CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Vergi İndirimi İçin EIN Almaya İhtiyacım Var Mı?

EIN ihtiyacım var mı

Bir şirketin kuruluşunu takiben, yapılacak ilk şeylerden biri, muhtemelen Amerikan federal vergi idaresinden (IRS) bir federal vergi kimliği almaktır. EIN (İşveren Kimlik Numarası) olarak da bilinen, şirketinizin federal vergi numarasıdır. EIN, ABD’de faaliyet gösteren her işletmeye tanımlama ve vergi amacıyla atanan benzersiz, dokuz basamaklı bir sayıdır.

EIN Nedir?

Bir bakıma EIN, bir işletmenin Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) gibi bir kimlik numarasıdır ve bu numara tüzel kişiliği bireylerden ayrı tutar. Bu numara ayrıca çalışan işe aldığınızda, bir maaş bordrosu oluşturduğunuzda, özel lisanslar ve yerel izinler aldığınızda, bir banka hesabı açtığınızda vb. özellikle yararlıdır.

EIN almanızın gerekliliği konusunda emin değil misiniz? Buradan ilgili yazımıza göz atın.

Kimler İşveren Kimlik Numarası Almalıdır?

Kural olarak, her Corporation veya LLC (tek üyeli bir LLC dışında) bir EIN numarasına sahip olmalıdır. Ancak tüm işletmelerin böyle bir zorunluluğu yoktur. Örneğin sahiplerinden hukuki anlamda ayrı olmayan işletmelerin, Şahıs Şirketlerinin ve Tek Sahipli LLC’lerin, bir İşveren Kimlik Numarasına ihtiyacı yoktur. Bu tür işletme sahipleri SSN veya ITIN kullanarak gerekli vergi işlemlerini halledebilirler.

Başvurmadan önce, işletmeniz için bir vergi numarasına ihtiyacınız olup olmadığından emin olmalısınız.

Vergi İndiriminden Yararlanmak İçin EIN’e İhtiyacım Var Mı?

Vergi kanunundaki son değişiklikler ile, bazı işletmelerin vergi indirimlerinden yararlanmasına izin verildi. Bu değişiklikler şunlardır:

  • Gelir yıllık 157.500 ABD dolarının altındaysa brüt gelirden % 20 düşme
  • İlk yılda amortismana tabi bir kalemin değerinin% 30’unu düşürmek
  • Faydalanıcılara ticari ve finansal mirasın vergiden muaf olarak geçirilmesi
  • 2014 yılına kadar kaçırılan kesintilerin talep edilmesi

Bu vergi indirimlerine hak kazanmak için işletmelerin ve şirketlerin önce bir İşveren Kimlik Numarası (EIN) sahip olması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.