CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Form 1040NR Nedir? Kimler Doldurmalı?

1040NR

Form 1040NR, ABD’de yerleşik ve vatandaş olmayan kişilerin yıllık olarak gelir beyanı yapmakta kullandıkları bir çeşit vergi beyan formudur. Eğer kişiler ABD yasalarınca ‘resident’ olarak kabul ediliyorlarsa o takdirde Form 1040 kullanarak vergi beyanı gerçekleştirirler. Hangi formun sizin için daha uygun olduğunu öğrenmek için bu yazımıza göz atın.

ABD’de Vergi Mükellefi Olmak

ABD’de işletmesi olan ve ABD vatandaşı olmayan işletme sahipleri için vergilendirme önemli bir husus oluşturabilir.  Vergilendirme, ABD’deki yatırımın değip değmeyeceğine ilişkin birçok göstergeden biri olduğu için, ABD vergi sisteminin yerleşik olmayan yabancılara nasıl yaklaştığını anlamak önemli olacaktır.

ABD’de vergi ödeyenler sadece vatandaşlar değildir. Vatandaşların yanı sıra, “ikamet edenler” ve “yerleşik olmayanlar” da gerekli kriterleri yerine getirmeleri halinde vergi ödemek zorunda kalabilirler. Bu nedenle, ABD vatandaşı değilseniz ve ABD’de faaliyet gösteren bir işletmeniz varsa, yine de vergi ödeme ve vergi beyannamesi verme yükümlülüğünüz olabilir.

Temel olarak, vergi sorumluluklarınız olup olmadığı, ikamet durumunuza ve/veya ABD’de ne kadar zaman geçirdiğinize bağlıdır. Sonuç olarak, eğer aşağıdaki hususlardan en az birini sağlıyorsanız

  • yeşil kart sahibi olmak veya
  • göçmen olmayan vize sahibi olup, “substantial presence” testini sağlamak,

o zaman vergi açısından yerleşik bir yabancı olarak kabul edilirsiniz. Yerleşik yabancı olarak bu sınıflandırma, tüm kaynaklardan elde ettiğiniz tüm gelirinizi ABD vergi beyannamelerinde bildirmeniz ve ABD vatandaşlarıyla aynı oranlarda gelir vergisi ödemeniz gerektiğini gösterir.

Kimler Form 1040NR doldurmalı?

Vergi beyannamelerinin doldurulması açısından, Form 1040NR öne çıkmaktadır. Form 1040NR beyan edilecek herhangi bir ABD gelir elde eden ABD vatandaşı olmayanlar için bir vergi formudur. Form 1040NR’yi doldurmadan önce, ilgili kişiler öncelikle bu tür bir yükümlülük için kriterleri karşılayıp karşılamadığını belirlemelidir. Bu bağlamda, aşağıda listelenen iki kriterden birinin karşılanması gerekir:

  • Gelir veya muafiyet olmamasına rağmen ABD’de bir işletme işleten, yerleşik olmayan bir yabancı olmak
  • Önemli varlık testini geçememiş ancak ABD’de elde edilen bir gelire sahip olmak (örneğin, yatırım, kira, vb.)

Göçmen olmayan vize sahipleri, geçici olarak ziyaret etmek veya kalmak amacıyla ABD’ye girmiş olan kişilerdir. Yeşil kart sahiplerinden farklı olarak, göçmen olmayan bir vize sahibi önemli varlık (substantial presence) testini sağlarsa, bu kişi de vergilerinden sorumlu olabilir. Lütfen bu testin birçok istisnası olduğunu ve herhangi bir şüpheniz varsa bir uzmana danışmanın daha iyi olacağını unutmayın.

Prensip olarak, bu önemli varlık testinin arkasındaki sebep, göçmen olmayan vize sahibinin ABD’de fiziksel olarak mevcut olup olmadığını belirlemektir. Bu bağlamda, göçmen olmayan vize sahibi en az süreyle aşağıdaki durumlarda ABD’de bulunmalıdır:

  • Cari yıl içinde 31 gün ve
  • İçinde bulunulan yılı ve bundan hemen önceki iki yılı içeren 3 yıllık dönemde 183 gün.

Lütfen 1040NR Formunu dolduracak yerleşik olmayanların yalnızca ABD kaynaklı gelirlerini bildirebileceklerini unutmayın. Ayrıca, diğer idari yaptırımlardan ayrı olarak, Form 1040NR’nin doldurulmaması, vergi iadesi hakkının kaybedilmesine neden olabilir.

Yatırımın derecesi ne olursa olsun, vergi yükümlülüğünüzün mevcut veya muhtemel yatırımlarınızı kesinlikle etkileyeceğini tekrar belirtmekte fayda var. Bu nedenle profesyonellere danışmanızda fayda olacaktır. Yerleşik olmayan biri olarak vergilendirmeyle ilgili sorularınız varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.