CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Siber Güvenlik ve İşletmeler İçin Önemi

Siber Güvenlik ve İşletmeler İçin Önemi

Siber Güvenlik ve İşletmeler İçin Önemi “Siber güvenlik” terimini günümüzde sıkça duymaya başlamış olabilirsiniz. Siber tehditler, gerekli güvenlik önlemlerini almadıkları için genellikle küçük işletmeleri hedef almaya başlamışlardır. Peki, bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir?

“Siber güvenlik” nedir?

Siber güvenlik, gelişen teknolojinin de yardımıyla bilgisayarları, ağları, programları ve verileri siber tehditlerden koruma çabasıdır.

Siber güvenlik neden önemlidir?

Korunması gereken verilerinizi lütfen bir an için düşünün:

 • Çalışanların şahsi bilgileri
 • Ortakların bilgileri
 • Müşterilerin özel bilgileri
 • İşletmelerin önemli finansal bilgileri


Tüm bu önemli bilgileri çalıp size, şirketinize ve çalışanlarınıza zarar verebilecek ellere karşı bu bilgilerin korunması son derece önemlidir. “Başıma gelmez” demeyin.

 • CNN’e göre kaydedilen veri hırsızlıklarının yarısından çoğu, 1,000 çalışandan az elemanı bulunan şirketlere karşı meydana gelmektedir.
 • Symantec’in raporuna göre, 2012’deki tüm saldırıların %31’i 250’den daha az çalışanı olan şirketlerin başına geldi.
 • Bir diğer Symantec raporuna göre ise siber saldırılar önceki yıla göre %81 arttı.

Yaygın Siber Tehditler ve Siber Suçlar Nelerdir?

Verilerin çalınmasına yönelik birçok suç çeşidi mevcuttur. En yaygınları şunlardır: web site ele geçirme, veri hırsızlığı, hizmet reddi saldırıları ve zararlı yazılı ve virüsler. (Siber Güvenlik ve İşletmeler İçin Önemi)

Website Ele Geçirme:

Website ele geçirme işlemi birçok farklı türe bürünebilir. Örneğin, web sitenizin komple silinmesi, sisteminizin “hacklenmesi”, web sitenize verilerinizi indirebilecek casus yazılım kodları yüklenmesi gibi.

Veri Hırsızlığı:

Veri hırsızlığı da birçok farklı türe bürünebilir ve problemler de bu türlere göre değişiklik gösterebilir. Örneklerden bazılar şu şekildedir:

 • Bilgisayar dosyalarının çalınması
 • Laptop, bilgisayar ve cihazların çalınması
 • Maillerin ele geçirilmesi
 • Kimlik hırsızlığı

Hizmet Reddi Saldırıları:

Bu tür durumlar genellikle bilgisayarınızın kilitlenmesi, sisteminizin çökmesi ve kullanılamaz hale gelmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu saldırının genel amacı, iş yapmanızı engellemektir. (Siber Güvenlik ve İşletmeler İçin Önemi)

Zararlı Yazılım ve Virüsler:

Zararlı yazılım ve virüsler internet üzerinden size iletilir ve kritik dosyalarınızı bulup silmeyi veya sisteminizi kilitlemeyi hedefler. Küçük belgelerin ve programların içine saklanabilir hatta kendilerini kopyalayabilirler.

İşimi Korumak İçin Ne Yapmalıyım?

İşinizi siber tehditlere karşı korumak için atmanız gereken ilk adım, kapsamlı güvenlik politikaları oluşturmaktır. Çalışanlarınızın da bu güvenlik politikalarını bildiğinden ve uyduğundan emin olmalısınız. Aklınızda bulundurmanız gereken adımlardan bazıları şunlardır:

 • İnternette dolaşırken aniden ortaya çıkan ve size bir şeyler indirmenizi söyleyen pencerelere cevap vermemelisiniz
 • Websitelerinin bilgisayarlarınıza yazılım yüklemesine izin vermemelisiniz
 • İstenmeyen e-postalara cevap yazmamalısınız
 • Günün sonunda bilgisayarınızı kapatmayı unutmamalısınız

Şirketinizdeki tüm cihazların yazılım ve donanım olarak güncel olduğundan emin olmalısınız. Şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin ve sisteminizi korumak için güvenlik duvarı kullanmalısınız.

(Siber Güvenlik ve İşletmeler İçin Önemi)


Tel : +1 302 310 21 76

Amerikadasirket.com


Sosyal Medya Hesaplarımız İnstagram

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.