CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Q&A: Ne Zaman Vergi Beyanı Hazırlamam Gerekir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki geliriniz belirli bir miktarın altındaysa, federal gelir vergisi beyannamesi vermeniz gerekmeyebilir. Bununla birlikte, geri ödenebilir bir vergi kredisi veya kesilen gelir vergisi için bir geri ödeme talep etmek için bir vergi beyannamesi vermeniz gerekir. Bu konuya ilişkin olarak IRS web sitesini ziyaret edebilir ve vergi beyannamesi vermeniz gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen “istisna” ile ilgili olarak, net kâr yılda 400 $ ‘ın altındaysa, federal gelir vergisi beyannamesi vermeye gerek yoktur. Bununla birlikte, franchise vergisini yine de eyalet düzeyinde ödeme yükümlülüğü olabilir. Delaware’de, LLC’ler ve INC’ler, vergi yılı için herhangi bir gelir olmasa bile franchise vergisi ödeyeceklerdir. LLC’ler için son tarih 1 Haziran, INC’ler için 1 Mart’tır.

Federal Gelir Vergisi için son tarih, LLC’ler için Nisan ayının ikinci haftası ve INC’ler için Mart ayının ikinci haftasıdır.

ABD’de ikamet etmiyorum, vergi beyanı hazırlamam gerekir mi? 

1040NR, 1120, 5472 ve diğer IRS formlarını nasıl dolduracağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa ABD’de Yerleşik Olmayanlar için vergi yükümlülüğünün karmaşık olabileceğini biliyoruz.

Gelir vergisi beyannamesi vermesi gereken yerleşik olmayan yabancılar şunları kullanmalıdır:

  • Form 1040NR, ABD Yerleşik Olmayan Yabancı Gelir Vergisi Beyannamesi veya,
  • Form 1040NR-EZ, kalifiye olması halinde, Bağımlı Kişisi Olmayan Belirli Yerleşik Olmayan Yabancılar için ABD Gelir Vergisi Beyannamesi.
  • Beyannamenizi son tarihe kadar yapmazsanız, kayıt için otomatik bir süre uzatımı talep etmek için Form 4868’i göndermelisiniz.

Vergi Beyanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Vergilerinizi ABD dışında ikamet eden kişi olarak ABD’de beyan etmek için, bir ITIN numarasına ihtiyacınız vardır.
  • ABD’de ikamet ediyorsanız, vergilerinizi SSN (Sosyal Güvenlik Numarası) ile bildirebilirsiniz.
  • Vergi yükümlülüğü, her iki tür vergiler için de belirlenen yıldan bir yıl sonra başlar. Örneğin, şirketiniz 2020 yılında kurulmuşsa, şirketin hem franchise vergisi hem de federal vergi için yükümlülüğü 2021’de başlar.

Eğer Türkiye’de yaşayan bir ABD vatandaşıysanız basında yer alan bu yazımıza göz gezdirin.

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.