Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerika’da Sokak Satışı Yapmak

Herkes hayatında mutlaka en az bir defa sokak satıcısı görmüş ve bir şeyler satın almıştır. Kendi işinizin patronu olmayı, açık havada çalışmayı ve çalışma saatlerini kendinize göre belirlemeyi bir düşünün. Sokak satışı yapma işi kolay görünse de yasal şekilde bu işi yapmak iyi bir organizasyon ve gerekli lisans/izinleri almak için sabır gerektirir.

Nereden Başlamalı?

Eğer sokak satışı işinde yeniyseniz ve bu işe uygun olup olmadığınızı görmek istiyorsanız öncelikle toplu pazar yerlerinde, tatil pazarlarında ve sokak festivalleri gibi yerlerde satış yaparak başlayabilirsiniz. Bu tür yerlerde çoğunlukla geçici bir satış lisansı yeterli olmaktadır. Ancak yiyecek/içecek satışı yapmayı planlıyorsanız daha yoğun bir başvuru süreci ile karşılaşmaya hazır olmalısınız. Yapmak istediğiniz işin türü ne olursa olsun, en fazla dikkat etmeniz gereken konu eyaletiniz tarafından istenen yasal yeterliliklere uymaktır.

Açık pazar yerleri, kendinizi ve sektörü test etmek için son derece iyi yerlerdir. Çoğu şehirde farklı toplumsal profillere ev sahipliği yapan çeşitli pazar yerleri bulunmaktadır. Bu sayede işinize başlamadan önce müşteri kitlenizi ve pazarı iyice gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz. Müşteri profillerini araştırmanın yanında pazar araştırması yapmak da kimlerle rekabet edeceğinizi görmek açısından son derece önemlidir. Özellikle başlangıç aşamalarında erken önlem son derece önemlidir.

Lisans ve İzinler

Sokak satışı için gereken izin ve lisanslar bulunduğunuz konuma ve satmayı planladığınız ürüne göre değişiklik göstermektedir. İhtiyaç duyabileceğiniz izinlerden bazıları şu şekildedir:

  • Eyalete ait gelirler idaresinden satış vergisi izni
  • Yerel yönetiminizin gelirler idaresinden vergi kimlik numarası (Tax ID)
  • Şehir veya bulunduğunuz ilçe yönetiminden alınacak genel bir iş lisansı
  • Şehir veya bulunduğunuz ilçe yönetiminden alınacak ek satış lisansı

Bunlara ek olarak, eyaletinizdeki tüm işletmelere ve işlere uygulanan genel iş lisanslarını da edinmeniz gerekecektir.

Eğer yiyecek içecek ile ilgili bir sokak satışı işi yapmak istiyorsanız, bu konudaki lisans ve izinleri verme ile sorumlu olan Sağlık Birimi ile görüşmeniz gerekmektedir. Muhtemelen, Seyyar Yiyecek Satıcıları İçin Gıda Güvenliği Kursu gibi bir kursa katılmanız gerekecektir. Bu kursların fiyatı genellikle 50 ile 75 Dolar arasındadır ve süreleri 4 saat ile 2 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Konum

Gerekli yasal belgeleri tamamlamadan önce işinizi tam olarak nerede yapmak istediğinize karar verin. Satıcılar için çalışma saatleri, süreleri ve konumlara dair kanunlar genellikle şehirden şehre değişiklik göstermektedir. New York ve Philadelphia gibi büyük şehirler genellikle sokaktaki satıcı sayısında bir sınır belirlerlemektedir. Dolayısıyla iş yapacağınız yeri göz önünde bulundurarak gerekli il veya ilçe birimleri ile görüştüğünüzden emin olmalısınız. Bu noktada açık pazar yerlerine yeniden değinmekte fayda vardır; bu tarz yerler kalıcı işinizi nerede kurmak isteyeceğinize dair önemli bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Gıda güvenliği ve lisanslar konusunda daha fazla bilgi almak için Gıda Güvenliği sayfası FoodSafety.gov adresini ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Tel : +1 302 442 08 12