Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerika'da Şirket Kurulumu ile ilgili Merak Edilenler

Cevabını bulamadığınızı düşündüğünüz tüm sorular için info@amerikadasirket.com ‘a e posta gönderiniz.

YENİ BİR ŞİRKET KURMAK İÇİN BİLMEM GEREKENLER NELERDİR?

  • Şirket ne iş yapacak? Bankacılık, sigorta veya havacılık gibi özel izinler gerektiren işlerin yanı sıra tıp, dişçilik ve mimarlık gibi lisans gerektiren işler de vardır.
  • Şirketin sahibi kim olacak? Bu sahiplere bir Corporation için hissedar denirken bir LLC için ise üyeler denir.
  • Şirketi kim yönetecek? Bu yöneticilere bir Corporation için “müdürler” adı verilirken bir LLC için ise “yöneticiler” denmektedir.
  • Şirketin ismi ne olacak? Şirketin kurulduğu eyaletin isim kurallarına uygun olmalıdır ve şirketin türüne göre bir kısaltma içermelidir.
  • Ne tür bir şirket kurulacak? Bu sorunun cevabı genellikle bir “Corporation” veya “LLC” olur.
  • Şirket hangi eyalette kurulacak? Bu eyalet ya işin yapılacağı eyalet olur ya da Delaware gibi özel hukuki faydaların olduğu eyaletlerden biri olur.
  • Şirket hangi eyaletlerde iş yapacak? Eğer bu eyalet(ler) şirketin kurulduğu eyalet değil ise bu eyaletlerde yabancı bir kuruluş olarak iş yapmak için kayıt olmalıdır.
  • Yasal temsilci (Registered Agent) kim olacak? Hemen hemen tüm eyaletler, yasa süreçlerin kabulü ve eyalet yönetiminin yıllık raporları, yıllık vergi formlarını veya diğer önemli belgeleri gönderebilmesi için kendi sınırları içerisinde bir yasal temsilciyi zorunlu kılar.

Şirketleşmenin genel amacı, şirket sahiplerine iş sorumluluklarına karşı koruma sağlamaktır. Hem Corporation türü şirketlerde hem de LLC türü şirketlerde şirket sahipleri veya yatırımcıların sorumlulukları şirketinkilerden yasal olarak ayrı tutulur. Ek olarak şirketleşmenin vergi faydaları, prestij, ismi koruma altına alma gibi avantajları da vardır şirket sahipleri ve işverenlere emeklilik, sağlık sigortası gibi avantajlar da sağlar.

Bir çok şirket türü olsa da en yaygın olanları “Corporation” türü şirketler ve “LLC” (Limited Şirket) türü şirketlerdir.

Corporation türü şirketler sahiplerinden ayrı olarak işleyen yasal kuruluşlardır. Eyalet yetkililerine, gerekli ücretler ödendikten sonra, “articles of incorporation” adı verilen kuruluş belgelerinin sunulması ile bir Corporation kurulabilir.

Corporation türü işletmelerde şirket sahiplerinden ayrı tutulur yani tüm hissedarların Titanik gemisinde olduğunu düşünün. Gemi batarken hissedarların bir bot bulamasalar bile şirket var olmaya devam eder. Tüm hissedarlar gitmiş olsalar bile sözleşmeler, banka hesapları, vergi numaraları, kira sözleşmeleri gibi şeyler devam eder. Hissedarların varisleri şirket sahipliğini devralırlar ancak şirket etkilenmemiş bir şekilde iş yapmaya devam eder.

Amerikan vergi sisteminde bir Corporation doğrudan C-Corporation olarak kabul edilir çünkü sahiplerinden ayrı tutulur ve edindiği gelire göre kendi vergilerini öder. Maaş, hizmet ücreti gibi şeyler olmadıkları sürece kimsenin şirketten para almasına izin verilmez. Harcama kesintileri ve yıpranma payı gibi kesintilerin ardından kalan gelir federal hükümet ve bazen aynı zamanda eyalet yönetimi tarafından vergilendirilir. Bunun ardından elde kalan ise şirket içinde bir sermaye oluşturmak veya hissedarlara pay olarak dağıtmak için kullanılabilir.

