Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Neden bir Kayıtlı Temsilciye (Registered Agent) ihtiyacım var? Kendi başıma yönetemez miyim?

Kayıtlı Temsilci nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal düzenlemeler yerleşik bir temsilcinin veya yasal acente olarak da bilinen kayıtlı bir temsilcinin belirli işletmeler için gerekli olabileceğini belirtir. Kayıtlı temsilci, bir ticari işletmenin yasal bir işlemde taraf olduğunda iletişim kişisi olarak belirlediği tüzel veya bireysel bir kişidir. Kayıtlı temsilci, gerektiğinde INC veya LLC adına Dışişleri Sekreterliğinde veya diğer resmi devlet daireleri ile temas halinde olmaktan sorumludur. Ayrıca, LLC veya Kurumunuz adına resmi ve yasal belgeleri (vergi formları vb.) gönderir / kabul eder.

 

Kayıtlı Temsilci ne yapar?

İşletmenizin kayıtlı olduğu eyalet, doğal olarak iş saatleri içinde şirket içinde irtibat için birinin bulunduğunu bilmek ister; buna göre posta kutuları kayıtlı temsilcileri için uygun adresler değildir. Kayıtlı temsilci, işletmeniz adına vergi ve yasal belgeleri kabul eder, şirketin vergi, dava veya işletmenizle ilgili sair kararlarla ilgili önemli bilgileri gözden kaçırmamanızı sağlar.

Kayıtlı bir temsilci, işletmenin içinde bir role sahip olabileceği gibi dışarıdan şirket ile tam bir organik olmayan biri de olabilir.

Temel belgeleri hatırlatmanın yanı sıra, kayıtlı bir temsilciye sahip olmak, müşterilerin önünde potansiyel olarak utanç verici yasal ve vergi belgelerini kabul etmek zorunda ihtimalinizi daha aza indirmenizi sağlar. Diğer bir yararı da, kayıtlı temsilci adresiniz aynı kalacağı için, adresinizi eyalet içinde daha fazla evrak hazırlamaya gerek kalmadan kolayca değiştirebilmenizdir.

Kayıtlı temsilci tarafından sunulan tipik hizmet listesi şunları içerir:

– Yasal işlemler için İşlem Hizmeti (SOP) belgelerinin alınması

– Bilgilerin doldurulması için uygunluk takvimleri sağlanması (yıllık raporlar ve vergi beyannameleri vs)

– Yasal belgeleri e-posta yoluyla tarama, saklama ve gönderme

– İmzaya ihtiyacı olan evrakların postalanması

 

Kayıtlı bir Temsilciye ihtiyacım var mı?

Bir iş kurma sürecindeyseniz, yapmalısınız. Çünkü kayıtlı temsilciler, işletmenin sorunsuz bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir.

Bununla birlikte, ABD dışında ikamet ediyorsanız, özellikle kayıtlı bir temsilcinizin olması gerekir. İşletmenizin kayıtlı olduğu eyalet, iş saatleri içinde işletmeniz için bir irtibat kişisinin olmasını istemektedir. Eyalette fiziksel bir ikametiniz yoksa, sizin adınıza belgeleri kabul etmek için kayıtlı bir temsilcinizin olması gerekliliği özellikle önemlidir.

ABD’de ikamet ediyorsanız, ne yapacağınızı bildiğiniz sürece kendi kayıtlı temsilciniz olabilirsiniz. Ancak, normal çalışma saatlerinde müsait olmalı, kendinizi buna göre ayarlamalısınız. Kendi kayıtlı acenteniz olarak hareket etmek ve kayıtlı acentenizin ev adresinizi kullanmak iyi bir seçim olmayabilir çünkü adresiniz herkesin görebileceği şekilde eyalet sitesinde listelenecektir. Bu durumda, profesyonel bir kayıtlı temsilci hizmeti almak gizliliğinizi korumanıza yardımcı olur.

Kayıtlı temsilci zorunluluğu şartına uymazsanız, bu, işletmenizin iptaline kadar gidebilecek dizi ciddi cezaya maruz kalmanıza neden olabilir.

Şirketimiz, eyalet ve federal bildirimleri kapsayan bir Kayıtlı Temsilci hizmeti sunmaktadır. ABD’de işinizi başlatmak için hizmetlerimizden birini seçebilir, daha fazla bilgi ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.