CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Q&A: ABD Dışında İkamet Edenler Vergi Öder mi?

ABD’de işletmesi olan ve ABD vatandaşı olmayan işletme sahipleri için vergi önemli bir konudur. Vergilendirme, ABD’deki yatırımın değip değmeyeceğine ilişkin birçok göstergeden biri olduğu için ABD vergi sisteminin yerleşik olmayan yabancılara nasıl yaklaştığını anlamak önemli olacaktır.

Amerika’da Kimler Vergilendirilir?

Başta belirtmek gerekirse ABD’de vergi ödeyenler sadece vatandaşlar değildir. Vatandaşların yanı sıra, “ikamet edenler” ve “yerleşik olmayanlar” da gerekli kriterleri yerine getirmeleri halinde vergi ödemek zorunda kalabilirler. Bu nedenle, ABD vatandaşı değilseniz ve ABD’de faaliyet gösteren bir işletmeniz varsa, yine de vergi ödeme ve vergi beyannamesi verme yükümlülüğünüz olabilir.

Temel olarak, vergi sorumluluklarınız olup olmadığı, ikamet durumunuza ve ABD’de ne kadar zaman geçirdiğinize bağlıdır.

  • Yeşil kart sahibi olmak veya
  • Göçmen olmayan vize sahibi olup, “substantial presence” testini sağlamak

Bu koşulları yerine getiriyorsanız vergi açısından yerleşik bir yabancı olarak kabul edilirsiniz. Yerleşik yabancı olarak bu sınıflandırma, tüm kaynaklardan elde ettiğiniz tüm gelirinizi ABD vergi beyannamelerinde bildirmeniz ve ABD vatandaşlarıyla aynı oranlarda gelir vergisi ödemeniz gerektiğini gösterir.

Amerika’da ödemekle yükümlü olacağınız bir çok çeşit vergi bulunabilir. Bu yazımızda ABD’deki vergi türlerini detaylıca açıkladık.

Amerika’da Kimler Vergi Öder?

1. Yeşil Kart Sahipleri Vergi Beyanı Yapmalıdır

Yeşil kart sahipleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak daimi ikamet eden kişilerdir. Yeşil kartınız varsa, zamanınızın çoğunu ülke dışında geçirseniz bile ABD’ye vergi beyanı yapmalısınız.

2. Göçmen Olmayan Vize Sahipleri Vergi Beyanı Yapmalıdır

Göçmen olmayan vize sahipleri, geçici olarak ziyaret etmek veya kalmak amacıyla ABD’ye girmiş olan kişilerdir. Yeşil kart sahiplerinden farklı olarak, göçmen olmayan bir vize sahibi önemli varlık (substantial presence) testini sağlarsa, bu kişi de vergi sorumlu taşıyor olabilir. Lütfen bu testin birçok istisnası olduğunu ve herhangi bir şüpheniz varsa bir uzmana danışmanın daha iyi olacağını unutmayın.

Prensip olarak, bu önemli varlık testinin arkasındaki sebep, göçmen olmayan vize sahibinin ABD’de fiziksel olarak mevcut olup olmadığını belirlemektir. Bu bağlamda, göçmen olmayan vize sahibi en az süreyle aşağıdaki durumlarda ABD’de bulunmalıdır:

  • Cari yıl içinde 31 gün ve
  • İçinde bulunulan yılı ve bundan hemen önceki iki yılı içeren 3 yıllık dönemde 183 gün.

Lütfen cari yıldan önceki ilk yıl içinde bulunduğunuz günlerin yalnızca 1 / 3’ünün ve cari yıldan önceki ikinci yılda bulunmuş olduğunuz günlerin 1 / 6’sının sayılacağını unutmayın.

Vergi ödemeye ek olarak, ABD vatandaşı olmayan bir kişi yukarıda belirtilen kriterleri karşılıyorsa, bu kişi Form 1040NR gibi vergi beyannamelerini doldurmak da dahil olmak üzere belirli vergi yükümlülüklerinden de sorumlu olabilir.

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.