CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Q&A: ITIN almaktan muaf olabilir miyim?

amerikada-sirket-kurmak-irs-forms

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçek kişiler için iki tür vergi kimlik numarası vardır. Birincisi, kişinin ABD vatandaşı olması, Yeşil Karta sahip olması veya ABD’de geçici oturma izni sağlayan bir vizeye sahip olması durumunda alınabilen Sosyal Güvenlik Numarasıdır. Diğer numara ise Bireysel Vergi Kimlik Numarasıdır (ITIN).

ITIN olarak kısaltılan Bireysel Vergi Kimlik Numarası, ABD’de özellikle vergi beyannamelerini doldururken kullanılan dokuz basamaklı bir vergi kimlik numarasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, ITIN bir vergi kimlik numarasıdır; bu nedenle, yalnızca vergi amaçlı kullanılır. Vergilendirme dışında herhangi bir amaçla herhangi bir federal, eyalet veya ‘county’ ofisi tarafından kullanılamaz.

ITIN başvurum neden reddedildi diye düşünenlerden misiniz? Social Enterprises Kurumsal Dosyalar Direktörü Özgü Uçar, ITIN başvurusu reddine yol açan 5 nedeni açıklıyor. 

ITIN ALMAM GEREKİR Mİ?

Yıllık bireysel vergi beyanında bulunmak için öncelikle Amerikan Vergi İdaresinin (IRS) size 9 haneli ITIN tanımlaması gerekir. ITIN numarası hakkında daha fazla bilgi almak için konuyu daha detaylı ele aldığımız ilgili yazımıza göz atın. Eğer SSN, EIN veya ITIN almanızın gerekli olmadığı konusunda aklınızda soru işaretleri varsa buradan diğer ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Vergi beyanı için ITIN alma gerekliliğinin bazı istisnaları vardır. Alttaki listede sıraladığımız özelliklerden birine sahipseniz ITIN almanıza gerek olmayabilir.

İstisna 1 – Pasif Gelir Üzerinden Üçüncü Taraf Stopajı

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırım yapan ve ortaklık geliri elde eden ABD’li veya yabancı bir şirketin ortağı olan kişiler
 • Cari vergi yılı boyunca, kira geliri, emekli maaşı, yıllık gelir, temettü, telif ücreti vb. Gibi dağıtımlar alan kişiler
 • ABD işleri veya ticaretiyle verimli bir şekilde bağlantılı gelir sağlayan, faiz getiren bir banka mevduat hesabı açan ve IRS raporlamasına ve federal vergi stopajına tabi kişiler
 • Vergi amaçlı “Yerleşik yabancılar” ve IRS raporlamasına ve federal vergi stopajına tabi olarak gelir getiren faiz getiren bir banka mevduat hesabı açmış olanlar

İstisna 2 – Diğer Gelirler

 • Bir ABD vergi anlaşmasının faydalarını talep eden ve aşağıdakilerden herhangi birini alan kişiler:
  • Maaş, ücretler, tazminat ve 8233 Formunu stopaj yükümlüsüne teslim etmek gereklidir
  • Burslar, burslar ve hibeler ile stopaj yükümlüsüne W-8BEN Formunun gönderilmesi gereklidir
  • Kumar geliri

İstisna 3 – Üçüncü Tarafın Mortgage Faizini Raporlaması

 • ABD’de bulunan gayrimenkuller için konut ipoteği kredisi olan kişiler

İstisna 4 – Üçüncü Şahıs Stopajı – ABD Gayrimenkul Mülkiyet Menfaatine Sahip Yabancı Bir Kişi Tarafından Elden Çıkarma

 • Yabancı bir kişi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde taşınmaz mülkiyet hakkı verilmesine taraf kişiler

İstisna 5 – TD (Hazine Kararı) 9363 Kapsamındaki Raporlama Yükümlülükleri

 • TD 9363 kapsamında IRS raporlama yükümlülüğü olan kişiler. Eğer bu istisnayı talep etmeye uygun şartı sağlıyorsanız Form W-7 ve Form 13350’yi doldurmanız gerekir.

Konuyla igili sorularınız mı var veya bir ITIN almaktan muaf olup olmadığınızdan emin değil misiniz? Lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!

Tel : +1 302 310 21 76

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.