CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

IRS Mektubu Geldiğinde Ne Yapmalı?

Amerika’ya yatırım yapan girişimcileri en çok endişelendiren konulardan biri Amerikan Vergi İdaresi (IRS) ile yaşanabilecek potansiyel bir olumsuzluktur. IRS, vergilerini düzenli ödemeyen, son ödeme tarihine kadar vergi beyanı yapmayan veya vergi formlarına eksik veya yanlış bilgi veren vergi mükelleflerine çeşitli faiz ve cezalandırma uygulayabilir.

IRS olası bir sorun durumunda adresinize bir mektup yollayabilir. Aslında her yıl milyonlarca mergi mükellefi IRS tarafından mektup almaktadır. Peki bu bildirimi nasıl ele almalısınız? Bu yazımızda IRS tarafından bildirim aldığınızda yapmanız gereken 7 adımı derledik.

1. Paniklemeyin

Birçok IRS mektubu ya da bildirimi basit bir cevaplama ile halledilebilir. Tüm mektubu dikkatlice okuyun. Birçok mektup belirli bir konuyu ele alır ve ne yapacağınız ile ilgili belirli açıklamalar sunar.

2. Vergi iadesi ile karşılaştırın

Eğer IRS mektubu düzeltilmiş ya da değiştirilmiş vergi iadesini içeriyorsa, vergi mükellefi bilgileri gözden geçirip orijinal iade ile karşılaştırmalıdır.

3. Eğer sadece gerekliyse cevaplayın

Ne yapacağınıza dair belirli bir açıklama yapılmadığı ve ya ödeme yapmak gerekmediği takdirde genellikle mektuba cevap vermek gerekmez.

4. Zamanında cevaplayın

Vergi mükellefleri karşı çıktığı mektuba cevap vermeliler. Niçin IRS mektubu içeriğine karşı çıktıklarına dair bir mektup göndermeliler. Bunu mektubun altındaki adrese cevap olarak göndermeleri gerekir. Vergi mükellefi gerekli bilgi ve belgeleri IRS’e göndermelidir. Vergi mükellefi cevap için en az 30 günü hesaba katmalıdır.

5. Eğer IRS mektubu belirli bir tarih içeriyorsa,

vergi mükellefinin neden bu tarihe kadar cevap vermesi gerektiğinin iki temel nedeni vardır:

  • Ekstra faizin ve ceza ücretinin en aza indirgenmesi için
  • Eğer vergi mükellefi karşı çıkıyorsa temyiz hakkını korumak için.

6. Aramayın

Birçok mektup için IRS’i aramaya ve ya vergi mükellefi yardım merkezi ile bir randevu ayarlamaya gerek yoktur. Eğer arama yapmak gerekli görünüyorsa, vergi mükellefleri mektubun sağ alt köşesindeki telefon numarasını kullanabilirler. Arama yaparken ellerinde mektubu ve vergi iadesinin bir kopyasını bulundurmalılar.

7. IRS Mektubunu saklayın

Vergi kayıtlarıyla birlikte aldıkları tüm IRS mektuplarını ya da bildirimlerinin bir kopyasını saklamaları gerekir.

——————————————————————————————–

Aklınıza takılan konularda bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.