Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Nevada'da Şirket Nasıl Kurulur?

Oldukça yaygın olan LLC’ler, işletmeci için esneklikle mali güvenliği bir arada sunmaktadır.  Nevada’da şirket kurarken basit raporları doldurmak ve Eyalet Sekreterliği’ne teslim etmek oldukça basittir. Bir kez LLC şirketinizi kurduğunuzda, Nevada eyaletinde faaliyet göstermeye devam etmek için birtakım yıllık gerekliliklerin takip edilip yerine getirilmesi gerekir.

Bölüm 1: LLC Şirketinizi Oluşturmak ve Kayıt Olmak

1. Şirketiniz İçin Bir İsim Belirlemesiniz

Eyalet yasalarına göre, her LLC kendi iş yapısını ifade eden kelimeler içermelidir. Özellikle, isim “Limited-Liability Company”, “Limited Liability Company” veya “Limited” terimlerini içermelidir. Alternatif olarak, “Ltd.”, “LLC”, “LLC” veya “LC” kısaltmalarından birini kullanabilirsiniz ”

 • Seçtiğiniz isim var olan diğer işletmelerin kayıtlı isimlerinden farklı olmalıdır. Şirketiniz için bir isim seçtiğinizi düşündüğünüzde, seçtiğiniz ismin uygun olup olmadığını öğrenmek için Eyalet Sekreterliğinden kayıtlarını kontrol ettirebilirsiniz.

2. LLC Şirketinizin Nasıl Yönetileceğine Karar Vermelisiniz

Her LLC ya üyeler ya da yöneticiler tarafından yönetilmektedir. Nevada’da şirket kurarken seçeceğiniz yönetimin şeklini Kuruluş Belgesinde belirtmeniz gerekecektir. Her bir yönetim seçeneği, belirli dosyalama işlerini ve belirli sorumlulukları gerektirecektir. Kendi durumunuz için en iyi seçeneği seçmek için zaman ayırmalısınız.

 • Üyeler tarafından yönetilen bir LLC’de, işletmenin tüm üyeleri (namı diğer sahipleri) günlük işlerin sorumluluğunu paylaşır. Bu en yaygın yönetim yapısıdır. Çünkü birçok  LLC, ayrı bir yönetim departmanına ihtiyaç duymayan küçük işletmelerden oluşur. Çoğu LLC’de, sahipler ayrıca yönetici olmak isterler. Nevada’da, Kuruluş Belgenizde açıkça bir yönetim tarzı seçmeniz gerektiğinde, varsayılan üye tarafından yönetilen sistemdir.
 • Yönetici tarafından yönetilen bir LLC’de, yalnızca belirlenmiş üyeler (veya muhtemelen yabancılar), LLC üzerinde yönetimsel otoriteye sahip olacaklardır. Bazı üyelerinizin yalnızca pasif yatırımcılar olmak isteyecekleri zaman bu harika bir seçenektir. Ayrıca, bu yapı üyelerinizden bazılarının işletme yönetiminde yetenekli olmadığı veya LLC’nin çok büyük olduğu durumlarda yaygın olarak kullanılır.

3. Kuruluş Belgesini Hazırlamalısınız

‘Kuruluş Belgesi (Articles of Organization)’ isimli belgeyi doldurmanız gerekir. Bu şirketinizin basit organizasyon yapısını açıklayan bir belgedir. Belgenin taslak hali Nevada Eyalet Sekreterliğinin internet sayfasında çevrim içi (online) olarak yer almaktadır (http://nvsos.gov/sos/home/showdocument?id=1004). Buna başka seçenek olarak kendiniz de bu formu oluşturabilirsiniz. Kuruluş Belgesinde yer alması gereken asgari düzeyde bilgiler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • LLC şirketinin ismi
 • Belgeyi imzalayan ve düzenleyen her kişinin ikamet ya da işyeri adresleri ve isimleri
 • Belgeyi imzalayan yönetici ve ya üyelerin ikamet yada işyeri adresleri ve isimleri
 • Eğer varsa üyelerin borçlarını ve ya yabancı kaynaklarını açıklayan ifadeler
 • Şirketin kısıtlanmış LLC olup olmadığını açıklayan ifadeler.

