CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Form 1040 Nedir? Hangi Versiyonunu Kullanmalıyım ?

FORM 1040

Form 1040 Nedir? Neye Yarar?

ABD Bireysel Gelir Vergisi Beyannamesi ya da bilinen adıyla Form 1040, Amerikan Vergi İdaresi (IRS) tarafından gelir vergilerinin belirlenmesi için doldurulan bir bireysel vergi formudur. Bu form sayesinde vergi mükellifinin vergiye tabi toplam geliri hesaplanır ve hak kazanılması durumunda ne kadar vergi iadesi yapılacağı belirlenir.

Amerika’daki faaliyetlerinden kazanç elde eden yerleşik bireyler yıllık gelirlerini beyan etmek için Form 1040’ın kendilerine en uygun versiyonunu kullanmalıdır. Toplamda üç versiyonu bulunan Form 1040, vergi mükelleflerine kısa ve uzun form alternatifleri sunmaktadır.

Form 1040’ın Hangi Versiyonunu Kullanmalıyım?

Form 1040 versiyonları arasında hangisini tercih etmenin size daha uygun olacağını açıklamaya bir örnekle başlayalım; eğer New York’tan Kansas City’ye bağlantılı iki uçuş yerine direkt tek seferde uçma şansınız olsaydı hangisini tercih ederdiniz? Eğer çoklu uçuş yapmayı seviyorsanız, farklı havaalanlarını görmek, hatta aktarma yaptığınız şehirde kısa bir mola vermek sizin hoşunuza giden şeylerse tercihleriniz farklı olabilir; ancak eğer zaman tasarrufu yapmak ve kısa sürede işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız direkt uçuşu seçeceğinizden eminiz.

Aynı ulaşım seçenekleri gibi, 1040 vergi formlarında da birkaç farklı seçeneğiniz olabilir. Görece doldurması daha kolay formlardan, daha zorlayıcı formlara kadar değişik seçenekler mevcuttur. Bu formlar “Form 1040 EZ”, “Form 1040 A” ve “Form 1040” olarak geçmektedir ve tüm bu formlara IRS websitesinden erişilebilir. Daha basit formlarda doldurulacak daha az satır olduğundan ve takip edilecek daha az yönerge bulunduğundan, bu formlar tahmin edileceği üzerine tamamlanması daha kolay formlardır. Üstelik zamandan tasarruf etmenizi sağlarlar.

Ancak basit vergi formları seçmenin de bazı handikapları bulunmaktadır. Bunların en önemlisi yasal olarak size hak tanınandan çok daha az vergi kesintisi tanınmasına sebep olmalarıdır. Bir diğer deyişle, zaman tasarrufu sağlayan bu formların finansal tasarruf sağlayacağı pek söyelenemez. Daha basit formaları doldurarak kendinize daha az iş çıkartıp, zaman kazandığınızı düşünseniz de bunun size yüzlerce hatta binlerce dolar ek vergi maliyeti getirebileceğini aklınızda tutmalısınız.

1. Form 1040 EZ

Form 1040’ın üç versiyonu bulunmaktadır. Bunlar arasında doldurması en kolay olan form 1040 EZ’dir. Bu basit formda şu alanları doldurmanız yeterli olacaktır:

 • adınız,
 • adresiniz,
 • mesleğiniz (faaliyet alanınız),
 • Sosyal güvenlik numaranız (SSN),
 • Ücretler
 • İşsizlik tazminatı,
 • “Alaska Permanent Fund” (Alaska Daimi Fonu) kar payı
 • Vergilendirilebilir faiz geliri

Form 1040 EZ’i doldurmak oldukça kolaydır. Dilerseniz herhangi bir hesap işlemi yapmak zorunda dahi değilsiniz; gerekli bilgileri girdiğiniz takdirde IRS sizin için faturayı hazır hale getiriyor. Eğer tarafınıza bir geri ödeme yapılması gerekiyorsa, IRS ilgili tutardaki çeki size gönderiyor. Geri ödemenizi doğrudan banka hesabınızın yatırılmasını da talep edebilirsiniz.

Form 1040 EZ Kimler Doldurabilir?

