CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Delaware Yat Terkin Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Delaware yat terkin belgesi, aynı zamanda “bayrak düşüm belgesi” olarak da bilinen bir belge türüdür. İkinci el tekne satışını farklı bir bayrağa geçerek gerçekleşmesi sırasında talep edilir. Özellikle, önceki kayıtlı olduğu ülkenin bayrağından ayrıldığının ispatı olduğunu gösteren yetkili makamlarca verilmesi gerekmektedir.

2017 yılının Şubat ayında ülkemizde sahibi Türk olup yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçişi için avantajlı bir geçiş imkanı sağlanmıştır. Bu yatların bir çoğu, ABD’deki Delaware eyaletine, sahibi yine Türk olan kişilerce kurulmuş şirketler üzerine kayıtlıdır. Bu yüzden, Delaware yat terkin belgesinin ABD’den tedarik edilmesi gerekmektedir.

Yat Terkin Belgesinin Amacı

Delaware yat terkin belgesi, özellikle 6770 sayılı torba Kanun ile Türk bayrağına geçiş işlemleri esnasında istenmektedir. Aynı zamanda, “Deletion letter of registry” olarak da isimlendirilmektedir. Sahibi Türk olup yabancı bayraklı tekneye sahip olan kişilere yürürlüğe girmiş olan yeni kanun ile Türk Bayrağına geçiş istisnası sağlanmıştır. Bu istisna kapsamında kişiler teknelerin kasko bedeli üzerinden % 0 ÖTV ve % 1 KDV oranları ile yatlarına Türk bayrağı çekebileceklerdir. Türk Bayrağına geçmeden önce tekne üzerinde bulunan ülke bayrağından yasal bağların koparılması gerekiyor. Ülkemizde bu istisnadan 5000 adet deniz aracı, tekne ve yatın Türk Bayrağına geçişinden faydalanabileceği tahmin ediliyor.

Yat Terkin Belgesi İçin Yapılması Gerekenler

Bilindiği üzere, yabancı bayraklı teknelerin çoğunluğu ABD’nin Delaware eyaletine kayıtlıdır. Kaydı yaptırmak isteyen birçok Türk vatandaşı öncelikle bu eyalette şirket kurmuşlardır. Şirket kurmalarının ardından sahip oldukları tekneleri bu şirketlerin üzerine varlık olarak kayıt (tescil) etmişlerdir. Bunu anlatmamızın sebebi, kanundan yararlanmak isteyen kişilerin yapması gereken iki işlemdir. Bunlar:

  1. Delaware yat terkin belgesinin alınması
  2. Delaware’daki şirketin yasal kapanışı

Delaware Yat Terkin Belgesi

Delaware yat terkin belgeniz size ulaştığı zamandan itibaren artık tekneniz Delaware’deki şirketiniz üzerine kayıtlı (tescilli) değildir. Delaware’deki şirketinizin kapanış işlemlerini yapabilmeniz için öncelikle teknenizin kaydının silinmesi gerekmektedir.

Delaware’de Şirket Kapanışı

Delaware eyaletindeki şirketinizin üzerinde artık herhangi bir varlık bulunmamaktadır. Her yıl şirketiniz için Delaware Divisions of Corporations’a ödenmesi gereken 300 $’lık bir imtiyaz vergisi bulunduğundan şirketin kapanışının yapılması gerekir. Aksi halde, vergi borcunuz seneler geçtikçe katlanacaktır. Fakat şirketini aktif olarak kullanan kişilerin şirketlerini kapatmalarına tabi gerek yoktur. 2017 yılına yani yeni vergi takvimine giriş yaptığımızdan dolayı şirketinizi kapatmadan önce vergi borcu olup olmadığını kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Delaware yat terkin işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Amerika’da tekne kaydı nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız ilgili videomuzu izleyebilirsiniz!

————————————–

Tel : +1 302 310 21 76

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.