Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Gıda ile İlgili Bir İş Kurmak İçin 7 İpucu

Gıda sektörü, en zorlu sektörlerden biridir. Gerçek şu ki çoğu gıda işletmesi kurulduğu yıl iflasın eşiğine gelmektedir. Restoran işi zor olabilir ama bununla birlikte eğer istek ve azminiz var ise en karlı işlerden de biridir. Vizyon ve azim tabi ki önemlidir ancak bu azmi başarıya çevirmek de araştırma, planlama, sermaye ve uzmanlık gerektirmektedir. Girişimcilerimizin bir yiyecek içecek işletmesi kurup başarıyla yönetmesi için bazı ipuçları şöyledir:

Araştırma Yapın

Gıda sektöründe rekabet çok üst düzeydedir. Dolayısıyla işe başlamadan önce sıkı bir araştırma şarttır. Önemli iletişim ağı (network) organizasyonlarına katılabilir (Yerel Ticari Odalar gibi), daha iyi yatırım çekmek için iş adamlarının akıllarını çelmeye çalışabilirsiniz. Aynı zamanda bu sektörde nelerin işe yarayıp yaramadığını araştırıp nasıl fark yaratabileceğinizi de bilmeniz gerekmektedir. Eğer daha önceden iflas eden restoranlar biliyorsanız sebeplerini öğrenmeye çalışmalısınız. Yerel yiyecek içecek hizmetleri ve pazarı ile ilgili fikir edinmek için çevrim içi (online) forumları kullanabilirsiniz.

Küçükten Başlamayı Düşünün

Fikrinizi tam olarak büyük şekilde uygulamaya geçirmeden önce test etmelisiniz. Bu sayede risk almadan bu fikrin işe yarayıp yaramayacağını görme şansınız olabilmektedir.  Çoğu gıda işletmesi başlarda evde bir hobi olarak başlar ve sonradan büyür. Basit bir iş planından büyük bir mağazaya dönüşmek büyük bir adımdır ancak tüm eksileri görmenizi ve elimine etmenizi sağlamaktadır. Örneğin, bir yiyecek kamyoneti veya küçük bir yerel dükkan kiralayarak işlerin nasıl yürüyeceğini görme şansı yakalayabilirsiniz. Eksileri artıları tarttıktan sonra kalıcı olarak işinizi başlatabilirsiniz.

Tamamıyla kendi işinizin sorumluluğunu alma konusunda hazır olup olmadığından emin olmayan girişimciler ise fast-food zincirlerinin bayiliğini alabilirler.

Bir İş Planı Oluşturun

İş planı resmi bir belge olmak zorunda değildir ancak sektörün sunduğu fırsatlar ile şirketinizin gücünü eşleştirme açısından son derece yardımcıdır. Aynı zamanda olası problemlere karşı da hazırlıklı olmanıza yardımcı olmaktadır.

Eğer müşterilerinizin, ortaklarınızın veya yatırımcıların size inanmalarını istiyorsanız, işe hakim olduğunuzu gösterme açısından da iş planı son derece önemlidir.

Finansman Edinin

Eğer küçük bir işletme olarak başlıyorsanız başta yatırımcılara ihtiyacınız olmayabilir. Ancak küçük fast-food işletmeleri için de sektörde daha rekabetçi olabilmeleri için “SBA 7(a) ve 504 kredi programları gibi küçük teşvik ve krediler söz konusudur.

Eğer yatırıma ihtiyacınız var ise her şeyi iyice planlayın. Yatırım planı veya kredi teklifi için daha önceki araştırmalarınız ile hazırladığınız iş planınızdan faydalanın. Yatırımcılar ve kredi verenler (kreditörler) size yatırım yapmadan önce işletmeniz hakkında her şeyi bilmek isterler. Aynı zamanda ne kadar paraya ihtiyacınız olduğu konusunda da son derece tutarlı ve gerçekçi olmaya çalışmalısınız. Yerel ürünleri ve üretim fazlası ekipmanları alarak sermaye tasarrufu sağlayabilirsiniz.

İşinizi En Doğru Şekilde Başlatın

İşletmenizin türü ne olursa olsun, bir iş başlatmak için gereken temel yönetmelikler ve yasal adımlara özen göstermelisiniz. Vergi numarasından gerekli lisanslara kadar her şeyin düzenli şekilde halledildiğinden emin olmalısınız.

Gıda Kanunları ve Yönetmelikleri Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Bu konu, en başta yaptığınız araştırmalarda da yerini almalıdır. Bulunduğunuz eyalette gıda ile ilgili hangi kanunların ve yönetmeliklerin olduğunu iyice araştırmalısınız.

