Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Franchise Vergimi Ödemezsem Ne Olur?

Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket kurduktan sonra en önemli husus vergi. Dünyanın neresinde olursanız olun, şirketlerin vergi sorumluluklarını yerine getirip getirmediğine çok fazla önem gösterilir. ABD’de vergi açısından oldukça avantajlı olan eyaletlerden biri de Delaware. Delaware’de kurulmuş ancak bu eyalette iş yapmayan bir şirket, eyalet vergi gerekliliklerinden muaf. Dolayısıyla, eyalet içinde bir gelire sahip değil. Bu tür şirketler sadece sabit bir miktarda olan Franchise (İmtiyaz) Vergisi ödemek zorundalar.

Franchise Vergisi Nedir?

Türkçesi İmtiyaz Vergisi olan Franchise Tax, Delaware eyaletinin bir Delaware şirketine sahip olma hakkı veya imtiyazı için uygulanan ücrettir. Verginin gelir veya şirketin faaliyeti üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Verginizin son ödeme tarihi şirket türünüze bağlı olarak değişir.

Bir şirketin Franchise Vergisi her yıl 1 Mart’a kadar ödenir. Verginin 1 Mart’ta veya bu tarihten önce ödenmemesi durumunda, eyalet 200 dolar gecikme cezası ve aylık yüzde 1,5 oranında bir faiz ücreti almaktadır.

Delaware LLC’nin Franchise Vergisi her yıl 1 Haziran’a kadar ödenmektedir. Sınırlı ortaklık (LP) Franchise Vergisi de her yılın 1 Haziran’ına kadar ödenmesi gerekiyor. Verginin 1 Haziran’da veya öncesinde ödenmemesi durumunda, devlet 200 dolarlık gecikme cezası ve aylık yüzde 1,5 oranında bir faiz ücreti almaktadır.

Delaware Şirketler Dairesi nezdinde şirketinizin hükümsüz kılınmasını istemiyorsanız, Delaware Franchise Verginizi düzenli olarak ödemeniz ve Delaware’de aktif olarak bir Yasal Temsilci bulundurmanız gerekir.

Tüm bu şartları yerine getirmezseniz, şirketiniz resmi bir fesih durumuyla karşı karşıya kalabilir. Örneğin, Delaware LLC’nizin Franchise Vergisini üst üste üç yıl boyunca ödemezseniz, Delaware Eyaleti şirketinizin tasfiyesini isteyecektir.

Söz konusu durum Delaware Corporation’ınız için de geçerli. Delaware Franchise Verginizi üst üste iki yıl boyunca ödemezseniz ve yıllık sunmanız gereken faaliyet raporunu sunmazsanız, Delaware Eyaleti şirketinizin feshini talep edecektir.

amerikadasirket.com olarak

  • Sales Tax ödemelerinin yapılması
  • Payroll
  • Quickbooks clean up
  • 1040, 1040NR, 1040EZ, 1040ES
  • 1120, 5742 formları
  • ITIN & EIN Başvuru

Hizmetlerini sağlamaktayız. Ayrıca uluslararası vergi konularında ingilizce/Türkçe/Ispanyolca özel danışmanlık sunmaktayız.


E-posta : info@amerikadasirket.com

Tel : +1 302 442 08 12

TR tel : +90 541 392 62 24