CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

“Fast-Food” Zinciri Kurmak

Kabul etmek gerekir ki bir marka zinciri oluşturma fikri düşünüldüğünde akla gelen ilk seçenek, yiyecek içecek sektörüdür. Bu alanda da en çok “fast-food” zincirlerinin popüler olduğunu belirtmek gerekir. “Fast-Food” zincirlerinden bayilik alarak “franchise” (bayilik) olarak işlev görmek son derece mantıklıdır. Eğer bir gıda zincirinin sahibi olmayı planlıyorsanız öncelikle iyi bir araştırma yapmanız ve en son eğilimleri (trendleri) çok iyi takip etmeniz gerekmektedir. Örneğin, bazı gıda zincirleri yemeklerin yanında küçük oyuncaklar sunmaktadır; bazıları ise ailelere özel kampanyalar düzenlemektedir. Bu alandaki artıları ve eksileri sizler için bir araya getirmeye çalıştık.

Gıda Zincirlerinin Artıları ve Eksileri

ARTILARI

1.Fast-Food Zincirleri Önemli Bir İhtiyacı Giderir: Zaman

Günümüz tüketicisi özellikle hareketli çocuklara sahiplerse, zamana açtır ve hızlı yaşamaktadır. Sürekli koşuşturma halindedirler. Dolayısıyla, eve gidip herkes için ideal bir yemek yapmaya her zaman vakit bulamayabilir. Bu toplumsal gerçek, “fast-food” sektörünün gelişmesine sebep olmuştur.

2.Markalaşma

Tüketiciler paralarını harcarken bilindik markaları tercih etmeyi severler. Dolayısıyla bir yiyecek içecek zinciri hedefiniz var ise bilindik bir markayı arkanıza almakta fayda vardır.

3.Toplum

Bir gıda zincirinin sahibi olarak bulunduğunuz yerel alanı istihdam ve vergi açısından etkilersiniz. Bulunduğunuz bölgedeki insanları etkilemenin başka yolları da vardır. Örneğin, yerel okullar için bağış yapmak, kullanılmayan yiyecekleri bağışlamak gibi.

EKSİLERİ

1.Saatler

Bir gıda zincirinin başı olarak işinize uzun saatler harcamanız gerekecektir. Başlarda sürekli işinizin başında durmanız lazım gelecektir. Eğer çok bayili bir yapıya bürünürseniz bu sefer rolünüzde değişiklik olacaktır. Tek bir konumda durmak yerine sürekli gezmek zorunda kalacaksınız. Özetle, “yöneticileri yöneten” kişi olacaksınız. Aynı zamanda, potansiyel yerlerde yeni bayiler açmak için sürekli arayış içerisinde olacaksınız.

2.Maliyet

Bayilik açmak ve işletmek, özellikle birden fazla bayiye sahip olmak istiyorsanız, biraz maliyetli olabilir. Bir McDonald’s bayisinin “franchise” (bayilik) maliyeti 1 milyon $ üzeridir. Daha sağlık odaklı bir yiyecek zinciri düşünürseniz (örneğin; Saladworks franchise) bu miktar 300 bin ile 400 bin $ arasında olacaktır. Bazı markalar içinse miktar bulunduğunuz konuma göre değişmektedir.

3.Yanlış Yatırım Riski

Eğer araştırmalarınızı dikkatlice yapmazsanız, ilk aldığınızda son derece popüler olan ancak birkaç ay sonra popülerliğini kaybeden bir zincirin bayiliğini alarak yanlış bir yatırım yapabilirsiniz. Bu durum son derece yaygındır.

Bu sebeple, şu anda popüler olan marka ve ürünler yerine gelecekte daha popüler olacak marka ve ürünlere odaklanmanız daha mantıklı olacaktır. Büyük markaların neler yaptığını dikkatlice takip edin çünkü bu markalar sürekli yeni ve potansiyel ürünleri test etmektedirler.

Gıda zincirleri önemli bir sektördür çünkü çağımız tüketicisinin en önemli sorunlarından birine çözüm bulur ve o da şudur: Zaman. Bu sebeple, siz de başarıyı gıda zincirlerinde bulabilirsiniz.


Tel : +1 302 310 21 76

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.