Vizesi Alma Süreci Nasıl İşler?

E-1 ve E-2 vizelerine başvurmanın iki olası yolu vardır. Bunlar, ABD dışındayken bizzat ABD Konsolosluğuna başvurmak veya ABD içinde iken  “Statü Değişikliği” için başvurmaktır.

Birincil yol olan konsolosluktaki genel başvuru prosedürü bir bakıma normal turist vizesi prosedürüne benzer. Süreç yine formları doldurmak ve belge toplamak (turist vizesine kıyasla doğal olarak daha fazla) ile geçer. Ve yine en sonunda vize mülakatı bulunur. Konsolosluk yetkilileri yine de süreci sıkı bir şekilde değerlendirip, ticaretin / yatırımın “önemli” olup olmadığı ve diğer koşulları karşılayıp karşılamadığını kontrol eder.

Başvuru sürecindeki son ve en önemli aşama ise mülakattır. Konsolosluk görevlileri ile gerekli evrakların teslimini takiben bir görüşme için tarih ve saat belirlenir. Görüşme sırasında ise yetkililer sık ​​sık sorular sorur. Örneğin belgeler arasından rastgele bir fatura seçebilir ve fatura hakkında sorular sorabilirler.

Yurtdışından bir ABD Konsolosluğuna başvurmak E vizesi almanın yaygın yolu olsa da, vizeyi elde etmenin başka bir yolu da var. Kısaca, “Statü Değişikliği” başvurusunda bulunmak da mümkündür. ABD’de yasal olarak ikamet eden kişiler “Durum değişikliği başvurusunu USCIS’e (Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri) yapabilir. Bu tür başvuruda ek olarak “Form I-129” dolduracaktır.

E Vize Alma Şartları Nelerdir?

(1) Anlaşma ülkesi vatandaşı olmak

Bu vizeye başvurabilmek için ilk ön koşul ABD ile geçerli bir Anlaşması yapmış bir ülkenin vatandaşı olmaktır. Bu kriter yerine gelirse, başvuru sahiplerinin başvuruları işleme alınır ve incelenir.

 • E-1 vizesi Halihazırda kurulmuş olan şirket aynı zamanda bir anlaşma ülkesinin vatandaşı olmalıdır.
 • E-2 vizesi Yatırım yapılan işletmenin en az yüzde 50’si, anlaşma yapılan ülkenin uyruğuna sahip kişilere ait olmalıdır.

(2) Kişinin yatırımcı / tacir olması; veya şirkette yönetici; veya uzman bir çalışan olması

 • Yöneticiler, ABD’deki ana yatırımcının / tüccarın ticaretini veya yatırımını geliştiren ve yönlendiren nitelikli personeldir. Başvuru ve görüşme sırasında, başvuru sahibi, yönetici veya denetleme görevlerini ve rollerini gösterebilmelidir.
 • Uzman çalışan ise nitelikleri ABD işi için gerekli olan personel anlamına gelir. Bu tür personelin uzmanlığı eksiksiz ve açık bir şekilde gösterilmeli ve ABD’de ikamet eden birinin bu pozisyonu dolduramayabileceği gösterilmelidir.

(3) Yatırım / ticaret miktarı önemli olmalıdır.

 • E1 vizesi Ticaretin miktarı önemli olmalıdır, bu da oldukça büyük ve devam eden bir ticaret hacmi olması anlamına gelir.
 • E2 vizesi Yatırım gerçek ve aktif bir ticari işlem olmalıdır. Yatırımcı fonların kontrolüne sahip olmalı ve yatırım ticari anlamda risk altında olmalıdır, yani yatırımın gerçek ve geri alınamaz olması gerekir.
 • ABD yetkilileri tarafından belirlenen resmi bir minimum seviye olmadığından, bu bağlamda “önemli” teriminin anlamı her duruma göre değişebilir. Ticaret veya yatırım miktarı ne kadar düşükse, başvuru o kadar riskli hale gelecektir. Ticaret ve yatırım tutarının en az 80.000 – 100.000$ olmasını sağlamak başvurunuzun pozitif sonuçlanmasında büyük katkısı olacaktır.

(4) Başvuru sahibi, E vize statüsünün sona ermesi üzerine ABD’yi terk edebilmeli ve buna istekli olmalıdır.

 

Gerekli Belgeler Hangileridir?

 • DS formları (DS160 ve DS 156)
 • Pasaport, evlilik cüzdanı, diplomalar gibi kişisel belgeler
 • Vizenizin süresi dolduğunda ülkenize dönmeyi planladığınıza dair beyan.
 • Şirketinizin vergi beyannameleri
 • İşletmenin İş Planı
 • Ana Sözleşme, sözleşmeler vb. Şirket belgeleri
 • Ticaret ve yatırım hacmini kanıtlamak için faturalar ve faturalar

 

 

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.