4. Kayıtlı Bir Acenteyi Görevlendirmelisiniz

Nevada’da kurulan her LLC, kayıtlı bir acente adı vermelidir. Bu, gerekli olduğu zamanlarda herhangi bir dava veya diğer yasal belgelerin resmi hizmetini kabul etmek üzere görevlendirilmiş bir kişidir. Bu kayıtlı acentenin Nevada eyaletinde bir açık posta adresi (posta kutusuna değil) olması gerekir. Kayıtlı acente, şirketin memuru veya çalışanı olabilir ancak olması şart değildir.

 • Bazı LLC’ler üyelerinden birini kayıtlı acente ya da çalışan olarak (resepsiyon görevlisi ve ya sekreter gibi) görevlendirirler. Diğer durumlarda, bu hizmeti işletme faaliyetlerinden ayırmak isterseniz, kayıtlı bir temsilci olarak hizmet veren profesyonel bir şirkete üye olabilirsiniz. Bunları, bölgenizdeki “kayıtlı acente” için hızlı bir İnternet araması yaparak bulabilirsiniz.
 • Kayıtlı acentenizi belirlemek için resmi bir form, http://nvsos.gov/sos/home/showdocument?id=1004 adresindeki Nevada Sekreterliği’nin web sitesinde mevcuttur.

5. Bir İşletme Anlaşması Oluşturmalısınız

Nevada’da, bir işletme anlaşması imzalamanız gerekmez. Bunun yanında, bir LLC’yi asla bir işletme anlaşması olmadan başlatmamalısınız. Bir işletme anlaşması, LLC’nizin her üyesi tarafından yürütülen yazılı bir belgedir. Belgede, iş dünyasının işleyişi ve işlerin nasıl yürütüleceği anlatılacak. Diğer şeylerin yanı sıra, işletme anlaşmanız her üyenin ve / veya yöneticinin hak ve sorumluluklarını tanımlamalıdır.

 • Üye tarafından yönetilen bir LLC, üye oy haklarını, sermaye katkılarını ve satın alma haklarını içerebilir.
 • Yönetici tarafından yönetilen bir LLC’de, yöneticilerin yetkileri işletme anlaşması tarafından açıkça belirtmesi gerekecektir. Örneğin, yöneticiler yalnızca işe alma ve işten çıkarma kararlarından mı sorumlu olacak yoksa bazı üyeler de bu kararları verebilecek mi? Ayrıca, yöneticilerin bir şeyler satın alma ve gayrimenkul kiralama konusuna açıklık getirilmelidir.

6. Kuruluş Belgesini ve Kayıtlı Acente Beyannamesini Dosyalamalısınız

Belgelerinizin özgün hallerini ve bir nüshasını Eyalet Sekreterliği Ofisine sunmanız gerekir. İlave bir ücret karşılığında, ek bir kopyanın daha belgelenmesini ve arşiviniz için size gönderilmesini isteyebilirsiniz.

 • Doldurduğunuz dosyayı Secretary of State, New Filings Division, 202 North Carson Street, Carson City, NV 89701-4201 adresine gönderin. Dosyalama ücretini eklemelisiniz.
 • Dosyalama işleminizi hızlandırmak istiyorsanız, bir evrak hazırlamalı ve bunu Eyalet Sekreterliğine göndermelisiniz – Las Vegas Commercial Recordings Division 555 East Washington Ave, Suite 5200 Las Vegas NV 89101. Hızlandırılmış başvurular için dosyalama ücreti, orijinal ücrete ek olarak Hızlandırılmış hizmet için ek 125 Dolar ödemeniz gerekecektir.

Bölüm 2: Vergi ve Yasal Gerekliliklerin Belirlenmesi

1. İşveren Vergi Kimlik Numarası İçin Başvurmalısınız

LLC’nizde birden fazla üye varsa veya şu anda yalnızca bir üye var fakat ek çalışan almayı düşünüyorsanız, bir işveren kimlik numarası (EIN) için başvurmalısınız. Bu, dosyalama vergileri ve çalışanların sorunlarıyla uğraşmak için ihtiyaç duyacağınız bir numaradır.

