Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

+1 302 310 2176

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

“Foreign Qualification” Belgesi nedir?

“Foreign Qualification” Belgesi, şirketlerin kullandığı “yabancı yeterlilik” anlamına gelmektedir. Bunun da sebebi, şirketinizi kurmuş olduğunuz eyalet sizin yerel bölgeniz olarak geçmektedir. Şirketinizle başka bir eyalette iş yapmak istediğinizde o eyalette kayıt yaptırmanız gerekir. Bu açıdan, bu belgeye kayıt sertifikası da diyebiliriz. Şirketiniz diğer eyaletlerde yabancı şirket olarak işletilmeye yeterli hale getirilmiş olur.

Yabancı yeterlilik sürecini tamamlama, LLC’nin veya Corporation şirketinizin, şirketin kurulduğu eyaletin dışında yasal olarak iş yapmasına izin vermektedir. Esasen “Yabancı Yeterlilik” süreci, Amerika’da bir şirketin kurulduğu eyalet ticari hukuk yapısı altında yönetilmesine izin vermekte ancak yine de yerel olarak başka bir eyalette faaliyet göstermektedir.

Yabancı Yeterlilik Belgesini Ne Zaman Almalıyım?

İsteğe bağlı olarak şirketinizin kurulumu sırasında alabilirsiniz. Bununla birlikte, başka bir eyalette iş yapıp yapmayacağınız hususunda emin değilseniz, aşağıdaki soruların cevaplarına göre hareket edebilirsiniz:

 • Şirketinizin o eyalette fiziksel bir adresi var mı?
 • Şirketiniz o eyaletteki siparişleri kabul ediyor mu?
 • Devlette çalışanlara para veriyor musunuz?
 • Şirketiniz eyaletin herhangi bir malını veya varlığını elinde tutuyor mu?

Yıllar içinde edindiğimiz tecrübeye göre, şirketinize ait kurumsal banka hesabınızı yine şirketinizi kurmak istediğiniz eyalette ihtiyacınız olur. Birçok banka, “Yabancı Yeterlilik” sürecini henüz tamamlamayan bir şirket için kurumsal bir banka hesabı açmaya yanaşmamaktadır. “Yabancı Yeterlilik” belge süreci eyaletten eyalete değişmektedir. Şirketinizi birden çok eyalette işletebilmek için ilave evraklara ihtiyaç da olabilir. Mesela, New York’ta “Yabancı Yeterlilik” aldığınızda bunun ilan ön şartı bulunmasının yanında New Jersey eyaletinde buna gerek yoktur. Georgia eyaleti ve Connecticut eyaleti “vergi borcu yoktur belgesi” (Certificate of Good Standing) istemiyor ancak Maryland eyaletiyse bunu sormaktadır.

Illinois, şirketinizin ana sözleşmesinin sertifikalı bir kopyasını istemektedir. Bununla birlikte, Florida, diğer belgeler arasında “Kayıtlı Acentenin Belirlendiği Sertifika’yı” da istemektedir.

Kaliforniya’da faaliyet gösteren bir Delaware limited şirketi, şirketin Delaware Genel Şirket Kanunu uyarınca korunmasını sağlamak ve tüm Kaliforniya yerel ve eyalet şartlarına uymak için, genellikle Yabancı Yeterlilik sürecini başlatır.

Birçok işletme, Delaware’yi yerel eyalet yani şirketlerini kaydettiklerini eyalet olarak seçmektedir. Bunun sebebi, Delaware’nin ABD’deki kamuya açık şirketlerin yüzde 50’sinden fazlasının ve “Fortune 500” şirketlerinin yüzde 65’inin Delaware eyaletinde kurulmasıyla oluşturduğu güçlü kurumsal hukuk yapısından yararlanmaktır.

Unutmayın ki şirketinizin yerel eyaletinin yanında “Yurt dışı Yeterlilik” için başvuruda bulunduğunuz eyaletin de yıllık raporlar ve vergilerin dosyalanmasından siz sorumlu olacaksınız.

Yabancı yeterlilik için başvurduğunuz herhangi bir eyalette ayrıca kayıtlı bir acenta bulundurmanız gerekecektir.

Yabancı Yeterlilik Süreci Nedir?

Yabancı Yeterlilik süreci eyaletten eyalete göre değişmektedir. Bununla birlikte, eyaletler tipik olarak sizden şu dosyaları göndermenizi isteyecektir:

 • Yabancı yeterlilik için kayıt belgesi veya yetki belgesi başvurusu (Foreign Qualification Application Form)
 • Başvuru dosya ücreti (Filing Fee)
 • Şirketinizin kuruluş sertifikası  veya sertifikanın bir kopyası (Certificate of Incorporation)
 • Şirket borcu yoktur veya eyalet kuruluşunun onaylı bir kopyası (Certificate of Good Standing)

Hatırlatılmasında fayda olan bir durum var ki o da Amerika’da sahip olduğunuz şirketinizin veya LLC’nin başka bir eyalette yaptığı ticaret için kaydı olması durumunda işletme izinlerini edinmeniz ve vergilerinizi zamanında ve tam ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu sayede, şirketiniz hem yasal hem de uyumlu olarak sürmüş olacaktır.

Bulunduğunuz eyalette kurallara uymazsanız, şirketinizi riskli durumlara düşürme ihtimaliniz çok yüksektir. Para cezaları ödemeniz gerekebilir ve şirketinizin bünyesinde varlıklarını koruyamayabilirsiniz.

Ayrıca, şirketinizin ödemediği tüm geçmiş vergilerinden de siz sorumlu olduğunuzdan onlarda  yabancı yeterlilik belgesi sürecinde dikkate alınan hususlardandır.

Yabancı Yeterlilik Belge Başvuru için Gerekli Belgeler

 • Şirket Adı
 • Belgeyi imzalayacak yönetici üye veya görevli adı
 • İş adresi
 • Kayıtlı Acente Adresi (Registered Agent Adresi)
 • İşletmenin türü

Şirketinizi kurduğunuz eyaletin dışında başka eyaletlerde de iş yapıyorsanız, unutmayın ki “İmtiyaz Verginizi”(Franchise Tax) kurulum eyaletinize ödemekle yükümlüsünüz. Şirketinizi kurduğunuz eyaletteki “Eyalet yetkili Acentanıza” (Registered Agent) bağlısınız.

Amerika’daki şirketiniz “Yabancı Yeterliliği” (Foreign Qualification) belgesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

————————————–

Tel : +1 302 442 08 12

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlendi

ÖNEMLİ DUYURU! | Detay İçin Lütfen Tıklayınız

Çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın sağlığı öncelikli endişemizdir. Covid-19 Coronavirus Pandemi sebebiyle, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen önlemler ışığında şirketimiz uzaktan çalışma da dahil olmak üzere bir dizi koruyucu politika benimsemiştir.

Tüm müşterilerimizi taleplerini karşılamak için kesintisiz hizmet sunmaya çalıştık. Ancak, ABD hükümeti tarafından alınan kararla, IRS kurumu bazı hizmetlerini geçici olarak yavaşlatmıştır. Böylece, EIN hizmeti geçici olarak yavaşlatılmıştır. Vergi Beyanı hizmeti devam etmektedir. Öte yandan, bu sıkıntılı dönemde, Delaware eyaleti de dahil olmak üzere tüm eyaletler hizmetlerini yavaşlatmıştır.

Bu problemli dönemde siz sevgili müşterilerimize sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.