CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

ITIN (Bireysel Vergi Kimlik Numarası) Nedir ?

itin numarası

ITIN (Bireysel Vergi Kimlik Numarası) Nedir 

ITIN numarası, Individual Taxpayer Identification Number olup Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası, vergi işlemleriniz için IRS tarafından sağlanan bir numaradır. Toplamda dokuz rakamdan oluşmaktadır ve her zaman 9 rakamı ile başlar. Bu numara, Amerika’da vergi mükellefi konumunda bulunan ancak Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) sahibi olmayan veya olamayan şahıslara atanır. Bu numara göçmenlik statüsünden bağımsız olarak atanır; çünkü hem Amerika’da yaşayanlar hem de Amerika dışında yaşayanların Amerika’da vergi sorumlulukları olabilir.

Bu numarayı alabilmek için bireylerin Amerika’da vergi yükümlülüklerinin bulunması gerekmekte, aynı zamanda federal gelir vergisi beyanında bulunma zorunlulukları olmalıdır ve ABD’de bir gelir gösterir kaynağa sahip olmaları zorunludur. Firmamız, Certified Acceptance Agent olarak, bu numarayı alma işlemlerinizde size hızlı ve etkili bir hizmet sunar. Tüm süreci baştan sona yöneterek, başvurunuzun sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını garantileriz.

ITIN başvurusu yapabilecek bireylerin durumları şunlardır:

 1. Amerika’da şirketi olan bireyler.
 2. ABD’den gelir elde eden ve karşılığında kendisine 1042-S ya da 1099 belgesi verilmiş kişiler.
 3. YouTube, Twitch ve benzeri platformlardan gelir elde eden ve gelirleri üzerinden %30 stopaj kesilen bireyler.
 4. ABD’de öğrenci olanlar.

ITIN Ne İçin Kullanılır ?

ITIN, Amerika’da birçok temel işlem için gerekli bir kimlik numarasıdır. Özellikle:

 1. ABD’de vergi beyannamesi sunmak için,
 2. ABD’den elde edilen gelir üzerindeki kesintili vergi miktarının geri iadesini talep etmek için,
 3. Amerika’da bir banka hesabı açabilmek için,
 4. Kredi kartı başvurusu yapmak veya mortgage (konut kredisi) almak için gerekir.

Bu numara, ABD’deki finansal ve vergi işlemlerinde sıkça karşımıza çıkar ve birçok yabancı uyruklu birey için bu işlemleri gerçekleştirebilmek adına kritik bir öneme sahiptir.

ITIN numarası ile şunlar yapılamaz:
 • Amerika’daki bir işte çalisamaz.
 • Sosyal Güvenlik avantajlarından faydalanılamaz

Kimlerin ITIN numarası olması gerekir ?

IRS bu numarayı federal vergi beyanı zorunlulukları bulunan ancak Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) sahibi olmayan yabancılara ve diğer vatandaşların alabilmelerinin önünü açmıştır. Mesela Amerika’da yaşıyorsunuz ve ya bulunuyorsunuz ve bir şekilde elde ettiğiniz kazancınız üzerinden vergi vermeniz gerekiyor bu durumda Amerika’da vergi vermesi gereken bir yabancı olarak vergi iadesinden faydalanmak için bu numara edinilmelidir. (ITIN Numarası)

ITIN’e ihtiyaç duyan diğer kişiler:

 • Amerika’da vergi sorumluluğu bulunan ancak Amerika’da yaşamayan yabacılar
 • PayPal, Stripe gibi ödeme sistemleri için ihtiyaç duyanlar
 • Amerika’da vergi sorumluluğu bulunan ve Amerika’da yaşayan yabancılar (Amerika içerisinde kaldıkları gün sayısına göre)
 • Bir Amerikan vatandaşının veya Amerika’da yaşayan bir yabancının aile üyeleri
 • Amerikan vatandaşı olmayan ancak Amerikan vizesine sahip olan bir yabancının aile üyeleri

ITIN’e İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim ?

Eğer Amerikan Sosyal Güvenlik Numarasına (SSN) sahip değilseniz veya sahip olmak için gereken özellikleri karşılamıyorsanız, ancak Amerika’da bir federal bir vergi kimlik numarası sahibi olmanız gerekiyorsa ve vergi beyanında bulunmanız gerekiyorsa ITIN başvurusunda bulunmalısınız.

Eğer hazırda bir SSN başvurunuz varsa aynı anda bir ITIN başvurusu yapmayınız. Bu formu yalnızca Sosyal Güvenlik İdaresi (SSA) size sosyal güvenlik numarası edinemeyeceğinizi söylediyse doldurun.

ITIN Numaramı Ne Zaman ve Nasıl Edinebilirim ?

ITIN başvurularınızı hızla işleme alıyor ve sonuçlandırılan başvurunuzu 10-14 hafta arasında dijital olarak size ulaştırıyoruz. Başvurunuz onaylandığında, yaklaşık 2 hafta içerisinde IRS tarafından ITIN numaranızı da içeren bir bildirim alacaksınız. ITIN numarası edinme süreci karmaşık olabilir, ancak profesyonel ekibimiz sayesinde bu işlem sizin için kolaylıkla gerçekleştirilir. Hemen ITIN başvurunuzu başlatmak için aşağıda bulunan formu doldurabilirsiniz. Amerikadasirket.com’un Certified Acceptance Agent sıfatıyla gerçekleştirdiği başvurularda, pasaportunuzun renkli taramasını göndermeniz yeterlidir.

ITIN başvurunuzu kolayca online gerçekleştirin! Fırsatı kaçırmayın ve buraya tıklayarak ITIN satın alma sayfasına hemen yönlendirilin.


ITIN Başvurum Hakkında Nereden Bilgi Edinebilirim ?

Başvurunuz yapıldıktan sonra, durumu hakkında en güncel bilgilere online portalımız üzerinden sürekli erişim sağlayabilirsiniz. ITIN numaranız elimize ulaştığı anda portalımıza yüklenir, böylece başvuru sürecinizin her aşamasında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Portalımıza giriş yaparak tüm süreci kolayca takip edebilirsiniz.

İlgili :

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.