CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Public Benefit Corporation Nasıl Kurulur?

Public Benefit Corporation Nedir?

Kamu Yararına Çalışan Şirketler “Public Benefit Corporation” olarak adlandırılmaktadır.

Bu şirketler, etik ve manevi açıdan şirketlerin kamu yararını düşünerek insan, çevre, doğa ve daha birçok faktör için sorumluluk alarak çalışmasını yasal hale getirir.

Public Benefit Corporation Nasıl Kurulur?

Kamu Yararına Çalışan Şirketler de tıpkı diğer şirketler gibi kurulur ve Şirket Ana Sözleşmesi’nin (Certificate of Incorporation) eyalet nezdinde kullanılarak başvurulması ile gerçekleşir. Ancak bir genel şirket ve ya halka açık olmayan şirketin aksine, bu şirketler kuruluş aşamasında net bir biçimde “kamu yararına çalışan” sıfatıyla kurulmalıdırlar. Bu ibarenin şirket ana sözleşmesinde yer alması gerekir.

Şirketin ana sözleşmesinde ayrıca şirketin kuruluş sebebinin yani kamu yararına ne şekilde çalışacağı ve gibi hedefleri olduğuna dair de belirtici ibareler bulunmalıdır. Şirket, bununla birlikte bu hedef doğrultusunda tüm kaynaklarını kullanacağının sözünü vermiş olur. Aynı şekilde şirkete ait hisse senetlerinde de hisse sahibi olunan şirketin bir kamu yararına çalışan şirket olduğu belirtilmelidir.

Kamu Yararına Çalışan Şirketlerin Özellikleri Nelerdir?

Bir şirkete ait saydıklarımızın dışındaki her konuda kamu yararına çalışan şirketler standart ve “S-Şirketler” ile aynı özelliklere sahiptirler.

Kamu yararına çalışan şirketlerde yönetim kurulu, öncelikle şirketin hedefleri ile mali durumunun dengesini koruyabilmek amacıyla çalışır. Ancak görevi bununla sınırlı değildir ve yönetim kurulu şirketin etik hedefleri konusunda da sorumlu tutulabilir. Her iki yılda bir gerçekleştirilmesi zorunlu olan toplantılarda şirketin durumu hakkında bir rapor hazırlanır ve bu rapor şirket hissedarlarına da dağıtılır. Raporun içerisinde hedefler doğrultusunda ne kadar ve nasıl yol kat edildiği açıklanmalıdır.

Delaware’de Kamu Yararına Çalışan Şirket Kurmak

Delaware’de kurulmuş olan kamu yararına çalışan şirketlerin, diğer eyaletlerdekilerin aksine, iki yılda bir çıkarılan raporlarının üçüncü parti (bağımsız) bir kişi ve ya kurum tarafından incelenmesine gerek yoktur. Ayrıca, bu raporların yine diğer eyaletlerin aksine halka açık şekilde yayınlanmasına da gerek yoktur.

Buna karşın Delaware’de kurulmuş olan kamu yararına çalışan şirketler, yönetim kurulunun kuruluş aşamasında belirttiği hizmet edilecek kamu yararına göre şirketin performans değerlendirmesini halka duyurmakla yükümlüdürler. Şirketler hukuku kapsamında, diğer tüm şirket tipleri istediklerinde kamu yararına çalışan şirkete dönüşebilirler. Bunun için yapılması gereken tek şey şirket hisselerinin en az “66 tam 2 bölü 3” tek tip hisse senedi olarak satışa çıkarması ve şirket ana sözleşmesini resmi bir başvuru ile yeniden düzenletmesidir. Diğer tüm şirket tipleri gibi Delaware’de kuruluşmuş olan bir kamu yararına çalışan şirket de varlığını sonsuza kadar sürdürebilir.


Kamu Yararına Çalışan Şirketler ve diğer tüm şirket türleri hakkında bilgi ve destek almak için bize ulaşabilirsiniz.
Tel : +1 302 310 21 76

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.