Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Sık Sorulan Sorular

YENİ BİR ŞİRKET KURMAK İÇİN BİLMEM GEREKENLER NELERDİR?

  • Şirket ne iş yapacak? Bankacılık, sigorta veya havacılık gibi özel izinler gerektiren işlerin yanı sıra tıp, dişçilik ve mimarlık gibi lisans gerektiren işler de vardır.
  • Şirketin sahibi kim olacak? Bu sahiplere bir “Corporation” için hissedar denirken bir LLC için ise üyeler denir.
  • Şirketi kim yönetecek? Bu yöneticilere bir “Corporation” için “müdürler” adı verilirken, bir LLC için ise “yöneticiler” denmektedir.
  • Şirketin ismi ne olacak? Şirketin kurulduğu eyaletin isim kurallarına uygun olmalıdır ve şirketin türüne göre bir kısaltma içermelidir.
  • Ne tür bir şirket kurulacak? Bu sorunun cevabı genellikle bir “Corporation” veya LLC olur.
  • Şirket hangi eyalette kurulacak? Bu eyalet ya işin yapılacağı eyalet olur ya da Delaware gibi özel hukuki faydaların olduğu eyaletlerden biri olur.
  • Şirket hangi eyaletlerde iş yapacak? Eğer bu eyalet(ler) şirketin kurulduğu eyalet değil ise bu eyaletlerde yabancı bir kuruluş olarak iş yapmak için kayıt olmalıdır.
  • Yasal temsilci (“Registered Agent”) kim olacak? Hemen hemen tüm eyaletler, yasa süreçlerin kabulü ve eyalet yönetiminin yıllık raporları, yıllık vergi formlarını veya diğer önemli belgeleri gönderebilmesi için kendi sınırları içerisinde bir yasal temsilciyi zorunlu kılmaktadır.

ŞİRKETLEŞMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Şirketleşmenin genel amacı, şirket sahiplerine iş sorumluluklarına karşı koruma sağlamaktır. Hem “Corporation” türü şirketlerde hem de LLC türü şirketlerde şirket sahipleri veya yatırımcıların sorumlulukları, şirketinkilerden yasal olarak ayrı tutulur. Ek olarak şirketleşmenin vergi faydaları, prestij, ismi koruma altına alma gibi avantajları da vardır şirket sahipleri ve işverenlere emeklilik, sağlık sigortası gibi avantajlar da sağlamaktadır.

Bir çok şirket türü olsa da en yaygın olanları “Corporation” türü şirketler ve “LLC” (Limited Şirket) türü şirketlerdir.

“CORPORATION” NEDİR?

Corporation türü şirketler sahiplerinden ayrı olarak işleyen yasal kuruluşlardır. Eyalet yetkililerine, gerekli ücretler ödendikten sonra, “articles of incorporation” adı verilen kuruluş belgelerinin sunulması ile bir “Corporation” kurulabilir.

“CORPORATION” TÜRÜ ŞİRKETLERİN SAHİPLERİNDEN AYRI TUTULMASI NE ANLAMA GELİR?

Tüm hissedarların Titanik gemisinde olduğunu düşünün. Gemi batarken hissedarların bir bot bulamasalar bile şirket var olmaya devam eder. Tüm hissedarlar gitmiş olsalar bile sözleşmeler, banka hesapları, vergi numaraları, kira sözleşmeleri gibi şeyler devam eder. Hissedarların varisleri şirket sahipliğini devralırlar ancak şirket etkilenmemiş bir şekilde iş yapmaya devam eder.

“C-CORPORATION” NEDİR?

Amerikan vergi sisteminde bir “Corporation” doğrudan “C-Corporation” olarak kabul edilir çünkü sahiplerinden ayrı tutulur ve edindiği gelire göre kendi vergilerini öder. Maaş, hizmet ücreti gibi şeyler olmadıkları sürece kimsenin şirketten para almasına izin verilmez. Harcama kesintileri ve yıpranma payı gibi kesintilerin ardından kalan gelir federal hükûmet ve bazen aynı zamanda eyalet yönetimi tarafından vergilendirilir. Bunun ardından elde kalan ise şirket içinde bir sermaye oluşturmak veya hissedarlara pay olarak dağıtmak için kullanılabilir.

“S-CORPORATION” NEDİR?

Eğer bir Corporation içerisinde, tümü vergi açısından Amerikan vatandaşı olan şahıslar veya yetkili tröstler olan 100 veya daha az hissedar var ise “Corporation” şeklinde vergilendirmekten kurtulmak için “S-Corporation” olma hakkına sahip olabilir. Çoğu hissedar için bu durum çifte vergilendirme yükünden kurtulma anlamına gelir.

“LIMITED ŞİRKET” (LLC) NEDİR?

LLC, ortaklık ve Corporation türü şirketlerin özelliklerini bir araya getiren bir şirket türüdür. “Corporation” türü şirketlerin sınırlı sorumluluk avantajları ile ortaklıkların doğrudan vergilendirme ve yapısal esneklik gibi avantajlarını bir araya getirir.

NEREDE ŞİRKET KURMALIYIM?

İlla iş yaptığınız eyalette iş kurma gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır; 50 eyaletten herhangi birini veya Columbia Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz.