Bir Uzmana Danışın

Yerel ticaret odalarına veya küçük işletmeleri geliştirmek amacıyla kurulmuş organizasyonlara danışabilirsiniz. Bunlar gibi birimler size pazar hakkında detaylı ve tarafsız bilgi sağlayabilir.

Fast-Food Zinciri

Kabul etmek gerekir ki bir marka zinciri oluşturma fikri düşünüldüğünde akla gelen ilk seçenek yiyecek içecek sektörüdür. Bu alanda da en çok fast-food zincirlerinin popüler olduğunu belirtmek gerekir. Fast-Food zincirlerinden bayilik alarak “franchise” olarak işlev görmek son derece mantıklıdır. Eğer bir gıda zincirinin sahibi olmayı planlıyorsanız öncelikle iyi bir araştırma yapmanız ve en son eğilimleri (trendleri) çok iyi takip etmeniz gerekmektedir. Örneğin, bazı gıda zincirleri yemeklerin yanında küçük oyuncaklar sunmaktadır; bazıları ise ailelere özel kampanyalar düzenlemektedir. Bu alandaki artıları ve eksileri sizler için bir araya getirmeye çalıştık.

Gıda Zincirlerinin Artıları ve Eksileri

ARTILARI

1.Fast-Food Zincirleri Önemli Bir İhtiyacı Giderir: Zaman

Günümüz tüketicisi özellikle hareketli çocuklara sahiplerse, zamana açtır ve hızlı yaşamaktadır. Sürekli koşuşturma halindedirler. Dolayısıyla, eve gidip herkes için ideal bir yemek yapmaya her zaman vakit bulamayabilirler. Bu toplumsal gerçek, fast-food sektörünün gelişmesine sebep olmuştur.

2.Markalaşma

Tüketiciler paralarını harcarken bilindik markaları tercih etmeyi severler. Dolayısıyla bir yiyecek içecek zinciri hedefiniz var ise bilindik bir markayı arkanıza almakta fayda vardır.

3.Toplum

Bir gıda zincirinin sahibi olarak bulunduğunuz yerel alanı istihdam ve vergi açısından etkilersiniz. Bulunduğunuz bölgedeki insanları etkilemenin başka yolları da vardır. Örneğin, yerel okullar için bağış yapmak, kullanılmayan yiyecekleri bağışlamak gibi.

EKSİLERİ

1.Saatler

Bir gıda zincirinin başı olarak işinize uzun saatler harcamanız gerekecektir. Başlarda sürekli işinizin başında durmanız gerekecektir. Eğer çok bayili bir yapıya bürünürseniz bu sefer rolünüzde değişiklik olacaktır. Tek bir konumda durmak yerine sürekli gezmek zorunda kalacaksınız. Özetle, “yöneticileri yöneten” kişi olacaksınız. Aynı zamanda, potansiyel yerlerde yeni bayiler açmak için sürekli arayış içerisinde olacaksınız.

2.Maliyet

Bayilik açmak ve işletmek, özellikle birden fazla bayiye sahip olmak istiyorsanız, biraz maliyetli olabilir. Bir McDonald’s bayisinin bayilik (franchise) maliyeti 1 milyon $ üzeridir. Daha sağlık odaklı bir yiyecek zinciri düşünürseniz (örneğin; Saladworks franchise) bu miktar 300 bin ile 400 bin $ arasında olacaktır. Bazı markalar içinse miktar bulunduğunuz konuma göre değişmektedir.

3.Yanlış Yatırım Riski

Eğer araştırmalarınızı dikkatlice yapmazsanız, ilk aldığınızda son derece popüler olan ancak birkaç ay sonra popülerliğini kaybeden bir zincirin bayiliğini alarak yanlış bir yatırım yapabilirsiniz. Bu durum son derece yaygındır.

Bu sebeple şu anda popüler olan marka ve ürünler yerine gelecekte daha popüler olacak marka ve ürünlere odaklanmanız daha mantıklı olacaktır. Büyük markaların neler yaptığını dikkatlice takip edin çünkü bu markalar sürekli yeni ve potansiyel ürünleri test etmektedirler.

Gıda zincirleri önemli bir sektördür çünkü çağımız tüketicisinin en önemli sorunlarından birine çözüm bulur. O da şudur: Zaman. Bu sebeple, siz de başarıyı gıda zincirlerinde bulabilirsiniz.

Tel : +1 302 442 08 12
open

Standart öncelikli siparişler için şirket kurulum süreci ortalama 20 iş günü, diğer eyalet belgelerinin temini 6 hafta sürebilmektedir. Öncelikli siparişler halen 1-3 iş gününde teslim edilmektedir.