Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Yabancı Yeterlilik ve Diğer Eyaletlerde İş Yapmak

Başka eyalletlerde kurulan işletmeler “yabancı” olarak kabul edildiği için bu “yabancı” işletmenizi iş yapmak istediğiniz eyalete kaydetmeniz gerekmektedir. Bu kayıt sonrası işletmenizi ve işinizi işinizi o eyalette hukuki bir koruma sağlamanız mümkün olacaktır.

Aşağıda örnek olarak bazı eyaletlerdeki durumu sizin için listeledik

1- Kaliforniya

Delaware işletmenizin Kaliforniya’da faaliyet göstermesini istiyorsanız, işletmeniz yabancı kuruluş olarak kabul edildiğinden, Kaliforniya’da faaliyet gösterme izni alma süreci olan “Yabancı Yeterlilik” almanız gerekmektedir. Bu yeterlilik özellikle şirketiniz fiziksel olarak Kaliforniya’da faaliyet gösteriyorsa, işçi çalıştırıyorsa, bankacılık işlemleri yapıyorsa ve hatta Kaliforniya’da yüksek gelire sahip bir şirketse önem arz etmektedir.

 • Bu başvuru için Kaliforniya sertifikalı “Delaware Kuruluş Sertifikası” ve sertifikalı bir “İyi Durum Sertifikası ” istemektedir.
 • Ayrıca kayıtlı bir temsilciye sahip olmanız istenecektir. Kayıtlı temsilci, sizinle eyalet arasında bir aracıdır. Ayrıca yasal belgelerinizi kabul eder ve sizin adınıza eyaletten işlemler yapar.
 • Şirketiniz, Kaliforniya’ya kayıtlı olduğunda bazı raporlama yükümlülüklerine sahip olacaktır. İlk raporlama başvuru tarihinden itibaren 90 gün içinde tamamlanmalı ve iki yıllık raporlar kayıt olduğunuz ayın son gününe kadar teslim edilmelidir.
 • Başvuru ücreti 20 $ ‘dır ve iki yıllık raporlar için de durum aynıdır. Bu sorumluluğu yerine getirmezseniz, eyaletin 250 $ ceza kesebilme ihtimali vardır. Kaliforniya ayrıca 800 $ ‘lık minimum franchise vergisiyle de ünlüdür.

 

2- Maryland

Delaware işletmenizin Maryland’de faaliyet göstermesini istiyorsanız, bu bir yabancı kuruluş olarak kabul edilecektir. Bu nedenle, Maryland’de faaliyet gösterme izni alma süreci olan “Yabancı Yeterlilik” almanız gerekir.

 • Maryland, Foreign LLC Kayıt Formuna ek olarak bir İyi Durum Sertifikası gerektirir.
 • Kayıtlı temsilci (Registered Agent) de başvuru formunda belirtilmelidir. Maryland, tüm yasal belgeleri kayıtlı temsilcinize teslim eder. Maryland’de halihazırda fiziksel bir adresiniz varsa, siz de kayıtlı temsilciniz olabilirsiniz.
 • Maryland tarafından aksi belirtilmedikçe, başvurunuzu kayıtlı temsilcinizin bulunduğu bölgede yayınlamanız gerekmez.
 • LLC’nizi Maryland’e yabancı bir işletme olarak kaydettirdikten sonra, eyalet sizden yıllık raporlar isteyecektir. Bu rapor için son tarih 15 Nisan tarihidir. Ayrıca eyalete ödenmesi gereken 300 dolarlık bir ücret de söz konusudur.

Yabancı Yeterlilik süreci yaklaşık sekiz hafta sürer. Kişiler süreci daha hızlandırmak için, ek bir ücret karşılığında hızlandırılmış hizmeti seçebilir.

Bizimle çalışırsanız, başvuru formunuzu hazırlayabilir, Delaware’den sizin için İyi Durum Sertifikası alabilir, belge işlemlerinizi ve ödemelerinizi zamanında yapabiliriz.

 

3- Nevada

Delaware şirketinizi Nevada’ya kaydetmek istiyorsanız , Nevada başvuru formunu doldurmanız ve eyalet ücretlerini ödemeniz gerekmektedir. Bunu yaparak, Delaware şirketinizi Nevada’da faaliyet göstermeye yetkili bir yabancı kuruluş olarak kaydettirmiş olursunuz.

 • Nevada’daki yasalara göre, eyalette kayıtlı bir temsilcinizin olması gerekir.
 • Delaware merkezli işletmenin üyeleri başvuruyu imzalamalıdır. Halka açık kayıtlar için adresleri de belirtilmelidir.
 • Nevada’da şirketinizi kaydettirdikten sonra, Nevada’da ödediğiniz gibi yıllık uyumluluk ücretlerini Delaware’de de ödemeye devam etmelisiniz. Bu durum, işletmenizin iyi durumda olması için çok önemlidir. Bu bildirimler genellikle kayıtlı temsilcinize gönderilir ve kayıtlı temsilcinizin bunları size teslim etmesi beklenir.