Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

IaaS, PaaS, SaaS

SAAS: Software as a Service

Bulut uygulama hizmetleri veya “Software as a Service –  SaaS” (Bir Hizmet Olarak Yazılım), en geniş bulut pazarını temsil etmekte ve hâlâ gelişmeye devam etmektedir. SaaS, üçüncü taraf satıcı tarafından yönetilen ve arayüzüne müşteriler tarafından erişilebilen uygulamaları iletmek için interneti kullanmaktadır. Bazı SaaS uygulamaları birtakım eklentilere ihtiyaç duyabiliyor olsalar da çoğu zaman doğrudan internet tarayıcısı üzerinden kullanılabilirler.

İnternet üzerinden iletildiği için SaaS, şahsi bilgisayarlara uygulama kurma ve çalıştırma zorunluluğunu ortadan kaldırabilmektedir. SaaS sayesinde işletmelerin bakım ve destek konuları daha kolay bir şekilde halledilebilmektedir çünkü uygulamalar, çalışma zamanları, veriler, işletim sistemleri, sunucular ve depolama gibi birçok özellik satıcılar tarafından kontrol edilebilmektedir.

En yaygın SaaS teklifleri genellikle e-mail ve işbirliği, müşteri ilişkileri yönetimi, sağlık ile ilgili uygulamalar gibi özellikler içermektedir. Geleneksel olarak SaaS kullanımları ile ünlü olmayan firmalar bile rekabetçi ortamda öne çıkmak için SaaS yatırımları yapmaya başlamışlardır.

SaaS Örnekleri:

Google Apps, Salesforce, Workday, Concur…

Yaygın SaaS Kullanım Alanları:

Geleneksel cihaz yazılımlarının yerini almaktadır.

PAAS: Platform as a Service

Bulut platform hizmetleri veya “Platform as a Service – PaaS” (Bir Hizmet Olarak Platform), uygulamalar için kullanılmakta ve bir yandan da yazılımlara bulut bileşenleri sağlamaktadır. Geliştiricilerin PaaS’tan kazançları ise uygulamalarını geliştirebilecekleri ve özelleştirebilecekleri bir iskelettir. PaaS sayesinde uygulamaların geliştirilmesi ve test edilmesi daha hızlı, basit ve maliyetsiz hale gelir. Bu teknoloji ile birlikte, üçüncü taraf bir sağlayıcı işletim sistemlerini, sunucuları, depolamaları denetleyebilir. Uygulamaları ise geliştiriciler kontrol etmektedir.

Kurumsal PaaS, yazılım geliştiricilere donanımların üzerindeki platformlarlardan e-merkezi Bilgi-İşlem operasyonlarından bağımsız olarak kendi kendilerine hizmet şansı sunmaktadır. Kurumsal PaaS, hem umumi IaaS kullanan hem de yerinde altyapılar aracılığıyla sunulabilir veya tamamen özel PaaS ile sunulabilir.

PaaS, kendi içerisinde bulunan yazılım bileşenleri ile uygulamalar oluşturmanıza olanak sağlamaktadır. İşletmeler PaaS’ı özellikle tercih ederler çünkü bu sayede gereken kodlama azaltılır, işletme poliçesi otomatikleşir ve uygulamaların hibrit modele geçişine yardımcı olur.

Kurumsal PaaS Örneği:

Apprenda

PaaS’ın Kullanım Alanı:

Geliştirici üretkenliğini arttırır ve bir uygulamanın pazara giriş süresini azaltırken faydayı maksimuma çıkarır.

IAAS: Infrastructure as a Service

Bulut altyapı hizmetleri veya “Infrastructure as a Service – IaaS”, depolama ve ağ hizmetleri gibi uzaktan veri merkezlerinin yönetimi, erişimi ve izlenmesini sağlayan bir kendine hizmet eden modelidir. Doğrudan donanımları satın almak yerine kullanıcılar, elektrik gibi ihtiyaç kadar ödenen IaaS modelini alabilirler.

SaaS ve PaaS’tan farklı olarak, IaaS kullanıcıları uygulamaların, verilerin, çalışma zamanlarının ve işletim sistemlerinin yönetiminden sorumludurlar. Uygulamaların bilgisayara uyarlanması, depolama, ağ hizmetleri gibi durumlardan ise hâlâ sağlayıcılar sorumludurlar. Çoğu IaaS sağlayıcı bugünlerde uygulamaların sanallaştırılması aşamasına ek olarak veritabanları gibi hizmetler de sunmaktadırlar.  IaaS sayesinde, kullanıcılar üzerine ihtiyaç duydukları her şeyi yükleyebilecekleri bir altyapı edinirler.

IaaS Örnekleri:

Amazon Web Hizmetleri, Cisco Metapod, Microsoft Azura, Google Compute Engine, Joyent…

IaaS’ın Kullanım Alanı:

Geçici işyüklerinin mevcut veri altyapılarını genişletir.

Tel : +1 302 442 08 12