Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Etiket İnceleme ve Tasarım

Yeni bir girişim kurmayı yada yeni bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız ürününüzün etiketleme ve pazarlama gereksinimleriyle ilgili masrafları ve piyasanın olası tuzaklarıı bilmenizde fayda var. Bu süreci yüzlerce kez tamamlayan ancak etiketleme veya internet pazarlamacılığını içeren yeni kurallara ve düzenlemelere ayak uyduramayan bir firmaysanız bu konularda profesyonel bir yardım almanız sizin açınızdan oldukça faydalı olacaktır.

Gıdaların, ilaçların ve kozmetik ürünlerin etiketlenmesiyle ve pazarlanmasıyla ilgili kurallar sürekli değişmektedir. FDA ve FTC’nin devreye girmesinden önce bu hataların tespit edilip giderilmesi büyük önem arz etmektedir.

Neden gerekli?

FTC, tüm reklam biçimlerini düzenler. FDA, gıda etiketleme, kozmetik etiketler, besin takviyesi etiketleri ve ilaç etiketlerinin içeriğini ve şeklini düzenler. Etiketler sadece özel bir reklam biçimidir, bu nedenle hem FTC hem de FDA bunlardan sorumludur. İnternet pazarlama sitelerinde verilen reklamlar ve diğer pazarlama ve tanıtım materyalleri genellikle ‘etiketleme’ yasal teriminin kapsamına girer. Yani FDA onlardan da sorumlu olur. Tkerar etmekte dayfa var, FDA pek çok internet satışını ‘etiketleme’ olarak düzenliyor ve FDA şirketlerin web sitelerinde yasadışı veya izinsiz iddialarda bulunulduğunu tespit ettiği an Uyarı Yazıları (‘Siber Mektuplar’ olarak adlandırılır) gönderebiliyor. FDA, bir diyet eki veya bir OTC ilacıyla ilgili yasadışı iddialarda bulunan bir İnternet sitesi bulduğundabunların ABD piyasasına girmesine engel olmaya çalışır. En kötü senaryoda, FDA, ürünleri takip etmek ve bunları ele geçirmek için ABD Gümrük ve Sınır Koruması (Gümrük) veya ABD Posta Muayene Servisi’nin (Posta Müfettişleri) yardımını ister.

Uygun bir besin takviyesi etiketi veya uygun ve yasal homeopatik ilaç satış noktası web sitesi tasarımı, FDA ve FTC’nin kurallarını ve yetkilerini bilmeniz ve bunlara uymanız gerekir. Bu, kozmetik etiketler veya gıda etiketleri ve işlevsel-gıda internet siteleri gibi diğer tüm platformlarda FDA tarafından düzenlenen kurallar geçerlidir.

FDA ve FTC, gerekli etiket bilgilerinin kolayca bulunmasını ve okunmasını kolaylaştırarak ve tüketicileri güvende tutmak için gerekli olan feragatnameleri veya uyarıları içerdiğinden üretici ve dağıtıcıyı (ithalatçı) sorumlu tutmaktadır. Üreticiler, ithalatçılar ve distribütörler, reklamların ve etiketlemelerin (İnternet etiketleme dahil) doğru ve yanıltıcı olmamasını sağlamaktan sorumludur.

FDA müfettişleri ve FDA uyum görevlileri, bu ürünler ABD’ye ithal edildiğinde düzenli olarak gıda etiketleme, kozmetik etiketleme, besin takviyesi etiketleme ve ilaç etiketleme işlemlerini gözden geçirir.
Ancak FDA aynı zamanda internette aktif olarak arama yapar ve ürünler için yasa dışı reklamlar olup olmadığını sürekli kontrol eder. FDA, yasadışı reklam tespit ettiği an gerekli yerlere haberdar ederek ürünün ABD iç pazarından toplatılmasını sağlayabilir. Dolayısıyla hem etiketleme yaparken hem de her türlü platformda ürününüzle ilgili reklam yaparken FDA kurallarını iyice incelemeniz gerekmektedir.


Amerika’ya ihracat yapmak istiyor ve nereden baslayacaginizi bilmiyorsaniz bizimle info@amerikadasirket.com ya da +1 302 442 08 12 vasitasiyla iletisime gecebilirsiniz. Amerika’da sirket kurulumu, gerekli izinler, lisanslar ve diğer birçok konuda bizden destek alabilirsiniz. Size sadece isinize odaklanmak kalır. Social Enterprises olarak müşterilerimize uzun vadede kazandıran, kaliteli bir hizmeti uygun fiyatlarla sunuyoruz.