Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

amerikada-sirket-kurmak-irs-forms

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçek kişiler için iki tür vergi kimlik numarası vardır. Birincisi, kişinin ABD vatandaşı olması, Yeşil Karta sahip olması veya ABD’de geçici oturma izni sağlayan bir vizeye sahip olması durumunda alınabilen Sosyal Güvenlik Numarasıdır. Diğer numara ise Bireysel Vergi Kimlik Numarasıdır(ITIN).

ITIN olarak kısaltılan Bireysel Vergi Kimlik Numarası, ABD’de özellikle vergi beyannamelerini doldururken kullanılan dokuz basamaklı bir vergi kimlik numarasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, ITIN bir vergi kimlik numarasıdır; bu nedenle, yalnızca vergi amaçlı kullanılır. Vergilendirme dışında herhangi bir amaçla herhangi bir federal, eyalet veya ‘county’ ofisi tarafından kullanılamaz.

ITIN’in gerekliliğine gelince, federal gelir vergisi beyannamesi için genellikle ITIN kullanılması gereklidir. Ancak bazı istisnalar vardır.

İstisna 1 – Pasif Gelir Üzerinden Üçüncü Taraf Stopajı

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırım yapan ve ortaklık geliri elde eden ABD’li veya yabancı bir şirketin ortağıysanız
 • Cari vergi yılı boyunca, kira geliri, emekli maaşı, yıllık gelir, temettü, telif ücreti vb. Gibi dağıtımlar alan kişiler.
 • ABD işleri veya ticaretiyle verimli bir şekilde bağlantılı gelir sağlayan, faiz getiren bir banka mevduat hesabı açan ve IRS raporlamasına ve federal vergi stopajına tabi kişiler
 • Vergi amaçlı “Yerleşik yabancılar” ve IRS raporlamasına ve federal vergi stopajına tabi olarak gelir getiren faiz getiren bir banka mevduat hesabı açmış olanlar

İstisna 2 – Diğer Gelirler

 • Bir ABD vergi anlaşmasının faydalarını talep eden ve aşağıdakilerden herhangi birini alan kişiler:
  • Maaş, ücretler, tazminat ve 8233 Formunu stopaj yükümlüsüne teslim etmek gereklidir
  • Burslar, burslar ve hibeler ile stopaj yükümlüsüne W-8BEN Formunun gönderilmesi gereklidir
  • Kumar geliri

İstisna 3 – Üçüncü Tarafın Mortgage Faizini Raporlaması

 • ABD’de bulunan gayrimenkuller için konut ipoteği kredisi olan kişiler İstisna 3 talep etme hakkına sahiptir.

İstisna 4 – Üçüncü Şahıs Stopajı – ABD Gayrimenkul Mülkiyet Menfaatine Sahip Yabancı Bir Kişi Tarafından Elden Çıkarma

 • Yabancı bir kişi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde taşınmaz mülkiyet hakkı verilmesine taraf iseniz, bu istisna geçerli olabilir.

İstisna 5 – TD(Hazine Kararı) 9363 Kapsamındaki Raporlama Yükümlülükleri

 • TD 9363 kapsamında IRS raporlama yükümlülüğünüz varsa, bu istisna geçerli olabilir. İstisna 5 talep etmeye uygunsanız, Form W-7 ve Form 13350’yi göndermelisiniz.

 

ITIN ile ilgili sorularınız mı var veya bir ITIN almaktan muaf olup olmadığınızdan emin değil misiniz? Lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!