Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Kamu Yararına Çalışan Şirketler (“Public Benefit Corporation”) Nasıl Kurulur?

Kamu yararına çalışan şirketler, “Public Benefit Corporation” olarak adlandırılmaktadır.

Kamu Yararına Çalışan Şirketler, etik ve manevi açıdan şirketlerin kamu yararını düşünerek insan, çevre, doğa ve daha birçok faktör için sorumluluk alarak çalışmasını yasal hale getirir.

Kamu yararına çalışan şirketler de tıpkı diğer şirketler gibi kurulur ve Şirket Ana Sözleşmesi’nin (“Certificate of Incorporation”) eyalet nezdinde kullanılarak başvurulması ile gerçekleşir.

Ancak bir genel şirket ve ya halka açık olmayan şirketin aksine, bu şirketler kuruluş aşamasında net bir biçimde “kamu yararına çalışan” sıfatıyla kurulmalıdırlar. Bu ibarenin şirket ana sözleşmesinde yer alması gerekir.

Şirketin ana sözleşmesinde ayrıca şirketin kuruluş sebebinin yani kamu yararına ne şekilde çalışacağı ve gibi hedefleri olduğuna dair de belirtici ibareler bulunmalıdır. Şirket, bununla birlikte bu hedef doğrultusunda tüm kaynaklarını kullanacağının sözünü vermiş olur.

Aynı şekilde şirkete ait hisse senetlerinde de hisse sahibi olunan şirketin bir kamu yararına çalışan şirket olduğu belirtilmelidir.

Bunlardan ayrı olarak, şirkete ait diğer her konuda kamu yararına çalışan şirketler standart ve “S-Şirketler” ile aynı özelliklere sahiptirler.

Kamu yararına çalışan şirketlerde yönetim kurulu, öncelikle şirketin hedefleri ile mali durumunun dengesini koruyabilmek amacıyla çalışır. Ancak görevi bununla sınırlı değildir ve yönetim kurulu şirketin etik hedefleri konusunda da sorumlu tutulabilir. Her iki yılda bir gerçekleştirilmesi zorunlu olan toplantılarda şirketin durumu hakkında bir rapor hazırlanır ve bu rapor şirket hissedarlarına da dağıtılır. Raporun içerisinde hedefler doğrultusunda ne kadar ve nasıl yol kat edildiği açıklanmalıdır.

Delaware Neden Farklı?
Burada en önemli noktalardan bir tanesi, Delaware’de kurulmuş olan kamu yararına çalışan şirketlerin, diğer eyaletlerdekilerin aksine, iki yılda bir çıkarılan raporlarının üçüncü parti (bağımsız) bir kişi ve ya kurum tarafından incelenmesine gerek yoktur. Ayrıca, bu raporların yine diğer eyaletlerin aksine halka açık şekilde yayınlanmasına da gerek yoktu.

Buna karşın Delaware’de kurulmuş olan kamu yararına çalışan şirketler, yönetim kurulunun kuruluş aşamasında belirttiği hizmet edilecek kamu yararına göre şirketin performans değerlendirmesini halka duyurmakla yükümlüdürler. Şirketler hukuku kapsamında, diğer tüm şirket tipleri istediklerinde kamu yararına çalışan şirkete dönüşebilirler. Bunun için yapılması gereken tek şey şirket hisselerinin en az “66 tam 2 bölü 3” tek tip hisse senedi olarak satışa çıkarması ve şirket ana sözleşmesini resmi bir başvuru ile yeniden düzenletmesidir. Diğer tüm şirket tipleri gibi Delaware’de kuruluşmuş olan bir kamu yararına çalışan şirket de varlığını sonsuza kadar sürdürebilir.

___________________________________

E-posta : info@amerikadasirket.com
Tel : +1 302 442 08 12