CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

SSN Nedir? Nasıl Başvurabilirim?

Sosyal Güvenlik Numarası

SSN olarak da bilinen Sosyal Güvenlik Numarası, ABD vatandaşları ve daimi ikamet edenler için federal devlet tarafından verilen dokuz haneli bir numaradır. Formati 000-00-0000 şeklindedir. Bu numara, bir federal kurum olan Sosyal Güvenlik İdaresi tarafından kişiye verilir. Bir SSN numarasına sahip olmanın kişilere çalışma ve oturum izni kazandırmayacağını, bunlar için ayrıca başvuruda bulunmak gerektiğini belirtmeliyiz.

SSN Ne İşe Yarar?

İlk başta SSN, sosyal güvenlik meselelerine ilişkin olarak bireyleri izlemek için oluşturulmuştu. Bununla birlikte zamanla temelde vergi ve diğer amaçlar için bir anlamda ulusal kimlik numarası haline geldi. Günümüzde SSN banka hesabı açmak, kişisel krediye başvurmak, sağlık sigortası vb. hizmetler için kullanılmaktadır. Ayrıca kamu yardımına başvururken, medicare sistemine kayıt yaptırırken de bu numara talep edilmektedir.

Bir SSN numarasına ihtiyacınız olup olmadığı konusunda tereddüt yaşıyorsanız bu linkten ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Numarasına Nasıl Başvurabilirim?

Amerika’da her eyalette bulunan Sosyal Güvenlik Şubelerine giderek Sosyal Güvenlik Numarası Başvuru Formunu (Form SS-5) doldurmanız gerekmektedir. Güncel pasaportunuzla beraber, varsa yabancı statü onay belgesi ile birlikte, tarafınızdan istenen tüm belgeleri Sosyal Güvenlik Şubesine teslim etmelisiniz. İlk defa başvuru yapacak tarafların başvurularını şahsen veya posta yolu ile yapması zorunludur.

Eğer Amerikan Sosyal Güvenlik Numarasına sahip olmak için gereken özellikleri karşılamıyorsanız, ancak Amerika’da bir federal bir vergi kimlik numarası edinmeniz ve vergi beyanında bulunmanız gerekiyorsa ITIN başvurusunda bulunmalısınız. Bireysel Kimlik Numarası (ITIN), benzer şekilde vergi işlemlerinin takibi için IRS tarafından atanan bir numaradır. Toplamda dokuz rakamdan oluşmaktadır ve her zaman 9 rakamı ile başlar. Bu numara göçmenlik statüsünden bağımsız olarak verilir.

ITIN hakkında daha çok bilgi almak için ITIN Numarası Nedir yazımıza göz atın.


SSN, ITIN ve EIN başvurularınız için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika içerisinde iseniz 1-302-310-2176 numaralı telefondan,  Amerika dışında iseniz 0850 304 7002 numaralı telefondan bize ulaşın.

Başvurunuz hakkında bilgi edinmek için [email protected] adresinden bize yazabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.