Şirketinizi nerede kuracağınızı belirleme aşamasında dikkat etmeniz gereken iki önemli faktör vardır: Bütçeniz ve Hedefleriniz. Genellikle şu iki seçenek arasında kalınmaktadır: Şirketinizi iş yapılan yerde kurmak veya Delaware eyaletinde kurarak iş yapılacak eyaletlere iş yapma yetkisi için kayıt yaptırmak. Eğer bulunduğunuz eyaletin içinde fiziksel olarak çalışacaksınız o eyalette şirket kurmanız daha mantıklı olur. Farklı eyaletlere yabancı şirket olarak kayıt yaptırarak iş yapmak kısmen daha masraflı olabilir.

Kurulduğu eyalet dışındaki eyaletlerde iş yapan şirketler o eyaletlerde “yabancı şirket” olarak muamele görürler ve bu eyaletlerin de yıllık rapor ücretleri ile vergilerinden de sorumludurlar. Dolayısıyla vergi açısından en avantajlı eyaletleri seçmek mantıklıdır.

NEDEN HERKES DELAWARE EYALETİNDE ŞİRKET KURMAK İSTİYOR?

Delaware Eyaleti, şirket kurmayı ve yönetmeyi daha da kolaylaştıran bir takım kurumsal kanunlara ve profesyonel, tahmin edilebilir ve tutarlı bir yargı sistemine sahiptir. Büyüme amacıyla kurulan şirketler genellikle Delaware Eyaleti’ni tercih ederler.

YASAL TEMSİLCİ (“REGISTERED AGENT”) NEDİR?

Hemen hemen tüm eyaletler, yasa süreçlerin kabulü ve eyalet yönetiminin yıllık raporları, yıllık vergi formlarını veya diğer önemli belgeleri gönderebilmesi için kendi sınırları içerisinde bir yasal temsilciyi zorunlu kılmaktadır. Eğer şirketin eyalet sınırları içerisinde kendi adresi yok ise bu gerekliliği karşılamak için profesyonel hizmet alabilir. Yasal temsilcisi olmayan bir şirket genellikle iş yapma hakkını yasal olarak kaybeder.

NOMİNAL DEĞER (PAR VALUE) NEDİR VE NEDEN EDİNMELİYİM?

“Par value”, bir hissenin hissedara atanmasından önceki minimum değerini belirten eski bir kavramdır. Hisse bir hissedara satıldıktan sonra o hissenin değerine şirketin değerine bakarak karar verilir. New York ve Delaware gibi eyaletler hala “par value” konseptini şirket kurulumu sürecinde kullanmaktadırlar ve başvuru ücreti almaktadırlar. 0.0001$ gibi düşük değerler kullanarak bu başvuru ücreti azaltılabilir.

KAYITLI HİSSE (“AUTHORIZED SHARE”) NEDİR?
Çoğu eyalet, kurulma aşamalarında şirketlerden hissedarlara sunulacak kaç adet hisse olduğunu belirtmelerini ister. Bir hisse satıldığında o hisse işlenmiş hisse (“issued”) olarak kabul edilmişken geriye kalan kayıtlı hisselere işlenmemiş hisse (“unissued”) denir. Eğer bir şirket belirttiğinden daha fazla hisseyi işletmek/satmak isterse, şirketin Kuruluş Sertifikasındaki kayıtlı hisse bölümünde resmi olarak değişiklik yapmalıdır.

KÂR AMACI GÜTMEYEN ŞİRKET (“NON-PROFIT CORPORATION”) NEDİR?

Kâr amacı gütmeyen şirketler, kâr amaçlı şirketlerden farklı bir yasayı takip eden kuruluşlardır. Kuruluşun eğitim, hayır işleri, din, bilim gibi kar amacı gütmeyen amaçlar için kurulmuş olması gerekmektedir. Kâr amacı gütmeyen şirketlerin hem federal hem de eyalet seviyesinde vergi muafiyeti için başvurma hakları bulunur.

HANGİ ŞİRKET TÜRÜ DAHA İYİDİR?

Her bir şirket türünün kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.  Dolayısıyla şirket türü, şirketin amaçlarına göre seçilmelidir.

EĞER BİR İSMİ TİCARİ MARKA HALİNE GETİRİRSEM (TRADEMARK) BU İSİMLE BAŞKALARI YİNE DE ŞİRKET KURABİLİRLER Mİ?

Hizmet markaları ile ticari markalar farklı veri tabanlarına ait olduklarından başkaları bir ismi ticari marka haline getirseniz dahi o isimle şirket kurabilirler. Ancak bir ismi ticari marka haline getirmek, başka biri bu isimle şirket kurduğu takdirde size yasal olarak işlem yapabilme konusunda destek sağlar ve karşı şirkete ismini değiştirtebilir.

ŞİRKET KURMAK NE KADAR SÜRER?

Şirket kurma ve sonrasında ticari kitinizin elinize ulaşması eyalete göre ve edindiğiniz hizmet türüne göre değişiklik gösterebilir. Çoğu eyalette hızlandırılmış hizmet bulunmadığından süreyi kestirmek güçtür.

FEDERAL VERGİ KİMLİĞİ NUMARASINI NASIL ALABİLİRİM?

Banka hesabı açma, çalışan işe alma gibi durumlar için Federal İşveren Vergi Kimlik Numarasına ihtiyacınız olacaktır. Bu vergi numarası SS-4 Formu doldurularak ve Amerikan Gelir İdaresine (IRS) sunularak edinilebilir. Tüm bu işlemleri sizin adınıza gerçekleştirmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİR ŞİRKET KURMAK NE KADAR MAL OLUR?

Şirket kurmak için sunduğumuz paketlerimize ve fiyatlarına sitemizden ulaşabilirsiniz. Farklı ihtiyaçlarınız var ise lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Tel : +1 302 442 08 12