 • Bekar kişiler ya da evli olduğu halde ortak form dolduranlar veya bakmakla yükümlü olduğu kimse olmayanlar
 • Vergi yılı sonu itibarıyla (31 Aralık) 65 yaşından daha genç olanlar ve görme engeli bulunmayanlar (Aksi bir durumda
  standart vergi indiriminizi artırma hakkı doğmaktadır)
 • Tek geliri şunlardan biri olanlar: ödenen ücretler, aylıklar, bahşişler, vergilendirilebilir burslar ya da kurum/dernek yardımları, işsizlik ödemeleri, ‘Alaska Permanent Fund’ kar payları ve şartları sağlayan devlet eğitim programının kazançları.
 • Vergilendirilebilir geliri 100.000 doların altında olanlar (Bu miktar toplam
  geliri değil, tüm yasal kesintiler –veya vergi indirimleri- düştükten sonraki
  geliri ifade etmektedir.)

Eğer Form 1040 EZ’yi kullanma şartlarını taşımıyorsanız bu sizin için tamamen bir kayıp sayılmaz. Diğer bir basitleştirilmiş form olan Form 1040 A’yı doldurmanız mümkün olabilir.

2. Form 1040A (Kısa Form)

Eğer aranızda ekonomik ve kişisel hayatı biraz karmaşık olanlar varsa, tebrikler! Çünkü Form 1040 EZ’den mezun olmuş sayılabilirsiniz. Ödülünüz ise aynı zamanda Kısa Form olarak da bilinen Form 1040 A doldurma hakkıdır. Şimdi faydalanabileceğiniz herhangi bir ilave vergi kesintisi veya indirimi olup olmadığını kontrol etmek için Form 1040’ı gözden geçirebilirsiniz.

Form 1040A’yı Kimler Doldurabilir?

 • Geliri sadece ödenen ücretler, aylıklar, bahşişler, vergilendirilebilir burslar ya da kurum/dernek yardımları, emeklilik maaşları, vergilendirilebilir sosyal güvenlik yardımları, bireysel emeklilik hesabınızdan çekilen paralar, işsizlik ödemeleri, jüri görevi ücretleri, faizler ve kar payı ödemeleri gibi kaynaklar olanlar
 • Vergilendirilebilir geliri 100.000 doların altında olanlar (Bu miktar toplam geliri değil, tüm yasal kesintiler –veya vergi indirimleri- düştükten sonraki geliri ifade etmektedir)
 • Vergi indirimlerinin dökümünü yapmayanlar

Form 1040A’yı doldurmak için gerekli bu şartların tümünü sağlıyorsanız bile daha önceki başlıkta açıklanan ve daha basit bir form olan Form 1040EZ’nin kriterlerini sağlayıp sağlamadığınızı da kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

3. Form 1040 (Uzun Form)

Eğer Form 1040 size daha az vergi ödeme imkanı sunmuyorsa, doldurması daha kolay olduğundan dolayı Form 1040A’yı ya da Form 1040EZ’yi kullanmanız daha doğru olabilir. Eğer birçok küçük işletme sahibi gibi Form 1040A’nın ve Form 1040EZ’nin kriterlerini karşılamıyorsanız, Form 1040’ı doldurmak zorundasınız. Vergi indirimlerinizin dökümünü
yapıyorsanız, çok sayıda vergi indirimi talebiniz olacaksa, kiralık mülk sahibi iseniz, hisse senedi ve tahvil satıyorsanız Form 1040’ı doldurmaktan başka alternatifiniz bulunmamaktadır. IRS’in 2021’de revize ederek yayınladığı Form 1040’a buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer geçtiğimiz yılların çoğunda vergi beyannamenizde daha basit formalar kullanmak zorunda olmaktan hoşnut değilseniz, daha fazla vergi indirimi istiyor, işiniz ve geliriniz adına daha avantajlı düzenlemelerde bulunmak istiyorsanız, geçmiş yılları bir kayıp olarak görmeyiniz. En azından, önceden planlamalar yaparak, önümüzdeki yılları daha iyi hale getirebilirsiniz.


1040 ve diğer tüm vergi beyanı işlemleriniz için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Deneyimli vergi ekibimiz sayesinde maksimum vergi indirimi alın, tasarruf edin.

Tel : +1 302 310 21 76

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.