Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Delaware Şirketleri için Ticari Terimler Sözlüğü

Delaware’de bir şirketiniz var veya yeni bir iş kurmak üzeresiniz, pek tabii bu aşamaya kadar yapacağınız iş üzerine birçok araştırmada bulundunuz. İşiniz hakkında çok fazla şeye hakimsiniz ancak kuracağınız işletme ve içinde bulunacağınız ticari piyasa ile ilgili de gerekli terminolojiyi çok iyi bir şekilde anlamanız ve bilmeniz gerekiyor.

Bu noktada, hâkim olmanız gereken çok sayıda ticari terim vardır ve dolayısıyla şirketinizin varlığını sürdürmeniz için tüm belgeleri ve önemli tarihleri tamamıyla anlamanız gerekebilir.

  • Şirket Kuruluş Belgesi

Genellikle İngilizcesi Certificate of Formation olarak bilinen Şirket Kuruluş Belgesi, Delaware Eyaleti tarafından şirketin (LLC) kurulduğuna dair verilen resmi bir belgedir.

  • Şirket Kuruluş İzin Belgesi

Şirket Kuruluş İzin Belgesi (Certificate of Incorporation), Delaware Eyaletinde bir Corporation’ın kurulduğunu gösteren resmi bir belgedir.

  • Şirket Fesih Belgesi

Herhangi bir tür yasal birliği dağıtmak için resmi olarak bir tür bildirimde bulunmak zorundasınız. İş dünyasında, bir işi kapatmak için bir tasfiye belgesine (Certificate of Dissolution) ihtiyacınız vardır. Kısacası bir işletmenin bulunduğu eyalette daha fazla aktif olamaması ve resmi olarak feshinin gerçekleştiğini gösteren belgedir. 

  • Şirket Faaliyet Belgesi

Eğer bir işletme bulunduğu eyalette faaliyetine devam ediyor ve sorumluluklarını aksatmadan yerine getiriyor ise eyalet tarafından bu durumu gösteren bir belge veriliyor. İngilizcesi Certificate of Existence olan bu belgeyi alabilmek için işletmeler, Yasal Temsilci ve Franchise Vergisi ücretlerini aksatmadan ödemek zorundadırlar.

  • Tadil Belgesi / Sözleşmede Düzenleme

Certificate of Amendment olarak bilinen bu belgenin anlamı, daha önce eyalet nezdinde hazırlanmış, dosyalanmış bir doküman üzerinde düzenleme yapmak. Örneğin, bir şirketin orijinal Şirket Kuruluş Belgesindeki bilgileri düzenlemesi, ekleme çıkarma yapması gerektiğinde eyalet, şirketin bir tadil belgesi doldurmasını zorunlu tutuyor.

  • İyi Hal Belgesi

Daha çok Certificate of Good Standing olarak bilinen İyi Hal Belgesi, Corporation veya LLC’nizin yasal gerekliliklerini yerine getirdiğini ve iş yapma yetkisine sahip olduğunu gösteren eyalet tarafından verilen bir belgedir.

  • İmtiyaz / Franchise Vergisi

Franchise Tax, Delaware eyaletinin bir Delaware şirketine sahip olma hakkı veya imtiyazı için uygulanan ücrettir. Verginin gelir veya şirketin faaliyeti üzerinde hiçbir etkisi yoktur; sadece şirketinizin faaliyetinin sıkıntısız bir şekilde devam ettirilmesi için Delaware Eyaleti tarafından istenmektedir.

“Franchise Vergisi” terimi, şirketinizin bir franchise işletmesi olduğu anlamına gelmez.

Amerika’da şirket kurulumu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.


E-posta : info@amerikadasirket.com

Tel : +1 302 442 08 12

TR tel : +90 541 392 62 24

open

Standart öncelikli siparişler için şirket kurulum süreci ortalama 20 iş günü, diğer eyalet belgelerinin temini 6 hafta sürebilmektedir. Öncelikli siparişler halen 1-3 iş gününde teslim edilmektedir.