Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerikan Ticari Vize Türleri

ABD’de işletmesi olan ve ABD vatandaşı olmayan işletme sahipleri için vergilendirme önemli bir husus oluşturabilir. Vergilendirme, ABD’deki yatırımın değip değmeyeceğine ilişkin birçok göstergeden biri olduğu için, ABD vergi sisteminin yerleşik olmayan yabancılara nasıl yaklaştığını anlamak önemli olacaktır.

Başta belirtmek gerekirse ABD’de vergi ödeyenler sadece vatandaşlar değildir. Vatandaşların yanı sıra, “ikamet edenler” ve “yerleşik olmayanlar” da gerekli kriterleri yerine getirmeleri halinde vergi ödemek zorunda kalabilirler. Bu nedenle, ABD vatandaşı değilseniz ve ABD’de faaliyet gösteren bir işletmeniz varsa, yine de vergi ödeme ve vergi beyannamesi verme yükümlülüğünüz olabilir.

Temel olarak, vergi sorumluluklarınız olup olmadığı, ikamet durumunuza ve / veya ABD’de ne kadar zaman geçirdiğinize bağlıdır. Sonuç olarak, eğer aşağıdaki hususlardan en az birini sağlıyorsanız

  • yeşil kart sahibi olmak veya
  • göçmen olmayan vize sahibi olup, “substantial presence” testini sağlamak,

o zaman vergi açısından yerleşik bir yabancı olarak kabul edilirsiniz. Yerleşik yabancı olarak bu sınıflandırma, tüm kaynaklardan elde ettiğiniz tüm gelirinizi ABD vergi beyannamelerinde bildirmeniz ve ABD vatandaşlarıyla aynı oranlarda gelir vergisi ödemeniz gerektiğini gösterir.

Kimler?

Yeşil Kart Sahipleri

Yeşil kart sahipleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak daimi ikamet eden kişilerdir. Yeşil kartınız varsa, zamanınızın çoğunu ülke dışında geçirseniz bile ABD vergilerini ödemelisiniz.

 

Göçmen Olmayan Vize Sahipleri

Göçmen olmayan vize sahipleri, geçici olarak ziyaret etmek veya kalmak amacıyla ABD’ye girmiş olan kişilerdir. Yeşil kart sahiplerinden farklı olarak, göçmen olmayan bir vize sahibi önemli varlık (substantial presence) testini sağlarsa, bu kişi de vergilerinden sorumlu olabilir. Lütfen bu testin birçok istisnası olduğunu ve herhangi bir şüpheniz varsa bir uzmana danışmanın daha iyi olacağını unutmayın.

Prensip olarak, bu önemli varlık testinin arkasındaki sebep, göçmen olmayan vize sahibinin ABD’de fiziksel olarak mevcut olup olmadığını belirlemektir. Bu bağlamda, göçmen olmayan vize sahibi en az süreyle aşağıdaki durumlarda ABD’de bulunmalıdır:

  • Cari yıl içinde 31 gün ve
  • İçinde bulunulan yılı ve bundan hemen önceki iki yılı içeren 3 yıllık dönemde 183 gün.

Lütfen cari yıldan önceki ilk yıl içinde bulunduğunuz günlerin yalnızca 1 / 3’ünün ve cari yıldan önceki ikinci yılda bulunmuş olduğunuz günlerin 1 / 6’sının sayılacağını unutmayın.

 

Vergi Yükümlülükleri

Vergi ödemeye ek olarak, ABD vatandaşı olmayan bir kişi yukarıda belirtilen kriterleri karşılıyorsa, bu kişi Form 1040NR gibi vergi beyannamelerini doldurmak da dahil olmak üzere belirli vergi yükümlülüklerinden de sorumlu olabilir.