Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Şirketimi Neden Delaware'da Kurmalıyım?

Delaware eyaleti dünyada şirket kurulabilecek en iyi ve iş dostu eyalet olarak ün kazanmıştır. Fortune 500 listesinin yüzde 65’i, ABD’nin halihazırda ticaret yapan şirketlerinin neredeyse yarısından fazlası Delaware eyaletinde kurulmuştur ve halen her gün birçok yeni şirket Delaware eyaletinde kurulmaktadır.

Delaware’da şirket kurmanın avantajları nelerdir?

Kurulmuş Ticari hukuğun Delaware şirketlerine sağladığı yasal ve sorumluluk güvencesi, diğer eyaletlerin
sağladıkları şartlar ile kıyaslanması mümkün değildir. Bu da Delaware eyaletini şirketleşmenin ana vatanı haline getirmiştir.

“The Delaware Court of Chancery”,  (yasal süreçleri ciddi anlamda hızlandıran) jüri yerine yasaları kullanan ticari davalara bakan en eski mahkemedir. Bunu, en güncel dava dosyalarından referanslar kullanan şirketlerin avukatlarıyla hem anonim hem de limited şirketleri arasındaki sorumluluğu ve davalılığı azaltarak sürdürür.

Delaware şirketleri elde ettikleri karşılaştırılamaz vergi tasarrufundan da memnundurlar. Delaware şirketleri, eyalet dışından yaptıkları işleri için eyalet gelir vergisi, Delaware’da ikamet etmeyenler için veraset vergisi, şirket satış vergisi, Delaware eyaletinde oturmayarak Delaware vergilerinden muaf olan kişiler sahip oldukları hisse senedi için Delaware gelir vergisi alınmamaktadır.

Ayrıca işlerini Delaware eyaletinde yürütmeyen şirketler Delaware’da işletme lisansı almak zorunda değildir.

2015 yılında Amerika Yasal Reformlar Enstitüsü’nün yaptığı geniş çaplı ankette Delaware eyaletlerin sorumluluk sistemlerinde birinci sırada gelmiştir. Bunun arkasında yatan gerçek şudur: Delaware eyaleti birinci sırada gelişini hiç bir yerde bulunmayan “Delaware’s Court of Chancery” ticaret mahkemeleriyle diğer eyaletlerden ne kadar güçlü ne kadar tecrübeli olduğunu en şirket dostu eyalet olarak bir kere daha kanıtlamaktadır.

Delaware’da şirket sahipleri, şirket içerisinde yapacakları anlaşma çerçevesinde gizliliklerini sağlayabilirler. Bu durum şirket içerisinde hazırlanan işletim sözleşmesi ile sağlanmaktadır. Şirket sahipleri, ortaklar tarafınca yapılan toplantı sonucunda belirlenmekte olup, şirket kuruluş belgesinde, şirket ortaklarının adının yazması zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu da ayrıca şirket sahiplerine bir koruma sağlamaktadır. Şirket sahipleri, çalışanlarıyla ilgili bilgileri de halka açık bir şekilde paylaşmak zorunda değildirler. Delaware eyaletinde yapılan tüm işlerini halka açık bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Kayıtlı Ajanslar (“Delaware Registered Agents”) sadece yasal süreçleri gerçekleştirmek ve yasal zorunluluklar olduğu müddetçe kişisel verileri göstermektedirler.

Delaware eyaleti, şirket sahiplerine daha birçok konuda esneklik sağlamaktadırlar. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Coğrafya

  • Şirket kurmak için Delaware eyaletinde ikamet etmek zorunda değilsiniz.
  • İşlerinizi bizimle hallettiğiniz sürece, adresinizin Delaware eyaletinde olmasına gerek bulunmamaktadır.

Kurulum Maliyetleri

  • Delaware’de şirket kurulum maliyetleri ve sonrasındaki işlemler dünya genelindeki standartlara göre oldukça uygundur.

İşletme Yapısı

  • Tek bir kişi tüm yetkilere sahip olabilir ve tüm fonksiyonları şirket sahibi olarak gerçekleştirebilir.
  • Delaware genel şirket hukuğu ülkedeki en güçlü şirketler hukukuna sahiptir.

Yükselen Şirketleşme Başkenti

  • Girişimci anamalcılar ve gözde yatırımcılar, diğer eyaletlerde kurulan şirketlerden daha çok Delaware eyaletinde kurulan şirketleri tercih ederler.
  • Delaware’da kurulmuş bir anonim şirketin satmak istedikleri hisse senedi fiyatlarını yönetim kurulu
    yöneticileri kendileri kendileri belirleyebilir.

Tüm bu avantajları göz önünde bulundurarak neden birçok şirketin Delaware eyaletinde kurulduğuna şaşırmamak gerekir. Siz bir şirket kurmak istiyorsunuz ve aradığınız her şeyi sağlayan bir eyalet var. Eğer siz de istiyorsanız şimdi başlayabilirsiniz.

İletişim bilgilerimiz

__________________________________

Tel : +1 302 442 08 12
open

Standart öncelikli siparişler için şirket kurulum süreci ortalama 6 hafta, diğer eyalet belgelerinin temini 7 hafta sürebilmektedir. Öncelikli siparişler halen 1-3 iş gününde teslim edilmektedir.