Eğer bir Corporation içerisinde, tümü vergi açısından Amerikan vatandaşı olan şahıslar veya yetkili tröstler olan 100 veya daha az hissedar var ise Corporation şeklinde vergilendirmekten kurtulmak için “S-Corporation” olma hakkına sahip olabilir. Çoğu hissedar için bu durum çifte vergilendirme yükünden kurtulma anlamına gelir.

LLC, ortaklık ve Corporation türü şirketlerin özelliklerini bir araya getiren bir şirket türüdür. Corporation türü şirketlerin sınırlı sorumluluk avantajları ile ortaklıkların doğrudan vergilendirme ve yapısal esneklik gibi avantajlarını bir araya getirir.

Hemen hemen tüm eyaletler, yasa süreçlerin kabulü ve eyalet yönetiminin yıllık raporları, yıllık vergi formlarını veya diğer önemli belgeleri gönderebilmesi için kendi sınırları içerisinde bir yasal temsilciyi zorunlu kılar. Eğer şirketin eyalet sınırları içerisinde kendi adresi yok ise bu gerekliliği karşılamak için profesyonel hizmet alabilir. Yasal temsilcisi olmayan bir şirket genellikle iş yapma hakkını yasal olarak kaybeder.

İlla iş yaptığınız eyalette iş kurma gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır; 50 eyaletten herhangi birini veya Columbia Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz.

Şirketinizi nerede kuracağınızı belirleme aşamasında dikkat etmeniz gereken 2 önemli faktör vardır: BÜTÇENİZ ve HEDEFLERİNİZ. Genellikle iki seçenek arasında kalınır: şirketinizi iş yapılan yerde kurmak veya Delaware eyaletinde kurarak iş yapılacak eyaletlere iş yapma yetkisi için kayıt yaptırmak. Eğer şirket yakından yönetiliyorsa tek bir eyalette iş yapıyorsa, yerel bir şirket kurmak daha mantıklıdır. Farklı eyaletlere yabancı şirket olarak kayıt yaptırarak iş yapmak kısmen daha masraflı olabilir.

Kurulduğu eyalet dışındaki eyaletlerde iş yapan şirketler o eyaletlerde “yabancı şirket” olarak muamele görürler ve bu eyaletlerin de yıllık rapor ücretleri ile vergilerinden de sorumludurlar. Dolayısıyla vergi açısından en avantajlı eyaletleri seçmek mantıklıdır.

Delaware Eyaleti, şirket kurmayı ve yönetmeyi daha da kolaylaştıran bir takım kurumsal kanunlara ve profesyonel, tahmin edilebilir ve tutarlı bir yargı sistemine sahiptir. Büyüme amacıyla kurulan şirketler genellikle Delaware Eyaleti’ni tercih ederler

Amerika’da bir şirket kapanışında şirketin kapanış ücreti ortalama 100-250 USD arası değişmektedir ve aynı gün başvuru alınmaktadır.

Banka hesabı açma, çalışan işe alma gibi durumlar için Federal İşveren Vergi Kimlik Numarasına ihtiyacınız olacaktır. Bu vergi numarası SS-4 Formu doldurularak ve Amerikan Gelir İdaresine (IRS) sunularak edinilebilir. Tüm bu işlemleri sizin adınıza gerçekleştirmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bize info@amerikadasirket.com ‘da ulaşabilirsiniz.

Amerika’da şirket kurarken atmanız gereken ilk adım şirketinize bir isim seçmek. Bu ismi daha sonra şirket açmayı düşündüğünüz eyaletin Division of Corporations bölümüne kaydettireceksiniz. Şirketiniz için seçeceğiniz isim başka bir şirketin ismiyle aynı olmamak ve hatta çok benzer de olmamak zorunda. Bunun için yine eyaletlerin Division of Corporations’ın sitesindeki arama motorundan isim düşünceleriniz için kontrolleri yapabilirsiniz. Amerikadaki şirketinize isim seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar için yazımızı okuyunuz.

Evet, kurulan şirketin işleyişine göre E-1 ya da E-2 vizesi alabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de hali hazırda bir şirketiniz varsa, L vizesi başvurusu da yapabilirsiniz.