 • Bir EIN numarası almak için resmi IRS web sitesinden (www.irs.gov) başvurabilirsiniz.

2. Nevada’da İş Yapmak İçin Bir Ruhsat Almalısınız

Bir LLC olarak dosyalama işlemine ek olarak, bir devlet işletme ruhsatı edinmeniz gerekir. Bu, Eyalet Sekreterliği Ofisi tarafından verilir. Başlangıç lisansı ve her yıllık yenileme için 200 Dolar tutarında bir ruhsat ücreti ödersiniz.

 • Nevada Eyalet Sekreteri, eyalette faaliyet gösteren şirketlere yardımcı olmak için “Silver Flume” adlı bir çevrim içi portal kullanmaktadır. https://www.nvsilverflume.gov/home adresinden bu portala siz de kayıt olabilir ve hesap açabilirsiniz. Buradan iş ruhsatları için başvurabilir ve yıllık yenilemelerinizi yapabilirsiniz.

3. Nevada Vergi Departmanına Kaydolmalısınız

Federal işveren vergi kimlik numarası alır gibi, LLC’nizi Vergi Departmanına kaydettirmeniz ve düzenli raporlar hazırlamanız gerekir.

  • Vergilendirme Departmanı, Nevada Vergi Merkezi adı verilen bir web sitesi portalına sahiptir. Nevada’da iş yapacaksanız, bu web sitesinde bir hesap açıp kayıt olabilirsiniz. Bu, yıllık dosyalarınızı ve yenilemenizi basit hale getirecektir. Portala erişmek ve şirketinizi kaydetmek için www.nevadatax.nv.gov adresini ziyaret edin.

4. Nevada İstihdam Güvenliği Birimine Kaydolmalısınız

Bu ofis, Nevada’daki hem işveren hem de çalışanlar için istihdam ve eğitim hizmetleri sunmaktadır. Yıllık raporlar ve İşsizlik sigortası ve işte yaralanmalara ilişkin yıllık raporlar ve diğer beyanlar göndermeniz istenecektir.

Bölüm 3: LLC Durumunuzu Sürdürmek

1. Şirket Kayıtlarınızı Kayıtlı Acente Ofisinde Tutmalısınız

Hukuki hizmeti kabul etmenin yanı sıra kayıtlı olan belirli resmi belgeler bulundurmakla yükümlüdür. Aşağıdakilerin çoğunun birer kopyasını kayıtlı acentede saklı tutmalısınız:

 • Kuruluş Belgeleri ve Tüm Değişiklikler
 • Tüzük
 • Bir hisse senedi devri defteri veya nerelerde saklandığına dair bir açıklama.

2. Yıllık Raporlar Dosyası

İşletmenize başlarken, Kuruluş Belgelerini dosyalarsınız. İlk yıldan sonra, Eyalet Sekreterliği’ne yıllık bir rapor hazırlamanız gerekecek. Yıllık rapor, şirketin tüm memur, yönetici ve kayıtlı acentelerinin isimlerini listelemelidir. Ayrıca, önceki yılın dosyalanmasından bu yana herhangi bir değişiklik yapıldığı takdirde, LLC üyelerinin listesini güncellemelisiniz.

 • Yıllık rapor için dosyalama ücreti her yıl 150 dolardır.
 • Formları Eyalet Sekreterliğinin internet sitesinden indirebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, yıllık raporunuzu Eyalet Sekreterliği’nin Silver Flume adlı çevrim içi (online) ticaret portalı üzerinden yükleyebilirsiniz.

3. Yıllık İşletme Ruhsatlarını Güncel Tutmalısınız

Eyalet Sekreterliği, yürüttüğünüz iş türüne bağlı olarak bir veya daha fazla işletme lisansı sürdürmeyi gerektirir. İşletme lisansı için yıllık ücret 200 Dolardır.

_________________________________________

Tel : +1 302 442 08 12