CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

L-1A Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

L-1A Firma İçi Yönetici Transferi Vizesi

L-1A göçmen olmayanlar vizesi, Amerikan bir işverenin yönetici pozisyonundaki birini herhangi bir ofisten, aynı şirketin Amerika’da bulunan şubelerinden birine transfer etmesine olanak sağlamaktadır. Bu vize, henüz Amerika’da ofisi bulunmayan ancak kurmayı planlayan şirketler için de geçerlidir. İşverenin, çalışanı adına I-129 Formunu doldurması gerekmektedir.

İşveren ve Çalışan için İstenen Bazı Özellikler

İşverenin;

 • Yabancı bir kuruluş ile ilişkisinin olması, (Ana firma, şube veya alt marka gibi.)
 • Çalışanın L-1 vizesi ile Amerika’da bulunduğu süre boyunca, işverenin bu yabancı firmalardan biri aracılığı ile yurt dışında iş yapıyor olması gerekmektedir.

Çalışanın;

 • Amerika’ya kabulünden hemen önceki 3 yılın en az 1 yılını ilişkinin bulunduğu bu yabancı şirkette çalışarak geçirmiş olması,
 • Aynı işverene ait bir şubede veya ilişkinin bulunduğu yabacı firmada yönetici veya üst düzey temsilci pozisyonunda hizmet verme amacıyla Amerika’ya gelmesi gerekmektedir.

Yeni Ofis Kurmak

Çalışanlarını yönetici veya üst düzey temsilci pozisyonunda Amerika’da yeni bir ofis kurmaları için gönderen yabancı işverenlerin;

 • Yeni ofis için yer ayarlamak gibi fiziksel yeterlilikleri sağladığını göstermesi,
 • Çalışanın, vize başvurusundan önceki 3 yılın en az 1’ini kendi işçisi olarak yönetici veya üst düzey temsilci pozisyonunda geçirdiğini belgelemesi
 • Amerika’da açılması planlanan ofisin, vizenin onayından itibaren 1 yıl boyunca yönetici veya üst düzey temsilci pozisyonlarını destekleyeceğini göstermesi gerekmektedir.

Vize Süresi

Yeni bir ofis açma niyeti ile Amerika’ya gelen çalışanın vizesi ilk etapta 1 yıllıktır. Hâlihazırda bulunan ofislere transfer edilen çalışanlar için bu süre 3 yıldır. Tüm L-1A çalışanları, vizelerini 2’şer yıllık süre halinde uzatmak için başvuruda bulunabilirler. (Maksimum 7 yıl)

L-1 Çalışanlarının Ailelerinin Durumu

L-1 çalışanlarının eşleri ve 21 yaş altındaki evlenmemiş çocukları çalışanı takip edebilirler. Bu aile üyeleri L-2 göçmen olmayan sınıf vizesine başvurabilirler; ve kabul edilirse çalışan ile aynı vize süresine sahip olurlar.

Bu aile üyeleri zaten Amerika’da ise belirli bir ücret karşılığı L-2 vize sınıfına geçiş yapmak veya sürelerini uzatmak için I-539 Formunu doldurarak başvuruda bulunabilirler. L-1 çalışanlarının eşleri I-765 Formunu doldurarak çalışma izni için de başvurabilirler.

Geniş Kapsamlı Başvurular

Bazı kuruluşlar, tek tek başvurmak yerine bu gerekli firma içi ilişkileri sağlamak için önceden geniş kapsamlı bir başvuruda bulunabilirler. Bu geniş kapsamlı başvuruyu yapabilmek için şu koşulların sağlanmış olması gerekmektedir:

 • Başvuruyu yapan kuruluş veya işverenin ve ilişkili kuruluşlarının ticari iş veya hizmet içerisinde yer alması,
 • Başvuruyu yapan kuruluş veya işverenin 1 veya daha fazla süredir Amerika’da iş yapan bir ofisinin olması,
 • Başvuruyu yapan kuruluş veya işverenin 3 veya daha fazla (yerli veya yabancı) şube, bayi ve alt kuruluşunun olması,
 • Başvuruyu yapan kuruluş veya işverenin, ilişkili şirketi ile birlikte aşağıdaki koşullardan birini sağlaması
 1. Önceki 12 ay boyunca en az 10 adet kabul edilmiş L-1 başvurusu olması
 2. Hep beraber en az 25 milyon $’lık toplam satışı olan Amerikan şube, bayi veya alt markalara sahip olması
 3. En az 1000 adet Amerikan iş gücü sağlaması.

*Geniş Kapsamlı Başvurunun kabul edilmesi sonrasın başvuracak her çalışanın kabul edileceğinin garantisini vermez. Ancak çalışan transferlerinin daha hızlı ve esnek olmasına olanak sağlar.

**Kanada vatandaşları L-1 vize gerekliliklerinden muaf tutulmuşlardır. I-129S formunu doldurmaları ve diğer destekleyici belgeler ile birlikte gümrüklerde (veya Kanada’da uçuş öncesi incelemelerde) ibraz etmeleri yeterlidir.

***Eğer bir L-1 çalışanı vizeden muaf durumda ise I-129S Formunu isteğe bağlı olarak doldurabilir.

______________________________________________

Tel:(US) +1 302 310 2176
(TR) +90 850 304 7002

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.