CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Türk Yatırımcıların Yeni Rotası Amerika

Son yıllarda Türkiye’deki yatırımcılar ürün ve hizmetlerini Amerikan pazarına açmak için yüksek bir talep gösteriyor. Ülkede hâkim olan ekonomik ve politik denge hali, çok kültürlü toplum yapısı, çeşitli devlet yardım programları ve geniş pazar imkânı Amerika’yı yatırımcıların gözdesi haline getiren unsurlardan sadece birkaçı.

Peki Amerika’da şirket kurmaya giden yolda hangi adımlar izlenmeli? Amerika’da yatırım yapmak kolay mı; riskleri neler? Tüm bu soruları Social Enterprises LLC COO’su Mustafa Emre Selek’e sorduk.

Tüm girişimcilerin hayalidir bir noktada faaliyetlerini uluslararası boyuta taşımak. Günümüzde yönünü Amerika pazarına dönmek isteyen Türk yatırımcılara önerileriniz nelerdir?

Yurtdışında, özellikle Amerika gibi dev bir pazarda yatırım yapmak çok boyutlu planlama gerektiren bir süreç. Bu süreçte adlandırmadan şirket türünü seçmeye, kurulacak eyaleti belirlemekten ilk maliyetleri hesaplamaya kadar her aşama özenli ve detaylı planlama gerektiriyor. Bunun yanında, müşterilerimize öncelikle bir pazar araştırması yapmalarını ve bir iş planı hazırlamalarını tavsiye ediyoruz.

Türkiye’de faaliyet gösteren küçük işletmelerin Amerika’da yer edinme potansiyeli nedir? Küçük işletmeler için Amerika hayali bir tehlike mi fırsat mı getiriyor?

Sanıldığının aksine Amerika’da şirket kurmak isteyen firmaların hepsi markalaşma sürecini tamamlamış, on yıllarca hizmet vermiş ve büyük çapta yatırım almış şirketler değil; yeni girişimciler ve KOBİler de Amerika pazarına ilgi gösteriyor. Biz yatırımcılara şirket kurma sürecinde Amerika’nın idari yapısını göz önüne almalarını tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz gibi Amerika Birleşik Devleti eyaletlerden oluşuyor ve her eyaletin kendine özgü kurumları bulunmakta. KOBİ’lerin verdikleri hizmet türüne ve iş planlarına göre onlara en uygun eyaleti seçmeleri gerekiyor. Amerika’da şirket kurmak isteyen yatırımcıların gözdesi Deleware eyaletidir. Burada şirket kurma sürecinde sağlanan kolaylıklar, düşük dosyalama ücretleri, mahremiyet kuralları ve vergi kolaylıkları Delaware’i bir milyonun üzerinde şirketin merkezi haline getirmiş durumda. Ayrıca ABD Küçük İşletmeler Yönetimi, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik birçok finansal yardım programı sunarak buradaki yatırımcılara kolaylıklar sağlıyor.

Peki Amerika’da şirket kurma süreci nasıl işliyor? Yatırımcılar bu süreci eksiksiz ve zararsız atlattıklarına nasıl emin olabilirler?

Tek başına operasyonlarını Amerika’ya taşımak isteyen girişimcilere tavsiyemiz şirketlerini kuracakları eyaletle sürekli irtibatta kalmaları ve şirket kurma gereksinimlerini tamamladıklarına emin olmaları olacaktır. Şirketlerini kurdukları andan itibaren ihtiyaç duydukları EIN, ITIN gibi numaraları almaları, gerekli lisans ve izinleri temin etmeleri ve sorumlu olacakları vergi oranları ve beyan tarihlerini bilmeleri ve takip etmeleri de oldukça önemli. Aksi bir durumda eyaletleri tarafından cezalarla, vergi borçlarıyla ve faizli ödemelerle karşılaşabilirler.

1500’ün üzerinde şirketi kurma deneyimi olan bir firma olarak tavsiyemiz, sizin ihtiyaçlarınızı anlayan ve süreç konusunda uzman bir ekiple çalışmanız olacaktır. Social Enterpriseses LLC olarak biz müşterilerimize aynı gün içinde şirketlerinin açılış müjdesini veriyor, gerekli belge ve bilgileri taraflarına iletiyor ve onları süreç hakkında detaylıca bilgilendiriyoruz. Bizlere amerikadasirket.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirler. Talep ederlerse vergi ödemeleri, banka hesabı açma ve EIN-ITIN numaralarını almaları noktasında da hizmet vermekteyiz.

Kaynak:

abdpost.com

umke.org

ankaramasası.com

afyonkenthaber.com

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.