Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerika L-1B Firma İçi Transfer Vizesi ve Uzmanlık Konusu

L-1B göçmen olmayanlar vizesi, Amerikan bir işverenin şirketin menfaatlerine ve ilgi alanlarına dair uzmanlık sahibi bir çalışanı herhangi bir ofisten, aynı şirketin Amerika’da bulunan şubelerinden birine transfer etmesine olanak sağlamaktadır. Bu vize, henüz Amerika’da ofisi bulunmayan, ancak kurulması planlanan şirketler için de geçerlidir. İşverenin, çalışanı adına I-129 Formunu doldurması gerekir.

İşveren ve Çalışan için İstenen Bazı Özellikler

İşverenin;

 • Bir başka kuruluş ile ilişkisinin olması, (Ana firma, şube veya alt marka gibi.)
 • Çalışanın L-1 vizesi ile Amerika’da bulunduğu süre boyunca, işverenin bu yabancı firmalardan biri aracılığı ile yurt dışında iş yapıyor olması gerekmektedir.

Çalışanın;

 • Amerika’ya kabulünden hemen önceki 3 yılın en az 1 yılını ilişkinin bulunduğu bu yabancı şirkette çalışarak geçirmiş olması,
 • Aynı işverene ait bir şubede veya ilişkinin bulunduğu yabacı firmada uzmanı olduğu konuda hizmet verme amacıyla Amerika’ya gelmesi gerekmektedir.

*2004 yılında bu vizede bir takım değişiklikler yapılmıştır. Çalışan, başvuruyu yapan işveren veya bu kurumun bir bayisindeki işverenin yanına gönderilmediyse gönderildiği yerdeki bağımsız işveren tarafından denetlenmeyecektir.

Yeni Ofisler

Şirketin faaliyeti ve menfaatleri konusunda uzmanlık sahibi olan çalışanlarını Amerika’da yeni bir ofis kurmaları için gönderen yabancı işverenlerin;

 • Yeni ofis için yer ayarlamak gibi fiziksel yeterlilikleri sağladığını göstermesi,
 • Çalışanını destekleyecek ve Amerika’da iş yapabilecek maddi yeterliliğe sahip olduğunu göstermesi gerekmektedir.

Vize Süresi

Yeni bir ofis açma niyeti ile Amerika’ya gelen çalışanın vizesi ilk etapta 1 yıllıktır. Hâlihazırda bulunan ofislere transfer edilen çalışanlar için bu süre 3 yıldır. Tüm L-1B çalışanları, vizelerini 2’şer yıllık periyodlar halinde uzatmak için başvuruda bulunabilirler (Maksimum 5 yıl).

L-1 Çalışanlarının Aileleri

L-1 çalışanlarının eşleri ve 21 yaş altındaki evlenmemiş çocukları çalışanı takip edebilirler. Bu aile üyeleri L-2 göçmen olmayan sınıf vizesine başvurabilirler ve kabul edilirse çalışan ile aynı vize süresine sahip olurlar.

Bu aile üyeleri zaten Amerika’da ise belirli bir ücret karşılığı L-2 vize sınıfına geçiş yapmak veya sürelerini uzatmak için I-539 Formunu doldurarak başvuruda bulunabilirler. L-1 çalışanlarının eşleri I-765 Formunu doldurarak çalışma izni için de başvurabilirler.

Geniş Kapsamlı Başvurular

Bazı kuruluşlar, tek tek başvurmak yerine bu gerekli firma içi ilişkileri sağlamak için önceden geniş kapsamlı bir başvuruda bulunabilirler. Bu geniş kapsamlı başvuruyu yapabilmek için şu koşulların sağlanmış olması gerekmektedir:

 • Başvuruyu yapan kuruluş veya işverenin ve ilişkili kuruluşlarının ticari iş veya hizmet içerisinde yer alması,
 • Başvuruyu yapan kuruluş veya işverenin 1 veya daha fazla süredir Amerika’da iş yapan bir ofisinin olması,
 • Başvuruyu yapan kuruluş veya işverenin 3 veya daha fazla (yerli veya yabancı) şube, bayi ve alt kuruluşunun olması,
 • Başvuruyu yapan kuruluş veya işverenin, ilişkili şirketi ile birlikte aşağıdaki koşullardan birini sağlaması
 1. Önceki 12 ay boyunca en az 10 adet kabul edilmiş L-1 başvurusu olması
 2. Hep beraber en az 25 milyon $’lık toplam satışı olan Amerikan şube, bayi veya alt markalara sahip olması
 3. En az 1000 adet Amerikan iş gücü sağlaması.

Bir çalışanın Geniş Kapsamlı Başvurular kapsamında seçilmesi için uzmanlık sahibi bu çalışanın aynı zamanda bir profesyonel olması lazım.

L-1 Vizesinin Gerektiği Yerler

Çoğu durumda Geniş Kapsamlı Başvurular onaylandıktan sonra işverenin yalnızca I-129S Formunu doldurup çalışana Geniş Kapsamlı Başvuru onayının ve diğer gerekli kanıtların bir kopyası ile birlikte göndermesi yeterlidir. Daha sonra çalışan bunu L-1 vize başvurusu ile alakalı olarak bir konsolosluk yetkilisine gösterir.

*Uzmanlık: Başvuruyu yapan organizasyonun ürün, hizmet, araştırma, donanım, teknik, idari veya diğer menfaatlerine; şirketin faaliyet ve yönetmeliklerine ve bunların uluslararası markette uygulanmasına yönelik uzmanlık derecesinde bilgiye sahip olmaktır.
**Kanada vatandaşları L-1 vize gerekliliklerinden muaf tutulmuşlardır. I-129S formunu doldurmaları ve diğer destekleyici belgeler ile birlikte gümrüklerde (veya Kanada’da uçuş öncesi incelemelerde) ibraz etmeleri yeterlidir.

***Eğer bir L-1 çalışanı vizeden muaf durumda ise I-129S Formunu isteğe bağlı olarak doldurabilir.

_______________________________________________

Tel:(US) +1 302 310 2176
(TR) +90 850 304 7002