CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Foreign Qualification Nedir ve Neleri Kapsar?

Delaware’de bir şirketiniz var ve diğer ABD eyaletlerinde iş mi yapmak  istiyorsunuz? Yahut başka bir eyalette bir şirketiniz var ve Delaware pazarına mı girmek istiyorsunuz? Kısacası, işinizi şirketinizin dahil olduğu eyalet dışındaki eyaletlerde yürütmek istiyorsanız , “Foreign Qualification” (Yabancı Yeterlilik) için başvurmayı düşünebilirsiniz.

Başka eyaletlerde kurulan işletmeler ‘yabancı’ olarak kabul edildiği için, işletmenizi yeni eyalette de kayıt altına aldırmanız gerekmektedir. Bu kayıt işleminden sonra da tarafınıza eyalet tarafından Tescil Belgesi veya Kayıt Sertifikası verilecektir. Bu kayıt ve belge sayesinde, işletmenizi ve işinizi işinizi o eyalette hukuki bir koruma sağlamanız mümkün olacaktır. Örneğin, Delaware merkezli işletmenizi California’ya kaydettirerek, işletmenizi Delaware Genel Şirketler Hukuku sınırları içinde koruyabilecek ve Kaliforniya’daki işinizi yerel mevzuata göre yasal olarak yürütebileceksiniz.

Ayrıca, şirketin faaliyet gösterdiği diğer eyalette bir banka hesabı açmak istediğinizde Kayıt Sertifikasına ihtiyaç duyacaksınız.

Foreign Qualification Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Yabancı Yeterlilik (Foreign Qualification) Belgesi, ayrıca Certificate of Registration ya da Certificate of Authority olarak da adlandırılır.
  • Yabancı Yeterlilik Belgesi aldıktan sonra şirketler, kayıtlı oldukları her eyaletin eyalet vergisini ödemekle yükümlüdür.
  • Şirketler merkez eyaletleri dışında faaliyet gösterecekleri diğer eyaletlerde yasal temsilci bulundurmalıdır.
  • Başvuru için son 6 ay içerisinde şirketin kurulduğu eyaletten alınacak mevcudiyet belgesi ile diğer eyaletin eyalet sekreterliğine talep beyan edilmesi gerekir. Süreç içinde şirket hakkında istenecek bilgiler eyalet bazında değişiklik gösterir. Örnek olarak Delaware eyaletini verelim. Delaware’de faaliyet göstermek isteyen şirketiniz varsa, eyalet sizden şu bilgileri talep eder: şirketinizin Delaware’de hangi isim ile çalışacağı bilgisi (bu isim orijinal isimden farklıysa şirketin orijinal ismi), şirketin kurulduğu eyalet veya bölge, şirketin çalışma alanı, Delaware’de ilk iş yapma tarihi be Delaware’de kullanılacak yasal temsilcinin ismi ile iletişim bilgileri.

Foreign Qualification hakkında daha fazla bilgi almak için Youtube hesabımızdan Delaware’e Şirket Taşıma Nasıl Yapılır? (Foreign Qualification Nedir?) başlıklı videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Yabancı Yeterlilik başvurusuna ilişkin sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!

Tel : +1 302 310 21 76

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.