Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Halka Açık Olmayan Şirket Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Halka Açık Olmayan Şirket Nedir?

Halka açık olmayan şirketler genellikle tek bir kişi veya aile gibi küçük, sıkı sıkıya bağlı bir grup tarafından işletilmektedir ve 30’dan fazla hissedarı olamaz. Delaware halka açık olmayan şirketler (Close Corporation), sıklıkla yanlış anlaşılan bir işletme türüdür. Çoğu zaman insanlar bu işletmeyi bir “Close Corporation” veya “C Corporation” ile karıştırır.

Halka Açık Olan Şirket ve Halka Açık Olmayan Şirket Karşılaştırması

Halka açık olan bir şirketin uygun gördüğü kadar hissedarı olabilir. Halka açık olmayan bir şirkette ise stokların satışında veya devredilmesinde kısıtlamalar vardır. Halka açık olmayan şirkette hisse satışı veya devri, rüçhan hakkı (Right of First Refusal) maddesi ile sınırlandırılabilir.

Halka Açık Olmayan Şirketlerin Avantajları

Her türlü işletme yapısında olduğu gibi halka açık olmayan şirketlerin de avantajları ve dezavantajları vardır. İşte halka açık olmayan şirketlerin avantajlarından bazıları:

Sorumluluk sınırlamaları

Halka açık olmayan şirketler için gereken daha az sayıda kurumsal formalite olmasına rağmen, hissedarlar şirketin borçları için herhangi bir kişisel sorumluluk almazlar.

İşletim Esnekliği

Daha az hissedar olduğu ve hissedar sözleşmelerinin nasıl yazıldığına bağlı olarak, daha az raporlama şartı vardır.

SEC Gereklilikleri

Halka açık bir şirketin aksine, halka açık olmayan bir şirketin şirketi etkileyen ve belirli bir tarihte oylama gerektiren konular hakkında bilgi gönderme yükümlülüğü yoktur. Çoğu durumda, toplantıya gerek kalmaksızın değişiklikler düşünülebilir.

Düşük İşletme Maliyeti

Daha az raporlama gereksinimi vardır, bu da toplam muhasebe maliyetini, hukuk danışmanlığını ve idari ücretleri çok daha ucuz hale getirir ve şirketin yıllık olarak binlerce dolar tasarruf etmesini sağlar.

Fikri Mülkiyet Hakları

Çoğu durumda, halka açık olmayan bir şirketin fikri mülkiyetini korumak söz konusu olduğunda daha az riski vardır, çünkü yalnızca şirket içindeki kişiler şirket içinde hangi işlemlerin, yöntemlerin veya belgelerin kullanıldığının farkındadır.

Amerika’da şirket açmak ve detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.


E-posta : info@amerikadasirket.com

Tel : +1 302 442 08 12

TR tel : +90 541 392 62 24